Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Szkolnictwo artystyczne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1953.43.212

Akt utracił moc
Wersja od: 21 lipca 1961 r.

Rozdział  I.

Przepisy ogólne.

1.
Szkoły artystyczne kształcą:
1)
pracowników artystycznych w dziedzinie sztuki,
2)
pracowników w dziedzinie upowszechniania kultury i sztuki,
3)
pracowników pedagogicznych w dziedzinie kultury i sztuki,
4)
pracowników artystycznych dla potrzeb przemysłu i rzemiosła,
5)
pracowników przygotowanych do prowadzenia badań naukowych w dziedzinie wiedzy o sztuce i teorii sztuki oraz w dziedzinie krytyki artystycznej.
2.
Kształcenie i wychowanie kadr we wszystkich szkołach artystycznych powinno w najszerszej mierze uwzględniać sprawę upowszechniania kultury i sztuki.
1.
Sprawy szkolnictwa artystycznego należą do zakresu działania Ministra Kultury i Sztuki.
2.
Rada Ministrów może uprawnienia Ministra Kultury i Sztuki, wynikające z niniejszego dekretu, przekazać - w stosunku do poszczególnych wyższych szkół artystycznych - innemu ministrowi lub kierownikowi urzędu centralnego.
3.
W przypadkach określonych w ust. 2 minister lub kierownik urzędu centralnego, któremu podlega szkoła, uzgadnia strukturę organizacyjną, plany studiów i programy nauczania z Ministrem Kultury i Sztuki, z zastrzeżeniami wynikającymi z art. 4.

Ministrowie oraz kierownicy urzędów centralnych, którym podlegają szkoły ogólnokształcące, zawodowe i wyższe, obejmuje swym programem przedmioty artystyczne, uzgadniają plany i programy nauczania tych przedmiotów z Ministrem Kultury i Sztuki.

Minister Kultury i Sztuki ustala:

1)
programy nauczania przedmiotów ogólnokształcących w szkołach artystycznych I i II stopnia - po uzgodnieniu z Ministrem Oświaty,
2)
programy przedmiotów ogólnych i ideologicznych objętych nauczaniem w wyższych szkołach artystycznych - po uzgodnieniu z Ministrem Szkolnictwa Wyższego,
3)
programy przedmiotów technologicznych w szkołach artystycznych szkolących pracowników artystycznych dla przemysłu i rzemiosła - po uzgodnieniu z właściwymi ministrami.
1.
Szkoły artystyczne prowadzone są przez Państwo.
2.
Minister Kultury i Sztuki może zezwolić na prowadzenie niepaństwowych szkół artystycznych I i II stopnia.
3.
Minister Kultury i Sztuki ustala warunki i zasady prowadzenia niepaństwowych szkół artystycznych.