Rozdział 3 - Zarządzenia administracyjne. - Tryb postępowania i tok instancyj władz wojskowych, odnośnie wydawania zarządzeń uskutecznienia potrąceń z uposażenia osób wojskowych oraz funkcjonariuszów państwowych w administracji wojskowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.64.588

Akt utracił moc
Wersja od: 12 maja 1936 r.

Rozdział  III.

Zarządzenia administracyjne.

§  20.
Natychmiast po ukończeniu dochodzeń administracyjnych należy przesłać akta dochodzeń wojskowej władzy administracyjnej I-szej instancji, która bada, czy w dochodzeniach wyjaśniono wszystkie okoliczności istotne i niezbędne dla wydania zarządzenia.

W razie stwierdzenia, iż dochodzenia administracyjne są niezupełne, lub też zawierają sprzeczności dotyczące istotnych okoliczności, należy zarządzić uzupełnienie dochodzeń.

§  21.
Celem uzupełnienia dochodzeń administracyjnych, nakazuje właściwa władza administracyjna I-szej instancji, by w kierunku przez nią wskazanym, uzupełnił dochodzenia bądź to ten organy który dotychczas je prowadził, bądź też, o ile wojskowa władza administracyjna I-szej instancji uzna to w pewnych wypadkach za wskazane, inny organ przez nią w tyra celu delegowany.

Wojskowa władza administracyjna I-ej instancji może również przeprowadzić uzupełnienie dochodzeń w drodze korespondencji.

§  22. 15
Właściwa wojskowa władza administracyjna I-szej instancji może na zasadzie wyników przeprowadzonych dochodzeń administracyjnych albo wydać zarządzenie uskuteczniania potrąceń z uposażenia, albo też skierować sprawę roszczenia Skarbu Państwa na drogę sądową, o ile nie zachodzą wypadki, które nakazują zarządzić umorzenie stwierdzonych szkód lub strat.

Wojskowa władza administracyjna I instancji wydając zarządzenie skierowania sprawy na drogę sądową, powinna zażądać opinji prawnej od powołanych do tego organów wojskowych. Zażądanie opinji prawnej w innych wypadkach nie jest konieczne.

§  23. 16
Właściwa wojskowa władza administracyjna I instancji wydaje zarządzenie uskutecznienia potrąceń z uposażenia, gdy na zasadzie wyników przeprowadzonych dochodzeń administracyjnych zostało stwierdzone, że szkoda lub strata w majątku, określonym w § 1 pkt. 1), wynikła z winy oficera, zawodowego podoficera (st. marynarza) lub funkcjonarjusza państwowego w administracji wojskowej, albo też gdy z innych przyczyn ustawowych można się domagać pokrycia szkody lub straty, oraz gdy szkoda i strata została cyfrowo co do swej wysokości ustalona.

W przypadku, gdy czyn, z którego powodu powstała szkoda lub strata, jest przedmiotem postępowania karno-sądowego, należy zasadniczo wstrzymać wydanie zarządzenia uskuteczniania potrąceń z uposażenia do czasu zakończenia sprawy karnej.

§  24. 17
Zarządzenie uskuteczniania potrąceń z uposażenia jest tytułem wykonawczym, dającym w przypadku jego prawomocności prawo do administracyjnego zajęcia uposażenia oficerów, zawodowych podoficerów (st. marynarzy) i funkcjonarjuszów państwowych w administracji wojskowej i potrącania należności w granicach, określonych w art. 3 ustawy z dnia 2 kwietnia 1925 r. o potrąceniach z uposażenia i zaopatrzenia emerytalnego osób wojskowych oraz funkcjonarjuszów państwowych w administracji wojskowej (Dz. U. R. P. z 1933 r. Nr. 58, poz. 439).
§  25.
Zarządzenie uskuteczniania potrąceń z uposażenia ma zawierać następujące dane:
1)
nazwę władzy, wydającej zarządzenie,
2)
datę wydania zarządzenia,
3)
cyfrowe określenie wysokości szkody lub straty,
4)
wskazanie osoby, która wedle obowiązujących ustaw ponosi odpowiedzialność za tę szkodę lub stratę (zobowiązanego),
5)
orzeczenie wojskowej władzy administracyjnej, że stwierdzona szkoda lub strata ma być zaspokojona z uposażenia zobowiązanego drogą potrąceń z uposażenia,
6) 18
Uzasadnienie zarządzenia z podaniem okoliczności faktycznych i prawnych,
7)
pouczenie czy zarządzenie podlega zaskarżeniu w administracyjnym toku instancyj, w jakim terminie i do której władzy.

