Rozdział 4 - Kontrola wewnętrzna - Tryb przeprowadzania kontroli jednostek organizacyjnych Służby Więziennej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2003.151.1470

Akt utracił moc
Wersja od: 17 kwietnia 2009 r.

Rozdział  4

Kontrola wewnętrzna

§  36.
Kierownicy jednostek organizacyjnych Służby Więziennej są odpowiedzialni za zapewnienie sprawnego funkcjonowania kontroli wewnętrznej, a także za należyte wykorzystanie ustaleń tej kontroli.
§  37.
Kontrolę wewnętrzną sprawują z urzędu, w ramach obowiązku nadzoru:
1)
kierownik jednostki organizacyjnej Służby Więziennej i jego zastępcy - nad podległymi komórkami organizacyjnymi oraz samodzielnymi i zespołowymi stanowiskami pracy;
2)
kierownicy komórek organizacyjnych - nad podległymi im funkcjonariuszami i pracownikami;
3)
inni funkcjonariusze i pracownicy zobowiązani do wykonywania kontroli - w zakresie powierzonych im obowiązków.
§  38.
1.
Kontrola wewnętrzna może być przeprowadzana jako:
1)
wstępna - mająca na celu zapobieganie działaniom nielegalnym lub nieprawidłowym; obejmuje ona w szczególności badanie projektów decyzji, umów, porozumień i innych dokumentów, powodujących powstawanie zobowiązań lub wpływających na warunki i możliwości prawidłowego wykonywania kary pozbawienia wolności i tymczasowego aresztowania albo na warunki i możliwości wykonywania innych zadań statutowych jednostek organizacyjnych Służby Więziennej;
2)
bieżąca - mająca na celu:
a)
badanie rzetelności i terminowości wykonywania zadań przez komórki organizacyjne oraz poszczególnych funkcjonariuszy i pracowników, sprawności ich współdziałania, a także badanie prawidłowości relacji między osadzonymi a funkcjonariuszami i pracownikami,
b)
badanie stanu rzeczowych i pieniężnych składników majątkowych oraz prawidłowości ich zabezpieczenia przed kradzieżą, zniszczeniem lub uszkodzeniem;
3)
następna - mająca na celu badanie efektów, zadań i czynności zrealizowanych oraz stanu faktycznego i dokumentów, które je odzwierciedlają.
2.
Na dowód dokonania kontroli dokumentu kontrolujący opatruje go podpisem i datą.
§  39.
Kierownik jednostki organizacyjnej Służby Więziennej może, w zależności od potrzeb, powoływać spośród podległych mu funkcjonariuszy i pracowników doraźne zespoły kontroli do zbadania określonych zagadnień bądź zlecać poszczególnym funkcjonariuszom i pracownikom przeprowadzenie kontroli we wskazanym zakresie.
§  40.
1. 18
 Ustalenia kontroli wewnętrznej, o której mowa w § 38 ust. 1 pkt 3, opisuje się w książce kontroli wewnętrznej, prowadzonej w każdej komórce organizacyjnej, z określeniem przedmiotu i zakresu kontroli, daty jej przeprowadzenia, imienia, nazwiska i stanowiska służbowego kontrolującego oraz osoby odpowiedzialnej za kontrolowaną problematykę, a także konkretnych poleceń, terminów ich realizacji i osób odpowiedzialnych za ich wykonanie. Po upływie terminu kontrolujący sprawdza sposób wykonania wydanych poleceń.
2.
W jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej, w których nie ma wyodrębnionych komórek organizacyjnych, prowadzi się jedną książkę kontroli wewnętrznej.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 nie naruszają obowiązku opisywania ustaleń kontroli wewnętrznej w innych dokumentach, jeżeli obowiązek ten wynika z przepisów dotyczących sposobów ochrony i obrony jednostek organizacyjnych Służby Więziennej.
4.
W przypadkach określonych w § 39, zamiast wpisu w książce kontroli wewnętrznej, sporządza się protokół kontroli.
5.
Ustalenia kontroli wewnętrznej, przeprowadzonej w celu zbadania zasadności skarg w sprawach osadzonych, opisuje się w sprawozdaniu, które powinno przedstawiać fakty, stanowiące podstawę do oceny rozpatrywanych zarzutów, a w szczególności konkretne nieprawidłowości i uchybienia, ich przyczyny i skutki oraz osoby odpowiedzialne, a także wnioski wynikające z dokonanych ustaleń. Do sprawozdania załącza się dowody związane z jego treścią, o których mowa w § 17 ust. 1 pkt 3. Przepisu ust. 1 nie stosuje się.
6.
Z ustaleniami kontroli wewnętrznej zapoznaje się osoby odpowiedzialne za kontrolowaną problematykę oraz kierownika danej jednostki organizacyjnej Służby Więziennej.
§  41.
W razie ujawnienia nieprawidłowości w toku kontroli wstępnej kontrolujący:
1)
zwraca niezwłocznie nieprawidłowe dokumenty właściwym komórkom organizacyjnym lub osobom z wnioskiem o dokonanie zmian lub uzupełnień;
2)
odmawia podpisania dokumentów nierzetelnych, nieprawidłowych lub dotyczących operacji sprzecznych z obowiązującymi przepisami, zawiadamiając jednocześnie o tym fakcie na piśmie kierownika danej jednostki organizacyjnej Służby Więziennej, który podejmuje decyzję w sprawie dalszego postępowania.
§  42.
1.
W razie ujawnienia w toku kontroli wewnętrznej okoliczności uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa, kontrolujący niezwłocznie zawiadamia o tym kierownika danej jednostki organizacyjnej Służby Więziennej, jak również zabezpiecza dokumenty i przedmioty mogące stanowić dowód przestępstwa.
2.
W każdym przypadku ujawnienia okoliczności, o których mowa w ust. 1, kierownik jednostki organizacyjnej Służby Więziennej podejmuje działania określone w § 21 ust. 2 i 3.
§  43.
W razie ujawnienia w toku kontroli wewnętrznej nieprawidłowości innych niż okoliczności uzasadniające podejrzenie popełnienia przestępstwa, ale wymagających natychmiastowego przeciwdziałania, kontrolujący jest obowiązany niezwłocznie podjąć niezbędne czynności zmierzające do usunięcia tych nieprawidłowości.
§  44. 19
 
1.
Do kontroli wewnętrznej stosuje się odpowiednio przepisy § 9, § 10 ust. 5, § 11 i 12, § 13 ust. 1, § 14, § 16 i 17, § 18 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz ust. 2-5, § 19, § 22 ust. 2 pkt 2-4, 6, 9 i 10 oraz ust. 3.
2.
Wewnętrzna kontrola finansowa odbywa się na zasadach określonych w przepisach o finansach publicznych, z uwzględnieniem przepisów niniejszego rozporządzenia.
18 § 40 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 23 marca 2009 r. (Dz.U.09.54.447) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 kwietnia 2009 r.
19 § 44 zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 23 marca 2009 r. (Dz.U.09.54.447) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 kwietnia 2009 r.