Tryb i zasady postępowania przy szacowaniu ciążących na przymusowo wykupionych nieruchomościach ziemskich praw, których wartość pieniężna nie jest ujawniona w hipotece.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1930.32.273

Akt utracił moc
Wersja od: 2 maja 1930 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW: SPRAWIEDLIWOŚCI, ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH
z dnia 22 marca 1930 r.
o trybie i zasadach postępowania (przy szacowaniu ciążących na przymusowo wykupionych nieruchomościach ziemskich praw, których wartość pieniężna nie jest ujawniona w hipotece.

Na podstawie cz. 3 art. 9 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 grudnia 1927 r. o uregulowaniu ciężarów i wierzytelności, ciążących na przymusowo wykupionych nieruchomościach ziemskich (Dz. U. R. P. z r. 1928 Nr. 3, poz. 22) zarządza się co następuje:
Oszacowania ciężarów i wierzytelności, ciążących na przymusowo wykupionej nieruchomości ziemskiej, których wartość w hipotece nie jest ujawniona, dokonywa sąd, powołany w myśl cz. 1 art. 6 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 grudnia 1927 r. (Dz. U. R. P. z r. 1928 Nr. 3, poz. 22) do rozdziału składanego do depozytu sądowego wynagrodzenia za przymusowo wykupioną nieruchomość.
Przed przystąpieniem do oszacowania sąd zażąda od okręgowego urzędu ziemskiego akt, dotyczących szacowania obciążonej nieruchomości, planów ewentualnie wyciągów hipotecznych i innych dokumentów, które mogłyby ułatwić przeprowadzenie czynności oszacowania ciężarów.
Oszacowanie przeprowadza sąd zgodnie z przepisami obowiązujących ustaw o postępowaniu cywilnem przy ewentualnem powołaniu biegłych.
Czynność oszacowania przeprowadza sąd z reguły w swej siedzibie. Sąd może jednak według swego uznania przeprowadzić czynność oszacowania na miejscu lub też polecić biegłym obejrzenie obciążonej nieruchomości. W czynności tej mogą wziąć udział strony interesowane, a mianowicie właściciel wykupywanej nieruchomości, wierzyciele i osoby, na których rzecz odnośne prawa są zahipotekowane; o terminie, wyznaczonym dla dokonania oszacowania, strony winny być w ustanowionym trybie zawiadomione.
Biegli winni złożyć swoją opinję na piśmie, lub ustnie do protokółu. O ile opinję biegłych są rozbieżne lub niejasne, sąd może powołać dodatkowo innych biegłych.
Stronom interesowanym służy prawo podczas rozpraw i wizji lokalnej zabierania głosu, zaznajamiania się z opinją biegłych, stawiania pytań i dawania wyjaśnień.
Świadczenia należy kapitalizować:
a)
jeżeli chodzi o ciężary wieczyste lub trwające czas nieograniczony - według 20-krotnej wartości rocznego świadczenia;
b)
jeżeli chodzi o ciężary, trwające określoną ilość lat - według wartości rocznego świadczenia, pomnożonej przez ilość lat jeszcze pozostałych, najwyżej jednak przez 20;
c)
jeżeli chodzi o dożywocia - według 10-krotnej wartości rocznego świadczenia.
1)
Do ustalenia kosztów podróży i wynagrodzenia biegłych mają odpowiednie zastosowanie przepisy obowiązujących ustaw o postępowaniu sądowo-cywilnem.
2)
Koszty oszacowania ustali sąd, doliczy do kosztów przeprowadzenia rozdziału wynagrodzenia i potrąci z masy rozdziałowej.
Przeciw sporządzonemu przez sąd aktowi oszacowania służy interesowanym ten sam tryb odwołania, jak przy podziale ceny kupna przymusowo sprzedanej nieruchomości.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje na całym obszarze Państwa, z wyjątkiem województw: krakowskiego, lwowskiego, stanisławowskiego, tarnopolskiego i śląskiego.