Tryb dokonywania wpłat na Fundusz Pracy z tytułu zatrudnienia za granicą oraz tryb uiszczania składek na ubezpieczenie społeczne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1990.18.111

Akt utracił moc
Wersja od: 26 marca 1990 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 1 marca 1990 r.
w sprawie trybu dokonywania wpłat na Fundusz Pracy z tytułu zatrudnienia za granicą oraz trybu uiszczania składek na ubezpieczenie społeczne.

Na podstawie art. 32 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 29 grudnia 1989 r. o zatrudnieniu (Dz. U. Nr 75, poz. 446 i z 1990 r. Nr 9, poz. 57) zarządza się, co następuje:
1.
Jednostka kierująca obywateli polskich do pracy za granicą u pracodawców zagranicznych przekazuje za każdą osobę skierowaną do pracy na konto Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej kwoty na Fundusz Pracy, z zaznaczeniem w przekazie "wpłata z tytułu zatrudnienia za granicą za okres ...................". Wpłat należy dokonywać w okresach kwartalnych do dnia 10 pierwszego miesiąca kwartału następującego po kwartale, którego należność dotyczy, za każdy miesiąc trwania ubezpieczenia społecznego osoby skierowanej do pracy za granicą,
2.
Jednostka, o której mowa w ust. 1, zgłasza do ubezpieczenia społecznego każdą osobę skierowaną do pracy za granicą oraz rozlicza i opłaca składki na ubezpieczenie społeczne w trybie i terminach określonych dla zgłaszania, rozliczania i opłacania składek za własnych pracowników.
Obywatele polscy podejmujący pracę za granicą na podstawie umów zawieranych bez skierowania z pracodawcami zagranicznymi, zwanych dalej "umowami", mogą dokonywać wpłat:
1)
na Fundusz Pracy począwszy od miesiąca, w którym nastąpiło zgłoszenie podjęcia zatrudnienia za granicą u pracodawcy zagranicznego, na konto właściwego ze względu na miejsce zamieszkania w Polsce wojewódzkiego biura pracy, z zaznaczeniem w przekazie "wpłata z tytułu zatrudnienia za granicą za okres.....................",
2)
z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne począwszy od miesiąca wskazanego w zawiadomieniu o przystąpieniu do ubezpieczenia społecznego, złożonym we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania w Polsce oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
1.
Po zgłoszeniu przez jednostkę kierującą obywateli polskich do pracy za granicą osób, o których mowa w § 1, do ubezpieczenia społecznego lub przez osobę podejmującą pracę za granicą na podstawie umowy przystąpienia do ubezpieczenia społecznego, o którym mowa w § 2 pkt 2, właściwy oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych informuje zgłaszających o trybie i zasadach opłacania składek na ubezpieczenie społeczne oraz wydaje legitymacje ubezpieczeniowe.
2.
Osoby, o których mowa w § 2, opłacają składki na ubezpieczenie społeczne bez uprzedniego wezwania w terminie do 10 dnia miesiąca za miesiąc ubiegły. Niepłacenie składek na ubezpieczenie społeczne przez trzy kolejne miesiące uważa się za rezygnację z ubezpieczenia społecznego od dnia zaprzestania opłacania składek. Ponowne objęcie ubezpieczeniem następuje po złożeniu wniosku.
Wojewódzkie biura pracy zawiadamiają jednostki kierujące obywateli polskich do pracy za granicą oraz osoby podejmujące pracę za granicą na podstawie umowy o zmianie wysokości wpłat, o których mowa w § 1 ust. 1 i § 2 pkt 1, a oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - o zmianie wysokości miesięcznych składek na ubezpieczenie społeczne.
1.
Rejonowe biura pracy podlegają rejestracji w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych właściwym ze względu na miejsce położenia biura i opłacają składkę na ubezpieczenie społeczne za każdego bezrobotnego w ciągu 10 dni od przyznania pierwszego zasiłku lub zasiłku szkoleniowego.
2.
Łączną liczbę bezrobotnych pobierających zasiłki lub zasiłki szkoleniowe podaje rejonowe biuro pracy w deklaracji rozliczeniowej na koniec okresu, którego deklaracja dotyczy.
Rejonowe biura pracy bez uprzedniego wezwania rozliczają w deklaracji rozliczeniowej składki na ubezpieczenie społeczne bezrobotnych, odejmując wypłacone zasiłki rodzinne i pielęgnacyjne z ubezpieczenia społecznego.
Składki na ubezpieczenie społeczne rejonowe biura pracy obliczają od globalnej kwoty wypłaconych bezrobotnym zasiłków i zasiłków szkoleniowych, w wysokości przewidzianej dla pracowników.
Rejonowe biura pracy, bez uprzedniego wezwania, opłacają składki na ubezpieczenie społeczne bezrobotnych zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego i przesyłają deklarację rozliczeniową w terminie do 10 dnia każdego miesiąca za miesiąc ubiegły.
Do rozliczania składek i świadczeń z ubezpieczenia społecznego, nie unormowanych w rozporządzeniu, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące pracowników.
Przepisy rozporządzenia stosuje się odpowiednio do wpłat na Fundusz Pracy oraz składek na ubezpieczenie społeczne za okres od dnia 1 stycznia 1990 r. do dnia wejścia w życie rozporządzenia.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.