Rozdział 3 - Warunki prowadzenia szkolenia - Szkolenie kierowców wykonujących przewóz drogowy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2008.124.805

Akt utracił moc
Wersja od: 14 lipca 2008 r.

Rozdział  3

Warunki prowadzenia szkolenia

§  5.
Opracowując program szkolenia, uwzględnia się odpowiednio:
1)
zakres tematyczny i czas trwania bloków programowych kwalifikacji wstępnej i kwalifikacji wstępnej uzupełniającej, określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia;
2)
zakres tematyczny i czas trwania modułów szkolenia okresowego i zajęć odbywanych w ramach szkolenia okresowego, określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  6.
1.
Szkolenie w ramach kwalifikacji wstępnej prowadzone w formie kursu kwalifikacyjnego obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczne realizowane w blokach programowych w zakresie:
1)
części podstawowej - dla prawa jazdy wszystkich kategorii oraz
2)
części specjalistycznej - dla prawa jazdy kategorii:
a)
C, C+E, C1 i C1+E lub
b)
D, D+E, D1 i D1+E

- zgodnie z programem szkolenia.

2.
Część specjalistyczną kursu kwalifikacyjnego przeprowadza się wyłącznie po zakończeniu jego części podstawowej.
3.
Szkolenie w ramach kwalifikacji wstępnej prowadzone w formie zajęć szkolnych dla uczniów powinno uwzględniać zakres tematyczny i czas trwania bloków programowych, o których mowa w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  7.
1.
Szkolenie w ramach kwalifikacji wstępnej obejmuje 280 godzin zajęć.
2.
Kurs kwalifikacyjny obejmuje:
1)
w części podstawowej 195 godzin zajęć teoretycznych;
2)
w części specjalistycznej:
a)
65 godzin zajęć teoretycznych,
b)
16 godzin zajęć praktycznych w ruchu drogowym oraz
c)
4 godziny zajęć praktycznych z jazdy w warunkach specjalnych.
§  8.
1.
Szkolenie w ramach kwalifikacji wstępnej uzupełniającej obejmuje 70 godzin zajęć.
2.
Szkolenie w ramach kwalifikacji wstępnej uzupełniającej obejmuje zajęcia, o których mowa w § 7 ust. 2 pkt 2 lit. a, oraz 5 godzin zajęć praktycznych w ruchu drogowym w zakresie, o którym mowa w § 6 ust. 1 pkt 2 odpowiednio lit. a albo lit. b.
§  9.
Szkolenie okresowe prowadzone w formie kursu okresowego lub w formie cyklu zajęć obejmuje 35 godzin zajęć teoretycznych realizowanych odpowiednio dla prawa jazdy kategorii:
1)
C, C+E, C1 i C1+E lub
2)
D, D+E, D1 i D1+E

- zgodnie z programem szkolenia.

§  10.
Szkolenie okresowe prowadzone w formie kursu okresowego, w zakresie tematycznym określonym w załączniku nr 2 do rozporządzenia, obejmuje:
1)
21 godzin zajęć - w ramach modułów obowiązkowych szkolenia okresowego określonych w lp. 1 tabeli;
2)
14 godzin zajęć - w ramach modułów szkolenia okresowego określonych w lp. 2-20 tabeli, wybranych odpowiednio dla poszczególnych grup kategorii prawa jazdy.
§  11.
1.
Szkolenie okresowe, prowadzone w formie cyklu zajęć, obejmuje 35 godzin zajęć, o których mowa w § 10, realizowanych w ciągu 5 lat, jednorazowo nie mniej niż jeden moduł szkolenia okresowego.
2.
Zajęcia teoretyczne odbywane w ramach szkolenia, o którym mowa w ust. 1, mogą być przeprowadzane odrębnie dla każdego modułu szkolenia okresowego.
3.
Osobie szkolonej, która odbyła szkolenie, o którym mowa w ust. 1, kierownik ośrodka szkolenia wystawia zaświadczenie potwierdzające odbycie szkolenia w zakresie modułu szkolenia okresowego. Zaświadczenie powinno zawierać imię i nazwisko osoby szkolonej, numer PESEL albo datę urodzenia, w przypadku gdy osoba szkolona nie posiada numeru PESEL, datę przeprowadzenia szkolenia, tytuł modułu szkolenia okresowego oraz informację, w ramach jakiej kategorii prawa jazdy zajęcia były realizowane.
§  12.
1.
Zajęcia teoretyczne, o których mowa w § 7-11, prowadzi się jako:
1)
wykład, seminarium, ćwiczenia albo
2)
ćwiczenia pod nadzorem trenera-wykładowcy, przy użyciu komputera i specjalistycznego oprogramowania wspomagającego proces kształcenia.
2.
Oprogramowanie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, powinno zapewnić co najmniej:
1)
przydzielenie osobie szkolonej indywidualnego identyfikatora pozwalającego na bezpośrednie śledzenie jej postępów w nauce;
2)
przeprowadzenie zajęć w zakresie wymaganym programem szkolenia;
3)
zabezpieczenie przed ingerencją w kolejność prowadzonych zajęć;
4)
przeprowadzenie testu sprawdzającego wiedzę po każdym module szkolenia okresowego oraz zabezpieczenie przed ingerencją w jego wynik;
5)
możliwość kontynuowania szkolenia wyłącznie po uprzednim uzyskaniu pozytywnego wyniku z testu sprawdzającego wiedzę, o którym mowa w pkt 4.
3.
Godzina zajęć szkolenia, o którym mowa w § 7-11, trwa 60 minut.
§  13.
1.
Wzór świadectwa kwalifikacji zawodowej określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
2.
W przypadku szkolenia okresowego realizowanego w formie cyklu zajęć świadectwo kwalifikacji zawodowej wydaje się na podstawie zaświadczenia, o którym mowa w § 11 ust. 3, po zakończeniu cyklu tych zajęć.
§  14.
1.
W ośrodku szkolenia, oddzielnie dla każdego kursu kwalifikacyjnego lub kursu okresowego, prowadzi się dziennik zajęć teoretycznych lub praktycznych.
2.
Dziennik zajęć, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać:
1)
imiona i nazwiska osób szkolonych;
2)
listę obecności osób szkolonych na poszczególnych zajęciach;
3)
wykaz przeprowadzonych zajęć zgodnie z programem szkolenia w tym:
a)
liczbę godzin przeprowadzonych zajęć,
b)
terminy przeprowadzenia zajęć,
c)
temat przeprowadzonych zajęć,
d)
imię i nazwisko wykładowcy przeprowadzającego zajęcia.
3.
Dzienniki zajęć teoretycznych lub praktycznych przechowuje się przez okres 5 lat, licząc od dnia dokonania w nich ostatniego wpisu.
4.
W ośrodku szkolenia, w którym jest prowadzone szkolenie okresowe w formie cyklu zajęć, prowadzi się rejestr wydanych zaświadczeń, o których mowa w § 11 ust. 3. W rejestrze umieszcza się numer zaświadczenia, datę jego wydania, imię i nazwisko osoby szkolonej, numer PESEL albo datę urodzenia, w przypadku gdy osoba szkolona nie posiada numeru PESEL, temat modułu szkolenia okresowego, kategorię prawa jazdy, dla której zajęcia były realizowane.
5.
Rejestr, o którym mowa w ust. 4, przechowuje się przez okres 10 lat, licząc od dnia dokonania w nim ostatniego wpisu.