Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Szczegółowy tryb postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego w sprawach studentów, a także sposób wykonywania kar dyscyplinarnych i ich zatarcie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2018.1882

Akt obowiązujący
Wersja od: 3 października 2018 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
komisji dyscyplinarnej - należy przez to rozumieć komisję dyscyplinarną oraz odwoławczą komisję dyscyplinarną, o których mowa w art. 310 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;
2)
rektorze - należy przez to rozumieć rektora uczelni, w której kształci się student podlegający odpowiedzialności dyscyplinarnej;
3)
rzeczniku dyscyplinarnym - należy przez to rozumieć rzecznika dyscyplinarnego do spraw studentów;
4)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
§  2. 
Wezwanie w celu przeprowadzenia dowodu w postępowaniu wyjaśniającym i w postępowaniu dyscyplinarnym zawiera:
1)
oznaczenie wzywającego;
2)
wskazanie, w jakiej sprawie, w jakim charakterze, miejscu i czasie osoba wzywana ma się stawić;
3)
informację, czy stawiennictwo jest obowiązkowe;
4)
pouczenie o skutkach niestawiennictwa.
§  3. 
1. 
W postępowaniu wyjaśniającym i w postępowaniu dyscyplinarnym wezwania, zawiadomienia, postanowienia, orzeczenia i inne pisma są doręczane za potwierdzeniem odbioru.
2. 
Wezwania, zawiadomienia, postanowienia, orzeczenia i inne pisma, od których daty doręczenia biegną terminy, są doręczane przez uprawnionego pracownika uczelni albo operatora pocztowego w rozumieniu art. 3 pkt 12 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 1481 oraz z 2018 r. poz. 106, 138, 650, 1118 i 1629).
3. 
Wezwań i zawiadomień można dokonywać również telefonicznie, pozostawiając w aktach sprawy adnotację zawierającą datę i treść przekazanego wezwania albo zawiadomienia, wraz z podpisem osoby, która dokonała tej czynności.
4. 
Pisma inne niż wezwania, zawiadomienia, postanowienia i orzeczenia można doręczać również za pośrednictwem telefaksu lub poczty elektronicznej, pozostawiając w aktach sprawy wydruk doręczonego pisma oraz potwierdzenie transmisji danych.
5. 
Przepisy ust. 3 i 4 stosuje się, jeżeli przemawia za tym potrzeba usprawnienia prowadzonego postępowania wyjaśniającego lub postępowania dyscyplinarnego oraz nie prowadzi to do naruszenia praw ich uczestników.
6. 
Przepisów ust. 3 i 4 nie stosuje się do doręczania wezwań, zawiadomień, postanowień, orzeczeń i innych pism:
1)
od których daty doręczenia biegną terminy;
2)
kierowanych do studenta, którego czynu dotyczy postępowanie wyjaśniające;
3)
kierowanych do obwinionego.