Tryb postępowania i sposób współdziałania organów w celu zapobieżenia niebezpieczeństwu grożącemu statkom, obiektom portowym i portom oraz związanej z nimi infrastrukturze, powstałego na skutek użycia statku lub obiektu pływającego jako środka ataku terrorystycznego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2015.1139 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 11 sierpnia 2015 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 sierpnia 2010 r.
w sprawie trybu postępowania i sposobu współdziałania organów w celu zapobieżenia niebezpieczeństwu grożącemu statkom, obiektom portowym i portom oraz związanej z nimi infrastrukturze, powstałego na skutek użycia statku lub obiektu pływającego jako środka ataku terrorystycznego

Na podstawie art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 4 września 2008 r. o ochronie żeglugi i portów morskich (Dz. U. Nr 171, poz. 1055 oraz z 2013 r. poz. 852) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa:
1)
tryb postępowania przy stosowaniu środków w celu zapobieżenia, ograniczenia lub usunięcia poważnego i bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego statkom, obiektom portowym i portom oraz związanej z nimi infrastrukturze, powstałego na skutek użycia statku lub obiektu pływającego jako środka ataku terrorystycznego;
2)
sposób współdziałania organów przy stosowaniu środków, o których mowa w pkt 1.
1.
Minister Obrony Narodowej może wydać decyzję, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 4 września 2008 r. o ochronie żeglugi i portów morskich, zwanej dalej "ustawą", na wniosek ministra właściwego do spraw wewnętrznych wydawany po zawiadomieniu przez Komendanta Głównego Straży Granicznej o wyczerpaniu przez Straż Graniczną środków przewidzianych w ustawie z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2014 r. poz. 1402, z późn. zm.).
2.
O powziętej decyzji Minister Obrony Narodowej powiadamia niezwłocznie Prezesa Rady Ministrów.
Siły i środki niezbędne do wykonania decyzji, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy, Minister Obrony Narodowej podporządkowuje Dowódcy Operacyjnemu Rodzajów Sił Zbrojnych.
Rozkaz o stosowaniu niezbędnych środków w celu zapobieżenia, ograniczenia lub usunięcia niebezpieczeństwa, o którym mowa w § 1 pkt 1, zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej, wydaje niezwłocznie Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych.
1.
O decyzji, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy, oraz o rodzaju, sposobie i czasie stosowania środków podległych Ministrowi Obrony Narodowej Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych niezwłocznie powiadamia ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej, ministra właściwego do spraw wewnętrznych, ministra właściwego do spraw zagranicznych, Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, dyrektorów właściwych urzędów morskich oraz właściwe terytorialnie organy administracji rządowej w zakresie niezbędnym do zorganizowania współdziałania organów chroniących obszary morskie Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
W przypadku wydania decyzji, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych może współdziałać z jednostkami pływającymi Straży Granicznej.
1.
Podczas stosowania niezbędnych środków w stosunku do statków morskich w celu zapobieżenia, ograniczenia lub usunięcia niebezpieczeństwa, o którym mowa w § 1 pkt 1, uwzględnia się zasady wynikające z ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej.
2.
Stosowanie niezbędnych środków powinno następować w sposób:
1)
minimalizujący spowodowanie zagrożenia życia lub zdrowia dla osób postronnych;
2)
wyrządzający możliwie najmniejszą szkodę osobom, przeciwko którym środki zostały użyte;
3)
ograniczający zniszczenie statku lub obiektu pływającego użytego jako środka ataku terrorystycznego, innych statków oraz infrastruktury portowej.
3.
Ograniczeń wymienionych w ust. 2 pkt 2 i 3 nie stosuje się w przypadku otrzymania wiadomości o obecności na statku lub obiekcie pływającym urządzenia wybuchowego oraz o zamiarze niezwłocznego wykorzystania tego statku lub obiektu pływającego jako środka ataku terrorystycznego.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.