Rozdział 5 - Wznowienie postępowania administracyjnego i uchylenie decyzji z urzędu. 24 - Tryb postępowania i tok instancyj władz wojskowych, odnośnie wydawania zarządzeń uskutecznienia potrąceń z uposażenia osób wojskowych oraz funkcjonariuszów państwowych w administracji wojskowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.64.588

Akt utracił moc
Wersja od: 12 maja 1936 r.

Rozdział  V.

Wznowienie postępowania administracyjnego i uchylenie decyzji z urzędu. 24

§  39.
Wznowienie prawomocnie zakończonego postępowania administracyjnego jest dopuszczalne tylko z powodu nowych okoliczności faktycznych, które istniały przed wydaniem zarządzenia uskuteczniania potrąceń z uposażenia, nie były znane proszącemu o wznowienie, a są tego rodzaju, iż mogą wpłynąć na zmianę zarządzenia.

Prośbę o wznowienie może wnieść ta osoba, z której uposażenia zarządzono potrącenie, na skutek zarządzenia wojskowej władzy administracyjnej.

§  40.
Prośba o wznowienie powinna być wniesiona do tej wojsko władzy administracyjnej, która w I-szej instancji wydała zarządzenie uskuteczniania potrąceń z uposażenia.

Na skutek wniesionej prośby o wznowienie, powinna wojskowa władza administracyjna I-szej instancji wydać nakaz przeprowadzenia dochodzeń administracyjnych, celem sprawdzenia okoliczności przytoczonych w prośbie o wznowienie.

Sprawdzenie tych okoliczności następuje wedle zasad, wskazanych w rozdziale II-im rozporządzenia.

§  41.
Po przeprowadzeniu dochodzeń wojskowa władza administracyjna I-szej instancji przesyła akta dochodzeń niezwłocznie wojskowej władzy administracyjnej II-ej instancji, która w drodze decyzji postanowią o dopuszczalności wznowienia.

Przed wydaniem decyzji należy zażądać opinji prawnej od powołanego do tego organu wojskowego.

§  42.
W wypadku wydania przez wojskową władzę administracyjną II-ej instancji decyzji o dopuszczalności wznowienia, - przesyła ta władza akta sprawy wojskowej władzy administracyjnej I-szej instancji, która postępuje ze sprawą tak, jak gdyby w sprawie nie zostało jeszcze wydane zarządzenie uskutecznienia potrąceń z uposażenia.

Stosownie do wyników przeprowadzonego postępowania administracyjnego, wojskowa władza administracyjna I-szej instancji wydaje zarządzenie, w którem bądź to utrzymuje w mocy poprzednio wydane zarządzenie uskuteczniania potrąceń z uposażenia, bądź też w którem znosi je, wydając nowe zarządzenie stosownie do § 22 rozporządzenia.

§  42a. 25
Władza administracyjna II instancji może zarządzić wznowienie postępowania również z urzędu w przypadkach ujawnienia nowych okoliczności, które mogą wpłynąć na zmianę zarządzenia.
§  43. 26
Prośba o wznowienie lub zarządzenie wznowienia z urzędu nie wstrzymuje wykonania prawomocnego zarządzenia uskuteczniania potrąceń z uposażenia, o ile władza decydująca o dopuszczalności wznowienia inaczej nie postanowi.
§  43a. 27
Władza administracyjna wyższej instancji, a gdy chodzi o decyzję władzy naczelnej, ta władza może w trybie nadzoru uchylić z urzędu bądź z własnej inicjatywy, bądź na skutek zażalenia, jako nieważną każdą decyzję, która:
a)
wydana została przez władzę oczywiście niewłaściwą;
b)
wydana została bez jakiejkolwiek podstawy prawnej;
c)
jest oczywiście i niewątpliwie niewykonalna;
d)
zawiera wadę, powodującą nieważność tej decyzji na mocy wyraźnego przepisu prawa.

Uchylenie decyzji z powodów, wskazanych pod lit. a), może nastąpić tylko przed upływem lat 3-ch od daty jej uprawomocnienia się.

€Rozdział VI.[]  28

Przeglądanie aktów postępowania administracyjnego.

§  43b.
Przeglądanie przez interesowanego aktów postępowania administracyjnego może nastąpić tylko w lokalu urzędowym władzy, w obecności osoby, odpowiedzialnej za całość powierzonych aktów i autentyczność dokumentów.

Jeżeli interesowany posiada przydział w innej miejscowości aniżeli władza, w której odnośne akta się znajdują, należy akta te na prośbę interesowanego przesłać do przejrzenia do jego przełożonej władzy.

Te same uprawnienia służą również pełnomocnikowi lub przedstawicielowi ustawowemu interesowanego.

24 Tytuł rozdziału V zmieniony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1936 r. (Dz.U.36.38.289) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 maja 1936 r.
25 § 42a dodany przez § 1 pkt 21 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1936 r. (Dz.U.36.38.289) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 maja 1936 r.
26 § 43 zmieniony przez § 1 pkt 22 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1936 r. (Dz.U.36.38.289) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 maja 1936 r.
27 § 43a dodany przez § 1 pkt 23 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1936 r. (Dz.U.36.38.289) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 maja 1936 r.
28 Rozdział VI dodany przez § 1 pkt 24 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1936 r. (Dz.U.36.38.289) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 maja 1936 r.