Tryb i warunki czasowego składowania towarów oraz tworzenia i prowadzenia magazynów celnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1999.87.971

Akt utracił moc
Wersja od: 1 maja 2002 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 7 października 1999 r.
w sprawie trybu i warunków czasowego składowania towarów oraz tworzenia i prowadzenia magazynów celnych.

Na podstawie art. 54 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117, Nr 64, poz. 407, Nr 121, poz. 770, Nr 157, poz. 1026 i Nr 160, poz. 1084, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 160, poz. 1063 oraz z 1999 r. Nr 40, poz. 402 i Nr 72, poz. 802) zarządza się, co następuje:
1. 1
Osoba zamierzająca prowadzić magazyn celny składa, do naczelnika urzędu celnego właściwego ze względu na proponowaną lokalizację magazynu celnego, pisemny wniosek o wydanie pozwolenia na prowadzenie magazynu celnego.
2.
Wniosek o wydanie pozwolenia na prowadzenie magazynu celnego powinien w szczególności określać rodzaje towarów, jakie mają być składowane w magazynie celnym, oraz powierzchnię i kubaturę magazynu celnego.
3.
Do wniosku o wydanie pozwolenia na prowadzenie magazynu celnego należy dołączyć:
1)
odpis z właściwego rejestru albo zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej,
2)
dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do użytkowania pomieszczeń lub terenu, gdzie ma być prowadzony magazyn celny,
3)
zaświadczenie o nadaniu statystycznego numeru identyfikacyjnego REGON,
4)
decyzję o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej NIP,
5)
potwierdzenie zgłoszenia rejestracyjnego podatnika podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego wydane przez właściwy urząd skarbowy lub oświadczenie wnioskodawcy, że nie ciąży na nim obowiązek dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, gdyż korzysta z podmiotowego zwolnienia od podatku od towarów i usług,
6)
plan terenu i pomieszczeń, gdzie ma być prowadzony magazyn celny, oraz opis sposobu odgrodzenia i stosowanych zabezpieczeń,
7)
wykaz wyposażenia technicznego magazynu celnego,
8)
inne dokumenty, wymagane na podstawie przepisów odrębnych, związane z rodzajem towarów, jakie mają być składowane w magazynie celnym,
9)
planowany termin rozpoczęcia działalności magazynu celnego,
10)
regulamin prowadzenia magazynu celnego,
11)
wzór ewidencji towarów składowanych w magazynie celnym,
12) 2
zaświadczenie wydane przez właściwy dla wnioskodawcy:
a)
urząd skarbowy o niezaleganiu przez wnioskodawcę z podatkami stanowiącymi dochód budżetu państwa,
b)
Zakład Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu przez wnioskodawcę ze składkami na ubezpieczenia społeczne,
13) 3
informacje z Centralnego Rejestru Skazanych Ministerstwa Sprawiedliwości o niekaralności osób kierujących działalnością wnioskodawcy za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, przestępstwo gospodarcze lub przestępstwo skarbowe,
14) 4
oświadczenie wnioskodawcy, że w stosunku do niego nie jest prowadzone postępowanie egzekucyjne lub upadłościowe, sporządzone zgodnie z wzorem określonym w załączniku do rozporządzenia.
4.
Organ celny udzielający pozwolenia na prowadzenie magazynu celnego może zażądać dostarczenia danych i dokumentów innych niż określone w ust. 3, jeżeli jest to niezbędne do stwierdzenia, czy warunki prowadzenia magazynu celnego zapewniają pozostawanie towarów składowanych w magazynie celnym pod dozorem celnym oraz umożliwiają prowadzenie kontroli celnej.
Dokumenty, o których mowa w § 1, powinny:
1)
być dołączone w oryginałach lub uwierzytelnionych kopiach, chyba że zostały wcześniej złożone organowi celnemu, do którego składany jest wniosek o wydanie pozwolenia; w takim przypadku wnioskodawca obowiązany jest do wskazania sprawy, przy której złożono te dokumenty,
2)
zawierać dane zgodne z aktualnym stanem faktycznym i prawnym w dniu składania wniosku o wydanie pozwolenia na prowadzenie magazynu celnego.
Decyzja nakładająca obowiązek prowadzenia magazynu celnego, o którym mowa w art. 50 § 2 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117, Nr 64, poz. 407, Nr 121, poz. 770, Nr 157, poz. 1026 i Nr 160, poz. 1084, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 160, poz. 1063 oraz z 1999 r. Nr 40, poz. 402 i Nr 72, poz. 802), powinna w szczególności określać:
1)
rodzaj towarów, jakie mają być składowane w magazynie celnym,
2)
termin, w jakim magazyn celny powinien być utworzony,
3)
termin, w jakim osoba zobowiązana do prowadzenia magazynu celnego powinna dostarczyć regulamin prowadzenia magazynu celnego, oraz wzór ewidencji towarów składowanych w magazynie celnym.
 
