Szwecja-Polska. Protokół dotyczący stosunków handlowych. Warszawa.1933.10.21.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.70.671

Akt utracił moc
Wersja od: 20 sierpnia 1936 r.

PROTOKÓŁ
dotyczący stosunków handlowych między Polską a Szwecją, podpisany w Warszawie dnia 21 października 1933 r. *

(Ratyfikowany zgodnie z ustawą z dn. 5 marca 1934 r. - Dz. U. R. P. Nr. 26, poz. 197).

Przekład.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

W dniu dwudziestym pierwszym października tysiąc dziewięćset trzydziestego trzeciego roku podpisany został w Warszawie protokół z załącznikami A i C dotyczący stosunków handlowych między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Szwecji o następującem brzmieniu dosłownem:

PROTOKÓŁ.

Rząd Polski i Rząd Szwecji pragnąc popierać i rozwijać stosunki handlowe między obu krajami i powołując się na Traktat Handlowy i Nawigacyjny zawarty w Warszawie między Polską a Szwecją dnia 2 grudnia 1924 r., zgodziły się na postanowienia następujące:

1)
Opłaty celne polskie wyliczone w dołączonej liście (aneks A) nie będą przewyższały w przeciągu 6-ciu miesięcy, począwszy od 1 listopada 1933, stawek zafiksowanych w tej liście.
2)
Jeżeli w ciągu czasokresu sześciomiesięcznego wyżej wymienionego, nastąpi w Szwecji podwyższenie opłat celnych wyliczonych w dołączonej liście (aneks B) albo, jeżeli w tym samym czasokresie zostaną w Szwecji wprowadzone opłaty celne na towary dotąd wolne od cła wyliczone w tej liście, - Rząd Polski będzie miął prawo zażądać od Rządu Szweckiego niezwłocznego rozpoczęcia pertraktacyj.

Jeżeli te pertraktacje nie doprowadzą do pozytywnego wyniku w przeciągu trzech tygodni po dacie przedstawienia żądania Rządu Polskiego, Rząd ten będzie mógł cofnąć w całości lub części ustępstwa taryfowe wymienione w liście stanowiącej Aneks A niniejszego protokółu.

3)
To samo będzie miało miejsce, jeżeli w tym samym czasokresie Rząd Szwecki wprowadzi nowy system odnośnie importu węgla do Szwecji.
4)
Niniejszy protokół podlega ratyfikacji a dokumenty ratyfikacyjne zostaną wymienione w Stockholmie możliwie najprędzej.

Wejdzie on w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych i będzie miał ważność do dnia 1 maja 1934.

W wypadku, gdyby na miesiąc przed wygaśnięciem tego terminu żaden z obu Rządów nie oświadczył chęci odstąpienia lub wszczęcia rokowań celem wprowadzenia w protokóle zmian, przedłuża się on w drodze milczącej zgody na okres nieograniczony i będzie mógł być wypowiedziany w każdym czasie. W wypadku wypowiedzenia protokół będzie obowiązywał w ciągu miesiąca od dnia, w którym jeden z obu Rządów notyfikuje drugiemu swój zamiar zniesienia jego skutków.

Sporządzono w Warszawie, w dwóch egzemplarzach, dnia 21 października 1933 r.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ANEKS A.

grafika

ANEKS B.

grafika

Zaznajomiwszy się z powyższym protokółem i załącznikami, uznaliśmy je i uznajemy za słuszne, zarówno w całości, jak i każde z zawartych w nich postanowień; oświadczamy, że są przyjęte, ratyfikowane i potwierdzone i przyrzekamy, że będą niezmiennie zachowywane,

Na dowód czego wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 12 maja 1934 r.

* Z dniem 20 sierpnia 1936 r. nin. protokół został uzupełniony przez rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 18 sierpnia 1936 r. w sprawie tymczasowego wprowadzenia w życie postanowień protokółu polsko-szwedzkiego, podpisanego w Warszawie dnia 3 lipca 1936 r., zmieniającego protokół handlowy polsko-szwedzki, podpisany dnia 21 października 1933 r. (Dz.U.36.63.457).