Tryb powoływania rzeczoznawców w postępowaniu ustalającym odszkodowanie za nieruchomości, wywłaszczone dla realizacji narodowych planów gospodarczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1951.3.19

Akt utracił moc
Wersja od: 17 stycznia 1951 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW ORAZ MINISTRÓW BUDOWNICTWA I FINANSÓW
z dnia 29 grudnia 1950 r.
w sprawie trybu powoływania rzeczoznawców w postępowaniu ustalającym odszkodowanie za nieruchomości, wywłaszczone dla realizacji narodowych planów gospodarczych.

Na podstawie art. 36 ust. 2 dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 197 i Nr 55, poz. 438) zarządza się, co następuje:
Listy rzeczoznawców, powoływanych w postępowaniu ustalającym odszkodowanie za nieruchomości, wywłaszczone dla realizacji narodowych planów gospodarczych, układa się oddzielnie dla każdego województwa oraz dla m. st. Warszawy i m. Łodzi.
1.
Rzeczoznawców powołuje na okres dwóch lat i wpisuje na listę prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Prezydium Rady Narodowej w m. st. Warszawie, Prezydium Rady Narodowej m. Łodzi), spośród osób posiadających wiedzę i doświadczenie, potrzebne do wydania opinii.
2.
Ogólna liczba rzeczoznawców wpisanych na listę nie może być mniejsza od 12 i większa od 24.
3.
Na ogólną liczbę rzeczoznawców prezydium rady narodowej samo wyznacza jedną czwartą, a powołuje jedną czwartą spośród kandydatów zgłoszonych przez zarząd oddziału wojewódzkiego Związku "Samopomoc Chłopska", połowę zaś w równych częściach spośród kandydatów organizacyj, wskazanych przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Ministra Budownictwa. Listy rzeczoznawców powinny być ułożone w taki sposób, by zapewniały odpowiednią do potrzeb województwa (m. st. Warszawy i m. Łodzi) liczbę rzeczoznawców w zakresie szacowania każdego rodzaju wartości majątkowych, przewidzianych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1950 r. w sprawie ustalenia norm szacunkowych dla nieruchomości nabywanych w celu realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. R. P. Nr 26, poz. 234 i Nr 52, poz. 482). Liczba rzeczoznawców dla każdego rodzaju wartości majątkowych powinna wynosić przynajmniej 3 osoby.
Rzeczoznawcą może być osoba, która posiada obywatelstwo polskie, korzysta z pełni praw obywatelskich i cywilnych, zamieszkuje na terenie województwa (m. st. Warszawy, m. Łodzi), posiada kwalifikacje, które dają rękojmię fachowego i sumiennego wykonania obowiązków rzeczoznawcy, oraz wyraziła zgodę na pełnienie tych obowiązków.
1.
Zarządy oddziałów wojewódzkich Związku "Samopomoc Chłopska" i organizacje wskazane przez Ministrów Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Budownictwa zgłaszają kandydatów w ciągu 14 dni od daty doręczenia wezwania do zgłoszenia w liczbie, oznaczonej przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej, co najmniej podwójnej w stosunku do liczby rzeczoznawców, którzy mają być wpisani na listę z danej grupy.
2.
Zgłoszenie powinno zawierać: nazwisko i imię, wiek i miejsce zamieszkania kandydata oraz krótki opis jego działalności zawodowej i społecznej.
W razie niezgłoszenia w terminie kandydatów rzeczoznawców w brakującej liczbie powołuje samo prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
1.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej skreśli rzeczoznawcę z listy w razie utracenia przez niego któregokolwiek z warunków wymienionych w § 3.
2.
W razie skreślenia rzeczoznawcy z listy, prezydium wojewódzkiej rady narodowej uzupełnia listę osobą z tej samej grupy, do której należał rzeczoznawca, skreślony z listy (§ 2 ust. 3).
3.
W braku kandydatów zgłoszonych stosownie do § 4 ust. 1 albo też jeżeli istniejące kandydatury uznane zostaną za nieodpowiednie - prezydium wojewódzkiej rady narodowej wzywa do ponownego zgłoszenia kandydatów w oznaczonej liczbie.
4.
Rzeczoznawcy wpisani na listę w ciągu okresu dwuletniego powołani zostają na czas do końca tego okresu.
5.
Najpóźniej na jeden miesiąc przed upływem okresu czasu, na jaki rzeczoznawcy zostali powołani, prezydium wojewódzkiej rady narodowej układa nową listę na okres następnych 2 lat, przy czym zgłoszenia kandydatów mogą obejmować również dotychczasowych rzeczoznawców.
Rzeczoznawcy wpisani na listę składają prezydium wojewódzkiej rady narodowej pisemne przyrzeczenie następującej treści:

"Świadom odpowiedzialności przed prawem przyrzekam, że obowiązki rzeczoznawcy wykonywać będę z całą sumiennością i bezstronnością i że zachowam w tajemnicy to wszystko, o czym dowiem się przy wykonywaniu moich obowiązków".

O każdej zmianie miejsca zamieszkania rzeczoznawca powinien zawiadomić prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
1.
Strony w postępowaniu o ustalenie odszkodowania mają prawo wskazać po jednym rzeczoznawcy, który ma być wysłuchany, spośród rzeczoznawców danej specjalności. W razie niemożności wykonania obowiązku rzeczoznawcy przez osobę wskazaną rzeczoznawcę wyznacza prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
2.
Rzeczoznawca, wyznaczony do wydania opinii, obowiązany jest wyłączyć się w przypadkach, kiedy przewidziane jest wyłączenie urzędnika w postępowaniu administracyjnym.
3.
Władza przeprowadzająca postępowanie wyłączy rzeczoznawcę, jeżeli pomiędzy nim a stroną lub jej zastępcą albo pełnomocnikiem zachodzi stosunek tego rodzaju, że mógłby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do bezstronności rzeczoznawcy.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.