1. 6
Przed wydaniem decyzji, o której mowa w § 3, organ celny, do którego został złożony wniosek, powinien dokonać przeglądu stanu terenu lub pomieszczeń w celu stwierdzenia, czy:
1)
sprawowanie dozoru i kontroli celnej nie spowoduje konieczności stosowania środków i nakładów niewspółmiernych do zakresu wnioskowanej działalności,
2)
warunki prowadzenia magazynu celnego zapewniają pozostawanie towarów składowanych w magazynie celnym pod dozorem celnym oraz umożliwiają prowadzenie kontroli celnej, w tym pozwalają na nałożenie na magazyn celny zamknięć celnych.
2.
Z dokonanego przeglądu organ celny sporządza protokół.
1.
Regulamin prowadzenia magazynu celnego powinien w szczególności określać:
1)
zasady przyjmowania towarów do magazynu celnego i wydawania towarów z magazynu celnego,
2)
wzory dokumentów stosowanych przez prowadzącego magazyn celny przy przyjmowaniu i wydawaniu towarów,
3)
godziny, w jakich towary są przyjmowane i wydawane,
4)
tryb zakończenia działalności magazynu celnego.
2. 7
Regulamin prowadzenia magazynu celnego jest uzgadniany z naczelnikiem urzędu celnego właściwym ze względu na lokalizację magazynu celnego.
Prowadzący magazyn celny jest obowiązany zawiadamiać organ celny, który wydał decyzję lub pozwolenie na prowadzenie magazynu celnego, o zmianach technicznych w pomieszczeniach magazynu celnego, zmianach sposobu odgrodzenia i stosowanych zabezpieczeniach.
1.
Towary mogą być czasowo składowane w magazynie celnym, jeżeli:
1)
są towarami takiego rodzaju, jaki został określony w decyzji, o której mowa w § 3, lub w pozwoleniu na prowadzenie magazynu celnego, i
2)
magazyn posiada odpowiednie warunki techniczne i jest przystosowany do przechowywania tego rodzaju towarów.
2.
Wprowadzenie lub wyprowadzenie towaru z magazynu celnego wymaga potwierdzenia w ewidencji towarowej magazynu celnego przez funkcjonariusza celnego.
1.
Towary przyjmowane do magazynu celnego powinny zostać niezwłocznie ujęte w ewidencji towarów składowanych w magazynie celnym, zwanej dalej "ewidencją", która jest prowadzona przez osobę prowadzącą magazyn celny.
2.
Wpisu do ewidencji dokonuje się na podstawie deklaracji skróconej lub dokumentu, który został wykorzystany w charakterze deklaracji skróconej. W wypadku braku tych dokumentów wpis dokonywany jest na podstawie innych dokumentów dotyczących towaru.
3.
Ewidencja powinna w szczególności zawierać informacje dotyczące:
1)
rodzaju i ilości towaru,
2)
znaków identyfikacyjnych towaru,
3)
daty złożenia towaru w magazynie celnym,
4)
dokumentu, na podstawie którego dokonano wpisu,
5)
osoby, która wprowadziła towar na polski obszar celny, lub osoby, która przejęła odpowiedzialność za towar po jego wprowadzeniu,
6)
rodzaju i pozycji ewidencji prowadzonej przez organ celny, w której dokonano wpisu o wprowadzeniu towaru na polski obszar celny,
7) 9
daty wyprowadzenia towaru z magazynu celnego.
4.
Ewidencja powinna być prowadzona w taki sposób, aby na jej podstawie możliwe było ustalenie dokładnego miejsca złożenia towaru oraz określenie, jakim czynnościom podlegał towar w czasie jego składowania w magazynie celnym.
5.
Ewidencja może być prowadzona w formie książkowej lub z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych.
6. 10
W wypadku prowadzenia ewidencji w formie książkowej, karty ewidencji powinny być przeszyte, a strony ponumerowane kolejno od numeru jeden i opatrzone stemplem osoby prowadzącej magazyn celny. Ostatnia strona ewidencji powinna być zszyta i opatrzona pieczęcią urzędu celnego. Ewidencję opisuje się przez wskazanie liczby kart oraz złożenie podpisu przez naczelnika urzędu celnego lub osobę przez niego upoważnioną.
