Rozdział 3 - Wyższe szkoły artystyczne. - Szkolnictwo artystyczne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1953.43.212

Akt utracił moc
Wersja od: 21 lipca 1961 r.

Rozdział  III.

Wyższe szkoły artystyczne.

Wyższe szkoły artystyczne:

1)
kształcą samodzielnych twórców i odtwórców w dziedzinie plastyki, muzyki, teatru i filmu,
2)
kształcą pracowników pedagogicznych i przygotowują ich do pracy dydaktycznej i naukowo-badawczej oraz kształcą pracowników w dziedzinie upowszechniania kultury i sztuki,
3)
prowadzą badania naukowe w zakresie wiedzy o sztuce, teorii sztuki i krytyki artystycznej,
4)
biorą udział w upowszechnianiu sztuki i wiedzy o sztuce.
1.
Do wyższych szkół artystycznych, pracowników nauki, innych pracowników nauczających oraz pomocniczego personelu technicznego w tych szkołach stosuje się odpowiednio przepisy art. 4-18, 19, ust. 1-3 i 5, 20, 25-37, 38 ust. 2 i 3, 40, 46-48 i 49 ust. 1, 50-67, 69, 70 i 72 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. z 1952 r. Nr 6, poz. 38) ze zmianami wynikającymi z niniejszego dekretu 1 .
2.
Rada Ministrów ustali w drodze rozporządzenia warunki, jakim mają odpowiadać osoby, którym przyznany może być tytuł pracownika nauki.
3.
Uprawnienia zastrzeżone w przepisach, powołanych w ust. 1, Ministrowi Szkolnictwa Wyższego przysługują odpowiednio Ministrowi Kultury i Sztuki.

Plany i organizację studiów, programy nauczania oraz porządek studiów w wyższych szkołach artystycznych ustala Minister Kultury i Sztuki z zastrzeżeniami, wynikającymi z art. 2 ust. 3 i art. 4.

1.
Wyższe szkoły artystyczne nadają tytuły zawodowe.
2.
Wykaz wyższych szkół artystycznych, uprawnionych do nadawania tytułów zawodowych oraz nazwy tytułów zawodowych dla poszczególnych kierunków artystycznych, jak również warunki i tryb ich nadawania ustala Rada Ministrów na wniosek Ministra Kultury i Sztuki w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami.
3.
Rada Ministrów ustali zasady i tryb nadawania tytułów zawodowych osobom, które nabyły odpowiedni stopień kwalifikacji zawodowych bez odbycia studiów w wyższej szkole artystycznej.
1.
Absolwenci wyższych szkół muzycznych, plastycznych i filmowych oraz teatralnych (aktorskich), którzy wykazują wybitne zdolności do pracy artystycznej bądź naukowo-pedagogicznej, mogą być przyjęci na aspiranturę artystyczną przy wyższych szkołach, które wyznaczy Minister Kultury i Sztuki.
2.
Rada Ministrów ustali organizację aspirantury artystycznej, okres jej trwania, obowiązki i prawa aspiranta oraz zasady i tryb przyjmowania kandydatów na aspiranturę artystyczną.
3.
Rada Ministrów określi formy i metody dalszego kształcenia i doskonalenia najzdolniejszych pracowników artystycznych.

Dotychczasowi profesorowie zwyczajni i nadzwyczajni wyższych szkół artystycznych zachowują posiadane tytuły naukowe.

1 Z dniem 20 listopada 1958 r. wymienione w art. 11 ust. 1 przepisy uległy zastąpieniu przez odpowiednie przepisy ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkołach wyższych (Dz.U.58.68.336), zgodnie z art. 151 pkt 1 powołanej ustawy