Dział 1 - Przepisy wstępne. - Szkolnictwo wyższe i pracownicy nauki.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1956.45.205 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 18 października 1956 r.

DZIAŁ  I

Przepisy wstępne.

Szkoły wyższe kształcąc i wychowując kadry inteligencji ludowej w duchu ofiarnej służby ojczyźnie, walki o pokój i socjalizm mają za zadanie:

1)
przygotowywanie kandydatów na pracowników o najwyższym poziomie kwalifikacji zawodowych, zdolnych przy wykonywaniu swojego zawodu do samodzielnego rozwiązywania zagadnień na podstawach naukowych,
2)
kształcenie pracowników nauki i przygotowanie ich do pracy badawczej i dydaktycznej,
3)
organizowanie i prowadzenie badań naukowych oraz udział w stosowaniu wyników badań w praktyce,
4)
udział w upowszechnianiu osiągnięć nauki i postępu technicznego oraz w szerzeniu naukowego poglądu na świat.
1.
Minister Szkolnictwa Wyższego zarządza szkołami wyższymi.
2.
Rada Ministrów może poddać szkołę wyższą zarządowi innego ministra.
3.
Minister, którego zarządowi Rada Ministrów poddała szkołę wyższą, uzgadnia strukturę organizacyjną, plany studiów i programy nauczania z Ministrem Szkolnictwa Wyższego.
4.
Ilekroć w dalszych przepisach ustawy używa się oznaczenia "minister" bez bliższego określenia, mowa jest o ministrze, któremu podlega szkoła wyższa.
1.
Przy Ministrze Szkolnictwa Wyższego działa Rada Główna Szkolnictwa Wyższego.
2.
Rada Główna współdziała z Ministrem Szkolnictwa Wyższego i z innymi ministrami, do których należy zarząd szkół wyższych podlegających przepisom niniejszej ustawy, we wszystkich istotnych sprawach dotyczących szkolnictwa wyższego. Do zakresu działania Rady Głównej należy w szczególności:
1)
wypowiadanie się w sprawach ogólnych dotyczących rozwoju szkolnictwa wyższego i jego potrzeb, a zwłaszcza opiniowanie perspektywicznych i okresowych planów rozwoju szkolnictwa wyższego,
2)
opracowywanie i opiniowanie projektów dotyczących organizacji szkół wyższych,
3)
opracowywanie i opiniowanie projektów dotyczących organizacji studiów, planów studiów oraz programów i metod nauczania,
4)
opracowywanie i opiniowanie projektów dotyczących organizacji badań naukowych w szkołach wyższych i współpracy szkół wyższych z innymi placówkami naukowymi w tym zakresie,
5)
opiniowanie planów badań naukowych i sprawozdań z ich wykonania,
6)
przeprowadzanie w szkołach wyższych badań związanych z wykonaniem zadań przez szkoły wyższe,
7)
udzielanie opinii w sprawach współpracy szkół wyższych z zagranicą.

Rada działa z inicjatywy właściwego ministra lub z inicjatywy własnej. Zasięganie opinii Rady w sprawach wymienionych w pkt 1-5, jak również w innych sprawach, zastrzeżonych w niniejszej ustawie, jest obowiązkowe.

3.
Przewodniczącym Rady Głównej jest Minister Szkolnictwa Wyższego. Członkami Rady Głównej są przedstawiciele głównych kierunków studiów w szkołach wyższych w ogólnej liczbie 60, powołani na lat 3 spośród samodzielnych pracowników nauki, w trybie, który określa regulamin Rady Głównej.
4.
Organizację i sposób działania Rady Głównej oraz zasady wynagradzania jej członków określa regulamin, nadany przez Radę Ministrów.