Odpis zarządzenia uskuteczniania potrąceń z uposażenia ma być doręczony za potwierdzeniem odbioru zobowiązanemu.

§  26. 19
Zarządzenie uskuteczniania potrąceń z uposażenia nie może być wydane:
1)
Jeżeli szkodę lub stratę spowodowała osoba, niebędąca oficerem, zawodowym podoficerem (st. marynarzem) lub funkcjonarjuszem państwowym w administracji wojskowej w służbie czynnej,
2)
jeśli cyfrowe ustalenie wysokości szkody lub straty, lub też ustalenie innych istotnych okoliczności dla sprawy, nie może nastąpić w postępowaniu administracyjnem,
3)
jeżeli na zasadzie przeprowadzonych dochodzeń okazuje się, iż pokrycie wierzytelności z innego majątku dłużnika, rokuje widoki szybszego zaspokojenia wierzytelności, niż zaspokojenie tejże w drodze potrąceń z uposażenia,
4)
jeśli wojskowa władza administracyjna wydanie zarządzenia uskuteczniania potrąceń z uposażenia nie uważa w danych warunkach za celowe.

Jeżeli zarządzenie uskuteczniania potrąceń z uposażenia nie może być wydane przeciwko jednej z osób, odpowiedzialnych solidarnie za szkodę lub stratę, nie może ono być wydane również przeciwko pozostałym z odpowiedzialnych za tę szkodę.

W powyższych przypadkach właściwa wojskowa władza administracyjna zarządza skierowanie sprawy roszczenia Skarbu Państwa o odszkodowanie na drogę sądową z zachowaniem przepisu § 22 ust. 2.

Skierowując sprawę na drogę sądową, przesyła wojskowa władza administracyjna I instancji akta dochodzeń administracyjnych do Prokuratorji Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej.

§  27. 20
Jeżeli dochodzenia administracyjne wykazały, że:
a)
szkoda lub strata powstała wskutek działania siły wyższej lub przypadku,
b)
szkoda lub strata powstała wskutek działania lub zaniechania osoby, której nie można stwierdzić, albo też zachodzi brak winy w wyrządzeniu szkody lub straty,
c)
według obowiązujących ustaw cywilnych nastąpiło przedawnienie roszczenia,
d)
pretensja jest nieściągalna,-

wojskowa władza administracyjna I instancji zarządza umorzenie stwierdzonych szkód i strat, co powoduje definitywne wydatkowanie i rachunkowe rozchodowanie umorzonych szkód i strat w księgach kasowych i materjałowych.

Szkodę lub stratę można umorzyć również w tych przypadkach, gdy wydatki, związane z ustaleniem wysokości roszczenia lub też z jego zaspokojeniem, przewyższałyby sumę roszczenia.

Decyzja władzy administracyjnej I instancji o umorzeniu szkody lub straty powinna być uzasadniona.

§  28. 21
Akta sprawy, odnoszące się do szkód lub strat umorzonych, mają być w terminie dni 14-tu przedłożone z urzędu wojskowej władzy administracyjnej II-ej instancji, celem rozpatrzenia.

Umorzenie szkód lub strat przez dowódcę jednostki administracyjnej, dowódcę Flotylli Rzecznej bądź dowódcę (komendanta, kierownika, zarządcę) o równorzędnych uprawnieniach do wysokości 100 zł lub przez dowódcę okręgu korpusu, dowódcę Floty bądź dowódcę (komendanta, kierownika) o równorzędnych uprawnieniach do wysokości 1.000 zł nie wymaga rozpatrzenia przez wojskową władzę administracyjną II instancji.

15 § 22 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 19 października 1929 r. (Dz.U.29.73.555) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 października 1929 r.
16 § 23 zmieniony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1936 r. (Dz.U.36.38.289) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 maja 1936 r.
17 § 24 zmieniony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1936 r. (Dz.U.36.38.289) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 maja 1936 r.
18 § 25 pkt 6 zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1936 r. (Dz.U.36.38.289) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 maja 1936 r.
19 § 26 zmieniony przez § 1 pkt 15 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1936 r. (Dz.U.36.38.289) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 maja 1936 r.
20 § 27 zmieniony przez § 1 pkt 16 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1936 r. (Dz.U.36.38.289) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 maja 1936 r.
21 § 28 zmieniony przez § 1 pkt 17 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1936 r. (Dz.U.36.38.289) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 maja 1936 r.