Terminy podjęcia przesyłek pocztowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1925.46.321

Akt utracił moc
Wersja od: 8 maja 1925 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 27 kwietnia 1925 r.
w sprawie terminów podjęcia przesyłek pocztowych.

Na mocy art. 17 ustawy z dnia 3 czerwca 1924 r. o poczcie, telegrafie i telefonie (Dz. U. R. P. № 58, poz. 584), zarządza się co następuje:
Termin podjęcia przesyłek pocztowych, awizowanych lub takich, których podjęcie zastrzegł sobie odbiorca, wynosi w obrocie wewnętrznym i zagranicznym:

1) dla zwykłych i poleconych przesyłek listowych bez pobrania:

w miejscowymokręgudoręczeń14dni
w zamiejscowym""30"

Dla takich przesyłek poste-restante 14 dni;

2. dla przesyłek listowych za pobraniem oraz dla zleceń pocztowych:

7 dni w miejscowym okręgu doręczeń i w okręgu listonosza wiejskiego, 14 dni w zamiejscowym okręgu doręczeń, 7 dni dla przesyłek listowych za pobraniem oraz zleceń pocztowych poste-restante;

3) dla listów wartościowych bez pobrania i za pobraniem:

7 dni w miejscowym okręgu doręczeń i w okręgu listonosza wiejskiego, 14 dni w zamiejscowym okręgu doręczeń, 7 dni dla listów wartościowych poste-restante;

4) a) dla paczek z żywemi zwierzętami, bez pobrania i za pobraniem oraz takich paczek poste-restante 48 godzin,

b)
dla paczek z wszelką inną zawartością bez pobrania i za pobraniem: 7 dni w miejscowym okręgu doręczeń i w okręgu listonosza wiejskiego, 14 dni w zamiejscowym okręgu doręczeń, 7 dni dla paczek poste-restante;

5) dla przekazów pocztowych i telegraficznych oraz przekazów wypłaty i czekowych P. K. O.: 7 dni w miejscowym okręgu doręczeń i w okręgu listonosza wiejskiego, 14 dni w zamiejscowym okręgu doręczeń, 14 dni dla przekazów poste-restante.

Termin podjęcia paczek z żywemi zwierzętami (§ 1 punkt 4a) liczy się od czasu nadejścia paczki, - dla wszystkich zaś innych przesyłek pocztowych, wymienionych w § 1 - od dnia następnego po nadejściu do urzędu pocztowego.

Do terminu podjęcia wlicza się także niedziele i święta.

Terminy podjęcia wskazane w § 1 nie wchodzą w zastosowanie, jeżeli:
a)
odbiorca odmówił przyjęcia,
b)
doręczenie lub dosłanie jest niemożliwe z innych powodów,
c)
nadawca zarządził dosłanie lub zwrot,
d)
odbiorca zarządził dostanie do nowego miejsca swego pobytu,
e)
w zleceniu pocztowem oznaczono wcześniejszy dzień płatności.
a) Po upływie terminów wskazanych w § 1 tudzież w wypadkach podanych w § 3 punkt a) i b) zwraca się do miejsca nadania względnie miejsca zamieszkania nadawcy: zwykłe i polecone przesyłki listowe bez pobrania i za pobraniem, przekazy pocztowe, przekazy wypłaty i czekowe P. K. O. listy wartościowe i paczki z żywemi zwierzętami bez pobrania i za pobraniem. Z innemi niedoręczalnemi paczkami bez pobrania i za pobraniem postępuje się według osobnych obowiązujących przepisów.

Z niewykupionemi zleceniami pocztowemi postępuje się według postanowień § 2 ustęp 12 rozporządzenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 9 października 1924 r. w brzmieniu podanem w § 1 rozporządzenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 5 lutego 1925 r. (Dz. U. R. P. № 16, poz. 112).

b)
Przepisy w punkcie a) niniejszego paragrafu co do zwrotu odnoszą się analogicznie do przekazów telegraficznych z tą różnica, że przed zwrotem zawiadamia się o niedoręczalnych przekazach telegraficznych nadawców w wypadkach, określonych osobnemi przepisami.
c)
W wypadkach wskazanych w § 3 punkt c) i d) postępuje się według zarządzenia nadawcy lub odbiorcy, przyczem w razie zbiegu obu tych zarządzeń uwzględnia się przedewszystkiem zarządzenie nadawcy.
Przy dosyłaniu lub zwrocie przesyłki obowiązują w nowym urzędzie oddawczym na nowo terminy podjęcia, ustanowione w § 1 niniejszego rozporządzenia.
Dyrekcje Poczt i Telegrafów mogą w wypadkach nagromadzenia się paczek skrócić na pewien okres czasu terminy podjęcia, ustanowione w § 1. Zarządzenie takie podane będzie do ogólnej wiadomości zapomocą obwieszczeń, wywieszonych w poczekalniach odnośnych urzędów pocztowych.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Z dniem powyższym tracą moc obowiązującą przepisy sprzeczne z niniejszem rozporządzeniem.