Tryb postępowania przy obsadzaniu wolnych stanowisk sędziowskich w sądach apelacyjnych, okręgowych i grodzkich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.104.935

Akt utracił moc
Wersja od: 16 stycznia 1932 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 24 grudnia 1928 r.
o trybie postępowania przy obsadzaniu wolnych stanowisk sędziowskich w sądach apelacyjnych, okręgowych i grodzkich.

Na podstawie art. 91 § 1 prawa o ustroju sądów powszechnych z dnia 6 lutego 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 12, poz. 93) zarządzam co następuje:
Obwieszczenie o każdem wolnem stanowisku sędziowskiem umieszcza się w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Sprawiedliwości, w którym będzie zamieszczone wyjaśnienie co do trybu składania podań.
Obwieszczenie zarządza:
a)
prezes sądu okręgowego co do wolnych w jego okręgu stanowisk sędziów okręgowych, sędziów okręgowych śledczych i sędziów grodzkich;
b)
prezes sądu apelacyjnego co do wolnych w jego okręgu stanowisk sędziów apelacyjnych i sędziów apelacyjnych śledczych do spraw wyjątkowego znaczenia.
Prezes sądu (§ 2) obowiązany jest najdalej w terminie trzydniowym od dnia otrzymania wiadomości o opróżnionem lub mającem się opróżnić stanowisku sędziego, przesłać obwieszczenie bezpośrednio do redakcji Dziennika Urzędowego Ministerstwa Sprawiedliwości (wzór 1).
Kandydaci winni składać podania na każde wolne stanowisko oddzielnie prezesowi właściwego sądu (§ 2) w terminie czternastodniowym od daty Dziennika Urzędowego Ministerstwa Sprawiedliwości, zawierającego obwieszczenie o danem stanowisku. W podaniu winny być zaznaczone, czy kandydat zgłosił lub zgłasza swą kandydaturę na inne stanowisko sędziowskie lub prokuratorskie.
Kandydaci, pozostający na służbie sądowej lub prokuratorskiej, składają podania na ręce kierownika tej władzy, której bezpośrednio podlegają.

Kierownik winien przesłać podanie prezesowi sądu właściwego (§ 2) następnego dnia po otrzymaniu podania, załączając swoją opinję o kandydacie. Kierownicy sądów grodzkich przesyłają podanie ze swą opinją prezesowi bezpośrednio przełożonego sądu okręgowego, który kieruje podanie następnego dnia po otrzymaniu do prezesa sądu właściwego (§ 2), dołączając swą opinję.

Jeżeli kandydat zgłasza się na stanowisko w innym okręgu apelacyjnym niż ten, w którym pozostaje na służbie, prezes lub prokurator sądu okręgowego, odsyłając podanie do prezesa sądu właściwego (§ 2), zawiadamia o tem prezesa, względnie prokuratora przełożonego sądu apelacyjnego, dołączając odpis swej opinji.

Do podań kandydatów, pozostających na służbie państwowej, niewymienionej w § 5, lub na służbie samorządowej winno być dołączone zezwolenie władzy przełożonej na przejście kandydata do służby sądowej.
Do podania należy dołączyć życiorys i dokumenty, w oryginałach lub wierzytelnych odpisach, stwierdzające warunki do objęcia stanowiska, na które zgłoszono kandydaturę, o ile potrzebnych okoliczności nie można stwierdzić z wykazu stanu służby prowadzonego przez właściwego prezesa (§ 2). Kandydat winien w podaniu oświadczyć czy i w jakim stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa zostaje do sędziów, prokuratorów i urzędników sądu, w którym zgłosił kandydaturę.

Uwierzytelnienia odpisów dokumentów może dokonać przełożony władzy, której kandydat podlega lub władza, której składa się podanie.

Podania kandydatów złożone po upływie terminu wskazanego w § 4, lecz otrzymane przez prezesa właściwego sądu (§ 2) przed zebraniem się kolegjum administracyjnego, winny być rozpoznane przez kolegjum administracyjne i ogólne zgromadzenie sądu.

Podania złożone po terminie wskazanym w § 4 i otrzymane przez prezesa sądu właściwego (§ 2) po terminie zebrania się kolegjum administracyjnego, winny być załączone do akt bez rozpoznania przez kolegjum administracyjne i zgromadzenie ogólne sądu. Podanie takie należy jednak uważać za wyrażenie zgody na objęcie stanowiska, jeżeli kandydat będzie przedstawiony przez członka zgromadzenia ogólnego w myśl art. 92 § 1 u. s. p.

Prezes Sądu właściwego (§ 2) sporządza wykaz kandydatów na dane stanowisko (wzór 2).

Kolegjum administracyjne i zgromadzenie ogólne sądu rozpatruje kandydaturę na stanowisko w danym sądzie beż względu na to, że kandydat zgłosił swą kandydaturę także na stanowisko w innym sądzie.

Kandydatów na wolne stanowiska sędziów grodzkich prezes sądu właściwego (§ 2 lit. a), nie zasięgając zdania kolegjum administracyjnego ani ogólnego zgromadzenia sądu, przedstawi w ciągu siedmiu dni po upływie terminu do zgłaszania się kandydatów prezesowi przełożonego sądu apelacyjnego, załączając wykaz kandydatów (wzór 2), swą opinję o każdym kandydacie i wskazując kandydatów najodpowiedniejszych.

Prezes sądu apelacyjnego prześle tę opinję w ciągu siedmiu dni od daty jej otrzymania Ministrowi Sprawiedliwości, załączając własną opinję z wskazaniem najodpowiedniejszych kandydatów.

Prezesi sądu okręgowego i sądu apelacyjnego mogą przedstawić kandydatów, którzy nie zgłosili się, lecz wyrazili zgodę na objęcie stanowiska; przedstawienie asesora sądowego nie wymaga jego zgody.

Przepisy niniejszego rozporządzenia mają zastosowanie także do podań o przeniesienie na stanowisko równorzędne w innem miejscu służbowem (art. 102 u. s. p.).
Przepisy niniejszego rozporządzenia nie mają zastosowania przy obsadzaniu stanowisk prezesów i wiceprezesów.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1929 r.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

1 § 1 zmieniony przez § 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1931 r. w sprawie zmiany przepisów, przewidujących zamieszczanie ogłoszeń w oddzielnym dodatku do Dziennika Urzędowego Ministra Sprawiedliwości "Ruch Służbowy" (Dz.U.32.3.21) z dniem 16 stycznia 1932 r.
2 § 4 zmieniony przez § 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1931 r. w sprawie zmiany przepisów, przewidujących zamieszczanie ogłoszeń w oddzielnym dodatku do Dziennika Urzędowego Ministra Sprawiedliwości "Ruch Służbowy" (Dz.U.32.3.21) z dniem 16 stycznia 1932 r.