Tryb postępowania w myśl ustawy z dnia 18 marca 1932 r. o dobrach skonfiskowanych przez byłe rządy zaborcze uczestnikom walk o niepodległość.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.45.432

Akt utracił moc
Wersja od: 27 maja 1932 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 19 maja 1932 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Sprawiedliwości, Rolnictwa, Reform Rolnych i Robót Publicznych w sprawie trybu postępowania w myśl ustawy z dnia 18 marca 1932 r. o dobrach skonfiskowanych przez byłe rządy zaborcze uczestnikom walk o niepodległość.

Na podstawie artykułu 6 ustawy z dnia 18 marca 1932 r. o dobrach skonfiskowanych przez byłe rządy zaborcze uczestnikom walk o niepodległość (Dz. U. R. P. Nr. 24, poz. 189) zarządza się co następuje:
Termin trzymiesięczny zgłaszania do Ministerstwa Skarbu roszczeń przez osoby uprawnione określony w art. 4 ustawy upływa z dniem 27 czerwca 1932 r.

Termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem nadano do Ministerstwa Skarbu pisemne zgłoszenie roszczenia w polskim urzędzie pocztowym lub telegraficznym.

Roszczenie zgłoszone po terminie Minister Skarbu pozostawia bez rozpoznania i zawiadamia o tem zgłaszającego.
Po zgłoszeniu w terminie roszczenia zostaje wszczęte przez Ministerstwo Skarbu postępowanie, mające na celu ustalenie wszelkich faktycznych i prawnych okoliczności, niezbędnych dla stwierdzenia uprawnień zgłaszającego oraz dla powzięcia decyzji w sprawie o przyznanie dóbr.
Wykonanie czynności przygotowawczych w celu ustalenia wszelkich okoliczności faktycznych i prawnych, niezbędnych dla stwierdzenia podmiotowych uprawnień zgłaszającego, Minister Skarbu może powierzyć w porozumieniu z właściwym Ministrem, sądom lub urzędom pierwszej i drugiej instancji.
Czynności przygotowawcze dla ustalenia wszelkich faktycznych i prawnych okoliczności, odnoszących się do dóbr objętych roszczeniem, zostają powierzone Ministerstwom: Rolnictwa, Reform Rolnych lub Robót Publicznych, zależnie od ich kompetencji.

Mogą one posługiwać się w razie potrzeby urzędami pierwszej i drugiej instancji lub organami miejscowemi.

W wypadku, gdyby budynki miejskie, które były przedmiotem konfiskaty, nie były ubezpieczone w publicznym zakładzie ubezpieczeń od ognia (ust. ost. art. 3 ustawy) powierza się ich oszacowanie Powszechnemu Zakładowi Ubezpieczeń Wzajemnych lub Zakładowi Ubezpieczeń Wzajemnych m. st. Warszawy, który dokona szacunku szczegółowego zgodnie z obowiązującemi przepisami prawnemi.

Koszty oszacowania ponosi Skarb Państwa.

Po zakończeniu czynności przygotowawczych przez Ministerstwa, jak i sądy oraz urzędy pierwszej i drugiej instancji, którym zostały one powierzone, wszelkie zebrane materjały zostaną bezzwłocznie przesłane do Ministerstwa Skarbu.
Na podstawie zgłoszenia i zebranego materjału dowodowego Minister Skarbu w porozumieniu z właściwymi ministrami (art. 5 ustawy) wyda umotywowaną decyzję.
Termin trzymiesięczny przewidziany w § 1 oraz postępowanie uregulowane powyższemi przepisami nie ma zastosowania do roszczeń, zgłoszonych przez osoby, które uzyskały wyroki prawomocne i wykonalne (art. 12951 u. p. c.).
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.