Rozdział 5 - Postanowienia wspólne. - Szkolnictwo wyższe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1985.42.201 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 13 marca 1990 r.

Rozdział  5

Postanowienia wspólne.

Nauczycielowi akademickiemu może być nadany:

1)
tytuł honorowy "Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej",
2)
"Medal Komisji Edukacji Narodowej".
1.
Tytuł honorowy "Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" nadawany będzie zasłużonym nauczycielom akademickim za szczególnie wybitne osiągnięcia w wieloletniej pracy dydaktycznej i naukowej.
2.
Przepisy art. 50 ust. 2 i 3 ustawy - Karta nauczyciela stosuje się odpowiednio.
1.
"Medal Komisji Edukacji Narodowej" nadawany będzie nauczycielom akademickim i innym osobom za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.
2. 77
"Medal Komisji Edukacji Narodowej" nadaje Minister Oświaty i Wychowania , na wniosek Ministra Edukacji Narodowej.
3.
Przepis art. 51 ust. 3 ustawy - Karta nauczyciela stosuje się odpowiednio.
1.
Profesorom szkół, z tytułu dwudziestoletniej szczególnie wyróżniającej pracy dydaktyczno-wychowawczej, nadawany będzie Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
2.
Pozostałym nauczycielom akademickim nadawany będzie:
1)
z tytułu dwudziestoletniej wyróżniającej pracy dydaktyczno-wychowawczej - Złoty Krzyż Zasługi,
2)
z tytułu trzydziestoletniej szczególnie wyróżniającej pracy dydaktyczno-wychowawczej - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się również do nauczycieli akademickich będących emerytami i rencistami, bez względu na datę ich przejścia na emeryturę lub rentę.

Pracownik szkoły, z którym rozwiązano stosunek pracy z powodu przejścia na emeryturę, ma prawo do jednorazowej odprawy w wysokości trzymiesięcznego ostatnio pobieranego wynagrodzenia zasadniczego, jeżeli okres zatrudnienia w szkole wynosi ponad 10 lat.

1.
Począwszy od dnia 1 stycznia 1981 r. w szkole tworzy się zakładowy fundusz nagród, określony w przepisach o zasadach tworzenia i podziału zakładowego funduszu nagród oraz zakładowych funduszów socjalnego i mieszkaniowego. Zakładowy fundusz nagród tworzy się w wysokości 4% za 1981 r. i 8,5% za lata następne.
2.
Zachowuje się specjalny fundusz nagród dla nauczycieli akademickich za ich osiągnięcia naukowe i dydaktyczne w wysokości 2% planowanego rocznego osobowego funduszu płac.
3.
Zachowuje się specjalny fundusz nagród dla pracowników nie będących nauczycielami akademickimi za osiągnięcia w pracy zawodowej w wysokości 1% planowanego rocznego osobowego funduszu płac.
4. 78
Zasady podziału funduszów, o których mowa w ust. 2 i 3, oraz przyznawania nagród z tych funduszów określa Minister Edukacji Narodowej, po zasięgnięciu opinii Rady Głównej i w porozumieniu ze związkami zawodowymi.
1.
Za wieloletnią pracę pracownicy szkoły otrzymują nagrody jubileuszowe w wysokości:
1)
za 20 lat pracy - 75% wynagrodzenia miesięcznego,
2)
za 25 lat pracy - 100% wynagrodzenia miesięcznego,
3)
za 30 lat pracy - 150% wynagrodzenia miesięcznego,
4)
za 35 lat pracy - 200% wynagrodzenia miesięcznego,
5)
za 40 lat pracy - 300% wynagrodzenia miesięcznego.
2.
Uprawnienia, o których mowa w ust. 1, przysługują nie później niż od dnia 1 stycznia 1983 r.
1.
Dla pracowników szkoły tworzy się fundusz socjalny w wysokości 5% planowanego rocznego osobowego funduszu płac.
2.
Dla nauczycieli akademickich będących emerytami i rencistami tworzy się fundusz socjalny w wysokości 5% funduszu emerytur i rent.
3.
Dla pracowników szkoły tworzy się fundusz mieszkaniowy w wysokości 3% planowanego rocznego osobowego funduszy płac.
4.
Realizacja postanowień, o których mowa w ust. 1-3, nie może nastąpić później niż do dnia 1 stycznia 1984 r.
1.
Nauczyciel akademicki zatrudniony po raz pierwszy bezpośrednio po studiach w szkole wyższej otrzymuje jednorazowo zasiłek na zagospodarowanie w wysokości dwumiesięcznego należnego mu wynagrodzenia zasadniczego.
2.
Zasiłek, o którym mowa w ust. 1, podlega zwrotowi, jeżeli rozwiązanie stosunku pracy nastąpi na wniosek pracownika lub z jego winy przed upływem trzech lat pracy. W uzasadnionych wypadkach rektor szkoły, w porozumieniu ze związkami zawodowymi, może zwolnić pracownika w całości lub części od obowiązku zwrotu zasiłku.

Pracownikom szkoły, także po przejściu na emeryturę lub rentę inwalidzką, jak również ich współmałżonkom, przysługuje prawo do korzystania z 50% ulgi taryfowej przy przejazdach kolejami na zasadach określonych odrębnymi przepisami.

1.
W szczególnych wypadkach, uzasadnionych koniecznością realizacji programu nauczania, nauczycielom akademickim może być zlecone prowadzenie zajęć dydaktycznych w godzinach ponadwymiarowych. Ilość tych godzin nie może przekraczać 1/3, a za zgodą pracownika - 2/3 obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych.
2.
Kobiety w ciąży oraz wychowującej dziecko do lat czterech nie można zatrudniać w godzinach ponadwymiarowych bez jej zgody.

Zasady zatrudniania w szkole osób nie będących obywatelami polskimi na stanowiskach nauczycieli akademickich oraz ich prawa i obowiązki określa Minister Edukacji Narodowej w porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych w drodze rozporządzenia.

Tryb postępowania w sprawach, o których mowa w niniejszym rozdziale, określa statut szkoły.

77 Art. 185 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 13 ustawy z dnia 29 maja 1989 r. (Dz.U.89.34.181) zmieniającej nin. ustawę z dniem 6 czerwca 1989 r.
78 Art. 188 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 13 ustawy z dnia 29 maja 1989 r. (Dz.U.89.34.181) zmieniającej nin. ustawę z dniem 6 czerwca 1989 r.
79 Art. 194 zmieniony przez art. 53 pkt 5 ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o zmianie upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz.U.89.35.192) z dniem 1 lipca 1989 r.