Rozdział 1 - Studia. - Szkolnictwo wyższe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1985.42.201 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 13 marca 1990 r.

Rozdział  1

Studia.

1.
Do odbywania studiów w szkole może być dopuszczona jedynie osoba posiadająca świadectwo dojrzałości.
2.
Decydującym kryterium przyjęcia na studia jest merytoryczna ocena wiadomości, a także umiejętności lub uzdolnień artystycznych kandydata bądź też ocena jego sprawności fizycznej, o ile wymaga tego profil studiów.
3.
Przyjęcia na studia odbywają się w drodze egzaminów wstępnych. Zakres egzaminu wstępnego ustala właściwy minister w porozumieniu z Radą Główną.
4.
Rektor szkoły, po zasięgnięciu opinii senatu i odpowiednich rad wydziałów oraz w porozumieniu z Radą Główną, może zastosować szczególne postępowanie egzaminacyjne.
5.
Właściwy minister po zasięgnięciu opinii Rady Głównej oraz w porozumieniu z naczelnymi organami ogólnokrajowych organizacji młodzieżowych może określać inne warunki, które obok wyników egzaminu, uwzględniając losowe lub środowiskowe zróżnicowanie przygotowania kandydatów, mogą mieć wpływ na dopuszczenie do odbywania studiów.
6. 37
Ministrowie Edukacji Narodowej oraz Oświaty i Wychowania, w drodze rozporządzenia, określają zasady organizowania bezpłatnych form pomocy w przygotowaniu do egzaminów wstępnych na studia dla kandydatów, których uwarunkowania środowiskowe uzasadniają taką pomoc.
7. 38
W stosunku do laureatów oraz finalistów olimpiad stopnia centralnego Minister Edukacji Narodowej, w porozumieniu z właściwymi ministrami i naczelnymi organami ogólnokrajowych organizacji młodzieżowych, określa związane z tymi olimpiadami zasady przyjmowania na studia, aż do zwolnienia z egzaminów wstępnych włącznie. Zwolnienie z egzaminu wstępnego nie obejmuje sprawdzianu uzdolnień kierunkowych.
8.
Ustalenia wynikające z ust. 3-5 podaje się do publicznej wiadomości co najmniej na sześć miesięcy przed upływem terminu składania podań przez kandydatów na studia.

Minister Edukacji Narodowej, w porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych, określa warunki przyjmowania osób nie będących obywatelami polskimi i odbywania przez nie studiów.

1.
Przyjęcie na pierwszy rok studiów osoby, która rozpoczęła studia za granicą, odbywa się w drodze egzaminu wstępnego.
2.
O przyjęciu na wyższe lata studiów osoby, która rozpoczęła studia za granicą, decyduje rada wydziału, która może uzależnić przyjęcie takiej osoby od oceny jej wiedzy i kwalifikacji.
1.
Rekrutację na studia przeprowadzają wydziałowe (instytutowe) komisje rekrutacyjne, powołane przez dziekana (dyrektora instytutu kierunkowego). Komisje te podejmują również decyzje w sprawie przyjęcia na studia.
2.
Wyniki egzaminów wstępnych są jawne.
3.
Od decyzji wydziałowej (instytutowej) komisji rekrutacyjnej przysługuje odwołanie, w terminie czternastu dni od daty otrzymania decyzji o nieprzyjęciu na studia, do uczelnianej komisji rekrutacyjnej powołanej przez rektora.
1.
Przyjęcie w poczet studentów szkoły następuje z chwilą immatrykulacji i złożenia ślubowania następującej treści:

"Świadomy obowiązków obywatela Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej ślubuję uroczyście:

- zdobywać wytrwale wiedzę i umiejętności, przygotowując się do pracy dla dobra socjalistycznej Ojczyzny,

- dbać o godność studenta i dobre imię mojej szkoły,

- darzyć szacunkiem pracowników szkoły i przestrzegać zasad współżycia koleżeńskiego,

- przestrzegać przepisów obowiązujących w szkole".

2.
Senat może uzupełnić ślubowanie o treści wynikające z tradycji szkoły.
3.
Do osób przyjętych na studia, a jeszcze nie immatrykulowanych, w zakresie ich praw i obowiązków stosuje się odpowiednio przepisy ustawy.

