Tryb przyznawania pracownikom Państwowej Inspekcji Sanitarnej wykonującym czynności kontrolne dodatku specjalnego do wynagrodzenia oraz wysokość tego dodatku.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2021.2243 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 6 grudnia 2021 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA 1
z dnia 5 lipca 2002 r.
w sprawie trybu przyznawania pracownikom Państwowej Inspekcji Sanitarnej wykonującym czynności kontrolne dodatku specjalnego do wynagrodzenia oraz wysokości tego dodatku.

Na podstawie art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 195) zarządza się, co następuje:
Pracownikom Państwowej Inspekcji Sanitarnej wykonującym czynności kontrolne jest przyznawany miesięczny dodatek specjalny do wynagrodzenia, zwany dalej "dodatkiem specjalnym".
Dodatek specjalny jest przyznawany za czynności kontrolne wykonywane przez pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej w zakresie zapobiegawczego i bieżącego nadzoru sanitarnego, zapobiegania i zwalczania chorób zakaźnych i innych chorób powodowanych warunkami środowiska, w celu ustalenia stanu faktycznego i jego zgodności z obowiązującymi wymaganiami higienicznymi i zdrowotnymi, obejmujące:
1)
opracowywanie planów kontroli,
2)
przeprowadzanie kontroli, w tym:
a)
dokonywanie - przy ustalaniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu - kontroli terenów przeznaczonych na lokalizację obiektów budowlanych, a także kontroli przy zmianie sposobu użytkowania obiektów budowlanych,
b)
kontrolę obiektów budowlanych w trakcie budowy,
c)
uczestniczenie w czynnościach odbioru obiektów budowlanych,
d)
czynności związane z uzgadnianiem dokumentacji projektowej w zakresie wymagań higienicznych i zdrowotnych,
e)
pobieranie próbek do badań laboratoryjnych oraz przeprowadzanie badań i analiz laboratoryjnych, badań i pomiarów środowiskowych,
f)
dokonywanie ocen i analiz epidemiologicznych w ogniskach zachorowania na choroby zakaźne,
3)
opracowywanie dokumentacji z dokonanych czynności związanych z przeprowadzoną kontrolą,
4)
wizytacje związane z nadzorowaniem i monitorowaniem przebiegu programów i działań oświatowo-zdrowotnych w zakresie promocji zdrowia.
Dodatek specjalny przyznaje:
1)
Główny Inspektor Sanitarny - państwowemu wojewódzkiemu inspektorowi sanitarnemu i zastępcy państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego oraz państwowemu granicznemu inspektorowi sanitarnemu i zastępcy państwowego granicznego inspektora sanitarnego;
2)
państwowy wojewódzki inspektor sanitarny - państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu i zastępcy państwowego powiatowego inspektora sanitarnego;
3)
państwowy wojewódzki, państwowy powiatowy i państwowy graniczny inspektor sanitarny - pracownikom odpowiednio wojewódzkiej, powiatowej i granicznej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
1. 
Dodatek specjalny jest przyznawany pracownikowi z dniem powierzenia mu obowiązków związanych z wykonywaniem czynności kontrolnych, o których mowa w § 2.
2. 
Dodatek specjalny jest przyznawany w wysokości do 25% wynagrodzenia zasadniczego pracownika.
3. 
W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii dodatek specjalny za czynności kontrolne w zakresie zapobiegania i zwalczania chorób zakaźnych może być przyznany w wysokości do 75% wynagrodzenia zasadniczego pracownika.
1. 
Do dnia 31 grudnia 2002 r. państwowy wojewódzki inspektor sanitarny przyznaje dodatek specjalny państwowemu portowemu inspektorowi sanitarnemu oraz zastępcy państwowego portowego inspektora sanitarnego na wniosek państwowego portowego inspektora sanitarnego.
2. 
W terminie określonym w ust. 1 państwowy portowy inspektor sanitarny przyznaje dodatek specjalny pracownikom portowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
Za czynności kontrolne wykonywane od dnia 1 stycznia 2002 r. do dnia wejścia w życie rozporządzenia przyznaje się dodatek specjalny w trybie i w wysokości określonej przepisami rozporządzenia.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem § 3 pkt 2 i 3, w części dotyczącej państwowego granicznego inspektora sanitarnego, zastępcy państwowego granicznego inspektora sanitarnego oraz pracowników granicznej stacji sanitarno-epidemiologicznej, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2003 r.
1 Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz.U.2021.932).