Tryb korzystania przez posłów i senatorów z bezpłatnych przejazdów i przelotów na terenie kraju.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.1.13

Akt obowiązujący
Wersja od: 18 listopada 2009 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 28 grudnia 2001 r.
w sprawie trybu korzystania przez posłów i senatorów z bezpłatnych przejazdów i przelotów na terenie kraju.

Na podstawie art. 43 ust. 2 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. Nr 73, poz. 350 i Nr 137, poz. 638, z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 98, poz. 604, Nr 106, poz. 679, Nr 121, poz. 770 i Nr 160, poz. 1080, z 1998 r. Nr 162, poz. 1118, z 1999 r. Nr 52, poz. 527 i 528, z 2000 r. Nr 6, poz. 69 oraz z 2001 r. Nr 94, poz. 1032 i Nr 138, poz. 1567) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa tryb korzystania przez posłów i senatorów z uprawnień, na terenie kraju, do bezpłatnych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz przelotów w krajowym przewozie lotniczym, z wyłączeniem przejazdów publicznymi środkami komunikacji miejskiej.
1. 
Dokumentami poświadczającymi uprawnienia posłów i senatorów do korzystania z bezpłatnych przejazdów i przelotów w zakresie określonym w § 1 są odpowiednio:
1)
legitymacja poselska albo legitymacja senatorska,
2)
zaświadczenie o dokonanym wyborze wystawione przez Państwową Komisję Wyborczą lub zaświadczenie wydane przez Kancelarię Sejmu lub Kancelarię Senatu, uprawniające do przejazdów i przelotów na pierwsze po wyborach posiedzenie Sejmu lub Senatu;
3) 1
 zaświadczenie wydane przez Kancelarię Sejmu albo Kancelarię Senatu, zastępujące utraconą lub zniszczoną legitymację poselską albo legitymację senatorską do czasu wydania duplikatu legitymacji.
2. 
W przypadkach określonych w § 3 posłowie i senatorowie, wraz z dokumentami, o których mowa w ust. 1, obowiązani są posiadać bezpłatny bilet.
Posłowie i senatorowie otrzymują bezpłatnie, korzystając z:
1) 2
 przejazdu w pociągu oznaczonym jako pociąg objęty rezerwowaniem miejsc - odpowiednio bilet dodatkowy na miejsce do siedzenia lub bilet dopłaty za przejazd w pociągu objętym dopłatą,
2)
miejsca sypialnego lub miejsca do leżenia - bilet na miejsce sypialne lub do leżenia, na podstawie zlecenia na przejazd w wagonie sypialnym wystawionego przez Kancelarię Sejmu lub Kancelarię Senatu,
3)
przejazdu w autobusie objętym rezerwowaniem miejsc - bilet dodatkowy na miejsce do siedzenia (miejscówkę),
4)
przelotu samolotem - bilet lotniczy, na podstawie zlecenia wystawionego przez Kancelarię Sejmu lub Kancelarię Senatu.
1. 
W pociągach oznaczonych jako pociągi objęte rezerwowaniem miejsc przewoźnik kolejowy wyznacza w wagonie klasy 1 cztery miejsca dla posłów i dwa dla senatorów.
2. 
Posłowie i senatorowie mogą zaopatrywać się w bilet, o którym mowa w § 3 pkt 1, w kasach biletowych przewoźnika wyznaczającego te miejsca lub w innych uprawnionych kasach biletowych:
1)
najwcześniej na 60 dni przed terminem wyjazdu,
2)
najpóźniej na 2 godziny przed odjazdem pociągu ze stacji początkowej.
3. 
Po terminie określonym w ust. 2 pkt 2 posłowie i senatorowie mogą zaopatrywać się bezpłatnie w bilet, o którym mowa w § 3 pkt 1, w kasach biletowych lub w pociągu tylko w miarę wolnych miejsc.
1. 
W wagonach sypialnych lub z miejscami do leżenia pociągów kursujących w kierunku do i z Warszawy przewoźnik kolejowy wyznacza:
1)
jeden przedział klasy 1 w wagonie sypialnym (po jednym miejscu dla posła i senatora) albo
2)
jeden przedział środkowy w wagonie z miejscami do leżenia (cztery miejsca dla posłów i dwa dla senatorów), jeżeli w danej relacji nie kursuje wagon sypialny.
2. 
Przewoźnik kolejowy rezerwuje dodatkowo, na podstawie zgłoszenia, o którym mowa w § 9, w ciągu 2 dni poprzedzających rozpoczęcie posiedzenia Sejmu lub Senatu oraz na dzień zakończenia posiedzenia i dzień następny, w pociągach kursujących w kierunku do i z Warszawy:
1)
dwa przedziały klasy 1 w wagonie sypialnym (trzy miejsca dla posłów i jedno dla senatora) albo
2)
jeden przedział środkowy w wagonie z miejscami do leżenia (cztery miejsca dla posłów i dwa dla senatorów), jeżeli w danej relacji nie kursuje wagon sypialny.
3. 
Posłowie i senatorowie mogą zaopatrywać się w bilety, o których mowa w § 3 pkt 2, w kasach biletowych przewoźnika wyznaczającego te miejsca lub w innych uprawnionych kasach biletowych:
1)
najwcześniej na 60 dni przed terminem wyjazdu,
2)
najpóźniej na 8 godzin przed odjazdem pociągu ze stacji początkowej.
4. 
Po terminie określonym w ust. 3 pkt 2 posłowie i senatorowie mogą zaopatrywać się bezpłatnie w bilety na miejsca sypialne lub do leżenia w kasach biletowych lub w wagonie, tylko w miarę wolnych miejsc.