Student może uzyskać zezwolenie na powtarzanie roku lub semestru nie więcej niż raz w okresie studiów, chyba że przyczyną niezaliczenia była długotrwała choroba lub inne szczególnie ważne przyczyny.

1.
Ramowy regulamin studiów ustala właściwy minister, po zasięgnięciu opinii Rady Głównej oraz w porozumieniu z naczelnymi organami ogólnokrajowych organizacji studenckich.
2.
Regulamin studiów ustala senat szkoły w porozumieniu z uczelnianym samorządem studenckim.
1.
Student może przenieść się do innej szkoły za zgodą dziekana wydziału szkoły przyjmującej, o ile wypełnił wszystkie obowiązki wynikające z przepisów porządkowych szkoły.
2.
Student może za zgodą właściwych dziekanów studiować poza swoim kierunkiem podstawowym na dowolnej liczbie kierunków lub dowolne przedmioty także w różnych szkołach, o ile wypełnia wszystkie obowiązki związane z tokiem studiów.
3.
Studenci mogą studiować według indywidualnego planu i programu studiów na zasadach ustalonych przez radę wydziału (instytutu kierunkowego).
4.
Przepis ust. 2 nie narusza art. 84 ust. 2 i 3.

Dziekan może skreślić studenta z listy studentów w wypadkach określonych w regulaminie studiów. Od decyzji wydanej w tej sprawie służy odwołanie do rektora szkoły.

1.
Absolwent szkoły otrzymuje dyplom ukończenia studiów. Dyplom, oprócz określenia tytułu zawodowego, może zawierać także nazwę specjalności, tytuł pracy dyplomowej, jej ocenę oraz wyniki egzaminu końcowego.
2. 40
Minister Edukacji Narodowej, w porozumieniu z właściwymi ministrami, określa rodzaje dyplomów i tytułów oraz wzory dyplomów nadawanych przez szkoły.
1.
Zasady uznawania dyplomów, stopni i tytułów naukowych uzyskanych za granicą za równorzędne z dyplomami, stopniami i tytułami naukowymi nadawanymi w kraju określają umowy międzynarodowe.
2. 41
W braku postanowień umów międzynarodowych dyplomy, stopnie i tytuły naukowe uzyskane za granicą mogą być na zasadzie wzajemności uznane, w drodze nostryfikacji, za równorzędne z dyplomami, stopniami i tytułami naukowymi nadawanymi w kraju. Minister Edukacji Narodowej, w porozumieniu z Radą Główną, w drodze rozporządzenia, określa zasady nostryfikacji dyplomów uzyskanych za granicą.
1.
Rektor w uzgodnieniu z właściwym ministrem może określać zasady i kierunki studiów, na jakich można dopuścić kandydata do studiów w charakterze wolnego słuchacza.
2.
Rektor w uzgodnieniu z właściwym ministrem określa też zasady zaliczania przez dziekana zajęć dydaktycznych i przyjęcia wolnych słuchaczy w poczet studentów.
3.
Wolnym słuchaczem może być tylko osoba, która zdała egzamin wstępny na studia.
37 Art. 84 ust. 6 zmieniony przez art. 1 pkt 13 ustawy z dnia 29 maja 1989 r. (Dz.U.89.34.181) zmieniającej nin. ustawę z dniem 6 czerwca 1989 r.
38 Art. 84 ust. 7 zmieniony przez art. 1 pkt 13 ustawy z dnia 29 maja 1989 r. (Dz.U.89.34.181) zmieniającej nin. ustawę z dniem 6 czerwca 1989 r.
39 Art. 85 zmieniony przez art. 1 pkt 13 ustawy z dnia 29 maja 1989 r. (Dz.U.89.34.181) zmieniającej nin. ustawę z dniem 6 czerwca 1989 r.
40 Art. 93 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 13 ustawy z dnia 29 maja 1989 r. (Dz.U.89.34.181) zmieniającej nin. ustawę z dniem 6 czerwca 1989 r.
41 Art. 94 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 13 ustawy z dnia 29 maja 1989 r. (Dz.U.89.34.181) zmieniającej nin. ustawę z dniem 6 czerwca 1989 r.