Rozdział 6 - Odpowiedzialność dyscyplinarna nauczycieli akademickich. - Szkolnictwo wyższe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1985.42.201 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 13 marca 1990 r.

Rozdział  6

Odpowiedzialność dyscyplinarna nauczycieli akademickich.

Nauczyciele akademiccy podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej za postępowanie uchybiające godności nauczyciela akademickiego, naruszające normy współżycia społecznego, lub za rażące naruszenie swoich obowiązków.

1.
Karami dyscyplinarnymi wymierzanymi przez komisje dyscyplinarne są:
1)
upomnienie,
2)
nagana,
3)
nagana z pozbawieniem na okres jednego roku do pięciu lat prawa pełnienia funkcji kierowniczych w szkole,
4)
nagana z ostrzeżeniem,
5)
zwolnienie z pracy.
2.
Za przewinienie dyscyplinarne mniejszej wagi rektor szkoły może ukarać nauczyciela akademickiego upomnieniem na piśmie.
3.
Na wniosek pracownika ukaranego upomnieniem sprawa rozpoznawana jest przez komisję dyscyplinarną w zwykłym trybie. W takim wypadku komisja może podtrzymać karę upomnienia.
1.
W sprawach dyscyplinarnych nauczycieli akademickich orzekają:
1)
w pierwszej instancji - komisje dyscyplinarne szkół,
2)
w drugiej instancji - komisja dyscyplinarna przy Radzie Głównej.
2.
Komisja dyscyplinarna pochodzi z wyboru. Tryb wyboru określa statut szkoły.
3.
Komisję dyscyplinarną przy Radzie Głównej powołuje Rada na wniosek jej przewodniczącego.

 

1.
Rzeczników dyscyplinarnych powołuje:
1)
dla postępowania w pierwszej instancji - rektor szkoły spośród pracowników szkoły.
2)
dla postępowania w drugiej instancji - Minister Edukacji Narodowej spośród pracowników szkół w porozumieniu z właściwymi ministrami.
2.
Rzecznik dyscyplinarny wszczyna postępowanie wyjaśniające na polecenie rektora szkoły lub Ministra Edukacji Narodowej i informuje ich następnie o dokonanych ustaleniach.
3.
Postanowienie o umorzeniu postępowania wyjaśniającego wydaje rzecznik dyscyplinarny, a zatwierdza rektor szkoły lub Minister Edukacji Narodowej. W razie odmowy zatwierdzenia postanowienia rzecznika dyscyplinarnego, rektor szkoły lub Minister Edukacji Narodowej może polecić innemu rzecznikowi wniesienie wniosku o ukaranie.
4.
Senat szkoły lub Rada Główna mogą zwrócić się do rektora lub Ministra Edukacji Narodowej z wnioskiem o zlecenie rzecznikowi dyscyplinarnemu przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego.
1.
W toku postępowania wyjaśniającego rektor, po zasięgnięciu opinii rzecznika dyscyplinarnego, może zawiesić pracownika szkoły w pełnieniu obowiązków służbowych, jeżeli przemawia za tym powaga i wiarygodność zarzutów, a dalsze pełnienie przez obwinionego tych obowiązków utrudniałoby wyjaśnienie sprawy.
2.
Po wniesieniu wniosku o ukaranie do komisji dyscyplinarnej komisja ta może zastosować zawieszenie pracownika w pełnieniu obowiązków służbowych. Uprawnienie to przysługuje również rektorowi.
3.
Zawieszenie pracownika w pełnieniu obowiązków służbowych nie może trwać dłużej niż sześć miesięcy, chyba że przeciwko obwinionemu toczy się postępowanie karne, w związku z którym postępowanie dyscyplinarne zostało zawieszone. W takim wypadku zawieszenie może trwać aż do prawomocnego zakończenia postępowania karnego.
4.
Od decyzji rektora o zawieszeniu przysługuje obwinionemu odwołanie do właściwego ministra. Od decyzji komisji dyscyplinarnej o zawieszeniu przysługuje obwinionemu odwołanie od komisji dyscyplinarnej przy Radzie Głównej.
1.
Komisje dyscyplinarne dla pracowników szkół są niezawisłe w zakresie orzekania.
2.
Wszczęcie postępowania przez inny organ oraz wynik postępowania przeprowadzonego przed innym organem nie stanowią przeszkody do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego przeciwko pracownikowi szkoły o ten sam czyn.
3.
Komisje dyscyplinarne dla pracowników szkół nie są związane orzeczeniami lub decyzjami innych organów.

Obwiniony ma prawo do korzystania z pomocy obrońcy wybranego spośród pracowników szkół.

1.
Nie można wszcząć postępowania dyscyplinarnego po upływie sześciu miesięcy od dnia powzięcia wiadomości przez organy szkoły, wymienione w art. 34 ust. 2, o wykroczeniu dyscyplinarnym, jak też po upływie lat trzech od popełnienia wykroczenia. Wszczęcie postępowania dyscyplinarnego następuje z chwilą złożenia przez rzecznika dyscyplinarnego wniosku o ukaranie.
2.
Jeżeli wykroczenie dyscyplinarne jest zarazem przestępstwem, okres przedawnienia pokrywa się z okresem przedawnienia ścigania za to przestępstwo.
3.
Ustanie zatrudnienia w szkole po popełnieniu wykroczenia nie stoi na przeszkodzie wszczęciu postępowania dyscyplinarnego.
1.
Zatarcie kary dyscyplinarnej następuje z urzędu:
1)
po upływie trzech lat od uprawomocnienia się orzeczenia o ukaraniu upomnieniem lub naganą,
2)
po upływie pięciu lat od uprawomocnienia się orzeczenia o ukaraniu naganą z ostrzeżeniem,
3)
po upływie pięciu lat od wykonania kary, o której mowa w art. 197 ust. 1 pkt 3.
2.
Organ, który orzekł karę dyscyplinarną, może po upływie dwóch lat od uprawomocnienia się orzeczenia, na wniosek ukaranego lub rzecznika dyscyplinarnego, orzec zatarcie kary.
3.
Kara dyscyplinarna zwolnienia z pracy może być zatarta przez komisję dyscyplinarną przy Radzie Głównej, na wniosek ukaranego lub rzecznika dyscyplinarnego, po upływie pięciu lat od uprawomocnienia się orzeczenia.

Minister Edukacji Narodowej, po zasięgnięciu opinii Rady Głównej oraz związków zawodowych, w drodze rozporządzenia, określa zasady i tryb postępowania dyscyplinarnego i wykonania kar dyscyplinarnych oraz ich zatarcia.

80 Art. 199 zmieniony przez art. 1 pkt 13 ustawy z dnia 29 maja 1989 r. (Dz.U.89.34.181) zmieniającej nin. ustawę z dniem 6 czerwca 1989 r.
81 Art. 205 zmieniony przez art. 53 pkt 1 ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o zmianie upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz.U.89.35.192) z dniem 1 lipca 1989 r.