Tępienie korówki wełnistej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.77.689

Akt utracił moc
Wersja od: 16 listopada 1928 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 8 sierpnia 1928 r.
o tępieniu korówki wełnistej.

Na podstawie art. 2, 3, 4, 8, 9 i 10 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 listopada 1927 r. o zwalczaniu chorób roślin oraz o tępieniu chwastów i szkodników roślin (Dz. U. R. P. Nr. 108, poz. 922) zarządzam co następuje:
Ustanawia się obowiązek tępienia korówki wełnistej inaczej zwanej mszycą wełnistą lub mszycą krwistą (Schizoneura lanigera Hausm).
Obowiązek tępienia korówki wełnistej ciąży na osobach użytkujących grunty, na których rosną jabłonie, oraz zarządzających takiemi gruntami, a także na osobach, w których posiadaniu znajdują się jabłonie od gruntu odłączone.

Przez jabłonie należy rozumieć drzewa jabłoniowe wszelkiego wieku i rodzaju (dzikie, ozdobne, użytkowe, pienne, półpienne, krzaczaste, karłowe, formowane i t. p.), jak również zrazy i inne części jabłoni z wyjątkiem owoców.

W razie pojawienia się na jabłoniach korówki wełnistej należy ją zniszczyć jednym ze środków powszechnie w tym celu stosowanych (np. spirytusem skażonym), lub też wskazanych przez zakład ochrony roślin (§ 10).
Zabrania się sadzenia w szkółkach lub na miejscu stałem, jako też użycia w celu uszlachetnienia jabłoni opanowanych przez korówkę wełnistą oraz jabłoni ze śladami uszkodzeń przez nią spowodowanych.

Zabrania się również wszelkiego zbywania takich jabłoni.

Zbywanie jabłoni ze szkółek drzew owocowych, w których korówka wełnista występowała po dniu 15 sierpnia, jest zabronione do dnia 15 sierpnia roku następnego.
Właściwy starosta na podstawie i z powołaniem się na wskazania właściwego zakładu ochrony roślin (§ 10) - może nakazać zniszczenie w określonym terminie jabłoni tak silnie przez korówkę wełnistą opanowanych, że dalsze jej tępienie zostało przez zakład ochrony roślin uznane za bezcelowe.
Bezpośredni nadzór nad tępieniem korówki wełnistej - stosownie do przepisów niniejszego rozporządzenia - należy do zarządów właściwych gmin.

Izby rolnicze, powiatowe związki komunalne oraz społeczne organizacje rolnicze wyznaczą odpowiedni personel techniczny, który niniejszem powołuje się do współdziałania z władzami państwowemi w nadzorze nad wykonaniem niniejszego rozporządzenia.

Władze powołane do zwalczania chorób roślin oraz tępienia chwastów i szkodników roślin (art. 8 rozp. Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 listopada 1927 r. - Dz. U. R. P. Nr. 108, poz. 922), przedstawiciele zakładów ochrony roślin wymienionych w § 10, a także wyznaczony przez izby rolnicze, powiatowe związki komunalne i społeczne organizacje rolnicze personel (§ 7) - mają prawo:

wstępu na grunty, na których rosną jabłonie lub inne drzewa owocowe;

wstępu do wszelkich pomieszczeń i miejsc przechowywania oraz sprzedaży jabłoni i innych drzew owocowych;

badania jabłoni i innych drzew owocowych na gruncie oraz we wskazanych wyżej pomieszczeniach i miejscach;

bezpłatnego brania uszkodzonych części jabłoni w celu ich zbadania;

kontrolowania wszelkich czynności, zmierzających do tępienia korówki wełnistej;

żądania potrzebnych informacyj od osób, wymienionych w § 2.

Tępienie korówki wełnistej - stosownie do postanowień niniejszego rozporządzenia - na gruntach, użytkowanych przez państwowe zakłady naukowe, oraz na gruntach, stanowiących własność Państwa i pozostających pod zarządem administracji państwowej, jak również nadzór nad tępieniem korówki wełnistej na tych gruntach - należy do właściwych organów państwowych, zarządzających temi gruntami.
Zakładami ochrony roślin w rozumieniu niniejszego rozporządzenia są:

Państwowy Instytut Naukowy Gospodarstwa Wiejskiego (Wydział Ochrony Roślin w Puławach) - dla województw: lubelskiego i wołyńskiego;

Państwowy Instytut Naukowy Gospodarstwa Wiejskiego (Wydział Chorób Roślin w Bydgoszczy) - dla województw: poznańskiego i pomorskiego;

Państwowy Instytut Naukowy Gospodarstwa Wiejskiego (Stacja Botaniczno - Rolnicza we Lwowie) - dla województw: lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego;

Stacja Ochrony Roślin Towarzystwa Ogrodniczego Warszawskiego w Warszawie - dla województw: białostockiego, łódzkiego i warszawskiego;

Stacja Ochrony Roślin Małopolskiego Towarzystwa Rolniczego w Krakowie - dla województw: kieleckiego i krakowskiego;

Stacja Ochrony Roślin Wileńskiego Towarzystwa Rolniczego w Wilnie - dla województw: nowogródzkiego i wileńskiego;

Zakład Doświadczalny Uprawy Torfu w Sarnach - dla województwa poleskiego.

Izby rolnicze na obszarze swego działania posiadają również prawa i obowiązki, przewidziane w niniejszem rozporządzeniu dla zakładów ochrony roślin.

Winni naruszenia postanowień niniejszego rozporządzenia będą karani stosownie do przepisów karnych rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 listopada 1927 r. o zwalczaniu chorób roślin oraz o tępieniu chwastów i szkodników roślin (Dz. U. R. P. Nr. 108, poz. 922).
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje na całym obszarze Rzeczypospolitej z wyjątkiem województwa śląskiego.
1 § 3 zmieniony przez obwieszczenie Ministra Rolnictwa z dnia 20 października 1928 r. o sprostowaniu błędów (Dz.U.28.94.838).
2 § 6 zmieniony przez obwieszczenie Ministra Rolnictwa z dnia 20 października 1928 r. o sprostowaniu błędów (Dz.U.28.94.838).
3 § 8 zmieniony przez obwieszczenie Ministra Rolnictwa z dnia 20 października 1928 r. o sprostowaniu błędów (Dz.U.28.94.838).
4 § 11 zmieniony przez obwieszczenie Ministra Rolnictwa z dnia 20 października 1928 r. o sprostowaniu błędów (Dz.U.28.94.838).