Tryb postępowania przy obsadzaniu stanowisk prezesów i wiceprezesów sądów apelacyjnych i okręgowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1930.17.134

Akt utracił moc
Wersja od: 16 stycznia 1932 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 4 marca 1930 r.
o trybie postępowania przy obsadzaniu wolnych stanowisk prezesów i wiceprezesów sądów apelacyjnych i okręgowych.

Na podstawie art. 91 i 97 § 1 prawa o ustroju sądów powszechnych z dnia 6 lutego 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 12, poz. 93) w brzmieniu ustawy z dnia 4 marca 1929 r. (Dz. U. R. P. z 1930 r. Nr. 5, poz. 43) zarządzam co następuje:
Obwieszczenia w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Sprawiedliwości o wolnych stanowiskach prezesów i wiceprezesów sądów apelacyjnych i okręgowych zarządzają:
a)
prezes sądu okręgowego - o wolnych w danym sądzie stanowiskach wiceprezesów sądu okręgowego;
b)
prezes sądu apelacyjnego - o wolnych w jego okręgu stanowiskach prezesów sądów okręgowych i wiceprezesów sądu apelacyjnego;
c)
Minister Sprawiedliwości - o wolnem stanowisku prezesa sądu apelacyjnego.
Gdy obwieszczenie pochodzi od prezesa sądu, mają odpowiednie zastosowanie przepisy §§ 3, 4, 6, 7 i 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 grudnia 1928 r. o trybie postępowania przy obsadzaniu wolnych stanowisk sędziowskich w sądach apelacyjnych, okręgowych i grodzkich (Dz. U. R. P. Nr. 104, poz. 935), a gdy obwieszczenie dotyczy wolnego stanowiska wiceprezesa sądu, także przepisy § 5 tegoż rozporządzenia; prezesem sądu właściwego jest prezes wskazany w § 1 niniejszego rozporządzenia.

Kandydaci ubiegający się o stanowisko prezesa sądu okręgowego w innym okręgu apelacyjnym niż ten, w którym sami pełnią służbę sądową lub prokuratorską, wnoszą podania za pośrednictwem prezesa względnie prokuratora apelacyjnego swego okręgu, którzy kierują podanie następnego dnia po jego otrzymaniu wraz ze swą opinją do prezesa właściwego sądu apelacyjnego [§ 1 lit. b) ].

W jednem podaniu można zgłosić kandydatury na kilka stanowisk prezesów i wiceprezesów, jeżeli podanie jest kierowane do tego samego prezesa jako właściwego (§ 1).

Kandydatów na wolne stanowiska wiceprezesów sądów okręgowych prezes właściwego sądu okręgowego [§ 1 lit. a) ], nie zasięgając zdania kolegjum administracyjnego ani ogólnego zgromadzenia sądu, przedstawi w ciągu siedmiu dni po upływie terminu do zgłaszania się kandydatów prezesowi przełożonego sądu apelacyjnego, załączając wykaz kandydatów, swą opinję o każdym kandydacie i wskazując kandydatów najodpowiedniejszych.

Prezes sądu apelacyjnego prześle tę opinję w ciągu siedmiu dni od daty jej otrzymania Ministrowi Sprawiedliwości, załączając własną opinję ze wskazaniem najodpowiedniejszych kandydatów; prezes może zasięgnąć zdania kolegjum administracyjnego sądu apelacyjnego.

Kandydatów na wolne stanowiska prezesów sądów okręgowych i wiceprezesów sądów apelacyjnych prezes właściwego sądu apelacyjnego [§ 1 lit. b)], nie zasięgając zdania kolegjum administracyjnego ani ogólnego zgromadzenia, przedstawi w ciągu dni siedmiu po upływie terminu zgłaszania się kandydatów Ministrowi Sprawiedliwości, załączając wykaz kandydatów, swą opinję o kandydatach i wskazując kandydatów najodpowiedniejszych.
Podania złożone po upływie terminu do zgłaszania się kandydatów będą rozpatrzone, jeżeli prezes właściwy (§ 1) otrzyma je przed skierowaniem do władzy przełożonej przedstawienia z wykazem kandydatów. Podania otrzymane później należy przesłać dodatkowo władzy przełożonej z opinją, chyba że nominacja na dane stanowisko już nastąpiła.

Prezesi sądów okręgowych [§ 1 lit. a)] i prezesi sądów apelacyjnych [§ 1 lit. b) oraz § 3] mogą przedstawić kandydatów, którzy nie zgłosili się, lecz wyrazili zgodę na objęcie stanowiska.

Osoby mające szczególne kwalifikacje na dane stanowisko należy zapytać mimo, że wskutek konkursu nie zgłosiły się, czy ewentualnie objąć je są gotowe.

Nie jest wyłączone mianowanie osoby, która zgodę na objęcie stanowiska oświadczyła dopiero na skutek zapytania ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.

Podania na stanowiska prezesów sądów apelacyjnych kandydaci winni składać bezpośrednio Ministrowi Sprawiedliwości w terminie czternastodniowym od daty Dziennika Urzędowego Ministerstwa Sprawiedliwości zawierającego obwieszczenie o danem stanowisku. §§ 6 i 7 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 grudnia 1928 r. (Dz. U. R. P Nr. 104, poz. 935) mają tu zastosowanie.
Przepisy niniejszego rozporządzenia mają zastosowanie także do podań prezesów i wiceprezesów o przeniesienie na inne stanowisko równorzędne w innem miejscu służbowem (art. 102 u. s. p.).
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 5 lit. a) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1931 r. w sprawie zmiany przepisów, przewidujących zamieszczanie ogłoszeń w oddzielnym dodatku do Dziennika Urzędowego Ministra Sprawiedliwości "Ruch Służbowy" (Dz.U.32.3.21) z dniem 16 stycznia 1932 r.
2 § 6 zmieniony przez § 5 lit. b) rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1931 r. w sprawie zmiany przepisów, przewidujących zamieszczanie ogłoszeń w oddzielnym dodatku do Dziennika Urzędowego Ministra Sprawiedliwości "Ruch Służbowy" (Dz.U.32.3.21) z dniem 16 stycznia 1932 r.