Tryb postępowania w związku z prezentowaniem i wyjaśnianiem w publicznej radiofonii i telewizji polityki państwa przez naczelne organy państwowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1996.109.526

Akt obowiązujący
Wersja od: 16 września 1996 r.

ROZPORZĄDZENIE
KRAJOWEJ RADY RADIOFONII I TELEWIZJI
z dnia 21 sierpnia 1996 r.
w sprawie trybu postępowania w związku z prezentowaniem i wyjaśnianiem w publicznej radiofonii i telewizji polityki państwa przez naczelne organy państwowe.

Na podstawie art. 22 ust. 3 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz. U. z 1993 r. Nr 7, poz. 34 oraz z 1995 r. Nr 66, poz. 335 i Nr 142, poz. 701) zarządza się, co następuje:
1.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałek Sejmu i Marszałek Senatu oraz Prezes Rady Ministrów mogą w programach publicznej radiofonii i telewizji w sposób bezpośredni prezentować oraz wyjaśniać politykę państwa.
2.
Jednostki publicznej radiofonii i telewizji zapewniają nieodpłatne przygotowanie i rozpowszechnianie wystąpień, o których mowa w ust. 1, w programach ogólnokrajowych i regionalnych, we wskazanym paśmie emisji.
Wystąpienia, o których mowa w § 1 ust. 1, nie powinny trwać dłużej niż 10 minut i powinny być wyraźnie wyodrębnione w programie.
1.
O zamiarze wystąpienia, przewidywanym czasie jego trwania oraz wskazanym paśmie emisji właściwa jednostka publicznej radiofonii i telewizji powinna zostać powiadomiona nie później niż 12 godzin przed emisją.
2.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach czas, o którym mowa w ust. 1, może być skrócony.
Jednostki publicznej radiofonii i telewizji nie ponoszą odpowiedzialności za treść wystąpień, o których mowa w § 1 ust. 1.
W okresie rozpowszechniania audycji wyborczych wystąpienia, o których mowa w § 1 ust. 1, emitowane będą w innych pasmach niż audycje wyborcze i nie powinny zawierać agitacji i polemik wyborczych.
Przepisy rozporządzenia nie dotyczą komunikatów urzędowych, o których mowa w art. 34 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. - Prawo prasowe (Dz. U. Nr 5, poz. 24, z późniejszymi zmianami).
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.