7.
Ewidencja może być prowadzona z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych, pod warunkiem że:
1)
osoba prowadząca ją posiada szczegółową pisemną instrukcję obsługi programu komputerowego wykorzystywanego do prowadzenia ewidencji,
2)
stosowany program komputerowy zapewnia wgląd w treść dokonywanych zapisów i przechowywanie danych w sposób chroniący je przed zatarciem lub zniekształceniem, pozwala na drukowanie zapisów w porządku chronologicznym oraz uniemożliwia usuwanie dokonanych zapisów.
8.
Osoba prowadząca ewidencję z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych jest obowiązana do przechowywania kopii ewidencji zapisanej na nośnikach informacji lub w formie wydruku.
9. 11
Wzór ewidencji oraz sposób jej prowadzenia powinny zostać uzgodnione z naczelnikiem urzędu celnego właściwego ze względu na miejsce prowadzenia magazynu celnego.
Prowadzący magazyn celny obowiązany jest powiadomić organ celny, który wydał decyzję lub pozwolenie na prowadzenie magazynu celnego, o zamiarze zakończenia prowadzenia magazynu celnego i zakończyć działalność zgodnie z zasadami określonymi w regulaminie prowadzenia magazynu celnego.
Traci moc zarządzenie Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 23 września 1997 r. w sprawie trybu i warunków czasowego składowania towarów oraz tworzenia i prowadzenia magazynów celnych (Monitor Polski Nr 67, poz. 661).
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  12

Oświadczenie

...................................................

(adres zamieszkania osoby składającej oświadczenie)

Niniejszym oświadczam, że wobec osoby, której ma być

udzielone pozwolenie na prowadzenie magazynu celnego, nie jest

prowadzone postępowanie egzekucyjne ani postępowanie

upadłościowe.

..................................... .....................

(miejsce i data złożenia oświadczenia) (podpis wnioskodawcy)

1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.382) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.
2 § 1 ust. 3 pkt 12 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 9 marca 2001 r. (Dz.U.01.19.233) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 2001 r.
3 § 1 ust. 3 pkt 13 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 9 marca 2001 r. (Dz.U.01.19.233) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 2001 r.
4 § 1 ust. 3 pkt 14 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 9 marca 2001 r. (Dz.U.01.19.233) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 2001 r.
5 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 marca 2001 r. (Dz.U.01.19.233) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 2001 r.
6 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.382) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.
7 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.382) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.
8 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.382) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.
9 § 8 ust. 3 pkt 7 dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 9 marca 2001 r. (Dz.U.01.19.233) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 2001 r.
10 § 8 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.382) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.
11 § 8 ust. 9 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.382) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.
12 Załącznik dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 9 marca 2001 r. (Dz.U.01.19.233) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 2001 r.