1. 
Przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego autobusowego przedsiębiorstwa PKS oraz spółki utworzone w wyniku komercjalizacji lub prywatyzacji przedsiębiorstw PKS rezerwują dla posłów i senatorów dwa miejsca w każdym autobusie objętym rezerwacją miejsc.
2. 
Przewoźnik autobusowy, o którym mowa w ust. 1, rezerwuje dodatkowo w ciągu 2 dni poprzedzających posiedzenie Sejmu lub Senatu oraz na dzień zakończenia posiedzenia i dzień następny - jedno miejsce w każdym autobusie objętym rezerwacją miejsc, w kierunku do i z Warszawy.
3. 
Posłowie i senatorowie mogą zaopatrywać się w bilety, o których mowa w § 3 pkt 3, w kasach biletowych przewoźnika wyznaczającego te miejsca lub w innych uprawnionych kasach biletowych, najpóźniej na 30 minut przed odjazdem autobusu z miejscowości początkowej kursu autobusu.
1. 
Przy przelotach w krajowym przewozie lotniczym Polskie Linie Lotnicze LOT S.A., zwane dalej PLL LOT S.A., rezerwują na wszystkich rozkładowych rejsach krajowych do i z Warszawy dwa miejsca (po jednym dla posła i senatora).
2. 
PLL LOT S.A. rezerwują dodatkowo, na podstawie zgłoszenia, o którym mowa w § 9, w ciągu 2 dni poprzedzających posiedzenie Sejmu lub Senatu i w dniu posiedzenia, po dwa miejsca dla posłów i senatorów na wszystkich rozkładowych rejsach krajowych samolotów odlatujących w godzinach porannych do Warszawy oraz na dzień zakończenia posiedzenia i na dzień następny, po dwa miejsca dla posłów i senatorów na wszystkich rozkładowych rejsach krajowych samolotów odlatujących z Warszawy.
3. 
Posłowie i senatorowie mogą zaopatrywać się w bilety, o których mowa w § 3 pkt 4, we wszystkich biurach sprzedaży i rezerwacji miejsc PLL LOT S.A. na terenie kraju:
1)
w przypadku rezerwacji stałej, o której mowa w ust. 1 - najpóźniej na 12 godzin przed rozkładową godziną odlotu samolotu,
2)
w przypadku rezerwacji dodatkowej, o której mowa w ust. 2 - najpóźniej do godziny 1130 w samolotach odlatujących w godzinach popołudniowych tego samego dnia i do godziny 1500 w samolotach odlatujących w godzinach porannych dnia następnego.
4. 
Po terminach określonych w ust. 3 posłowie i senatorowie mogą zaopatrywać się bezpłatnie w bilety lotnicze tylko w miarę wolnych miejsc.
Miejsca w środkach transportu niewykorzystane przez posłów i senatorów w terminach określonych w § 4 ust. 2 pkt 2, § 5 ust. 3 pkt 2, § 6 ust. 3 i § 7 ust. 3 - zwalniane są do dyspozycji przewoźników.
Terminy kolejnych posiedzeń Sejmu i Senatu zgłaszane są przewoźnikowi kolejowemu, Polskiej Izbie Gospodarczej Transportu Samochodowego i Spedycji oraz PLL LOT S.A. przez:
1)
Kancelarię Sejmu - co kwartał, a terminy dodatkowych posiedzeń co najmniej na 7 dni przed posiedzeniem,
2)
Kancelarię Senatu - co najmniej na 7 dni przed posiedzeniem, a w szczególnych przypadkach na 3 dni przed posiedzeniem.
Na wniosek Kancelarii Sejmu lub Kancelarii Senatu przewoźnicy zapewniają, w miarę możliwości, w dniach poprzedzających i kończących posiedzenia Sejmu i Senatu, miejsca dla posłów i senatorów ponad limity określone w § 5 ust. 2, § 6 ust. 2 i § 7 ust. 2.
1. 
Sposób rozliczania należności ponoszonych przez Kancelarię Sejmu i Kancelarię Senatu za korzystanie przez posłów i senatorów z uprawnień do bezpłatnych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego na terenie kraju oraz przelotów w krajowym przewozie lotniczym określają umowy zawarte pomiędzy Kancelarią Sejmu i Kancelarią Senatu a przewoźnikami kolejowymi, Polską Izbą Gospodarczą Transportu Samochodowego i Spedycji oraz PLL LOT S.A.
2. 
Korzystanie przez posłów i senatorów z usług przewozowych świadczonych przez przewoźników innych niż wymienieni w rozporządzeniu określają stosowne umowy zawierane pomiędzy Kancelarią Sejmu i Kancelarią Senatu a tymi przewoźnikami, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. 
W przypadku doraźnego korzystania przez posłów i senatorów z usług przewozowych świadczonych przez przewoźników, z którymi Kancelaria Sejmu i Kancelaria Senatu nie zawarły umowy, należność za przejazd ustaloną według taryfy normalnej zwraca się posłom i senatorom na podstawie oryginału faktury, rachunku albo biletu wystawionego przez przewoźnika.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 2 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 28 października 2009 r. (Dz.U.09.184.1438) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 listopada 2009 r.
2 § 3 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 28 października 2009 r. (Dz.U.09.184.1438) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 listopada 2009 r.
3 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 28 października 2009 r. (Dz.U.09.184.1438) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 listopada 2009 r.
4 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 28 października 2009 r. (Dz.U.09.184.1438) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 listopada 2009 r.