Szczegółowy tryb postępowania w sprawach o nadanie Medalu za Zasługi dla Policji, sposób wręczania i noszenia odznaki Medalu, prowadzenie ewidencji osób wyróżnionych i pozbawionych Medalu oraz wzory odpowiednich dokumentów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.90.1012

Akt utracił moc
Wersja od: 31 sierpnia 2001 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 31 lipca 2001 r.
w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach o nadanie Medalu za Zasługi dla Policji, sposobu wręczania i noszenia odznaki Medalu, prowadzenia ewidencji osób wyróżnionych i pozbawionych Medalu oraz wzorów odpowiednich dokumentów.

Na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o ustanowieniu Medalu za Zasługi dla Policji (Dz. U. Nr 70, poz. 726) zarządza się, co następuje:
Medal za Zasługi dla Policji, zwany dalej "Medalem", nadaje się z okazji Święta Policji, Narodowego Święta Niepodległości lub z okazji innych świąt państwowych, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach również w innych terminach.
1.
Wniosek o nadanie Medalu Komendant Główny Policji przedstawia ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych nie później niż na dwa miesiące przed przewidywanym terminem wręczenia Medalu.
2.
Wzór wniosku o nadanie Medalu stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
1.
Odznakę Medalu wraz z legitymacją stwierdzającą jego nadanie, zwaną dalej "legitymacją", wręcza minister właściwy do spraw wewnętrznych lub osoba przez niego upoważniona, a poza granicami kraju - kierownik polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego lub urzędu konsularnego.
2.
Wzór legitymacji stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3.
Odznakę Medalu wraz z legitymacją wręcza się w sposób i w okolicznościach zapewniających uroczysty charakter aktu wręczenia.
4.
Wręczenie odznaki Medalu poprzedza się odczytaniem treści decyzji ministra właściwego do spraw wewnętrznych o jego nadaniu i wypowiedzeniem formuły "Wręczam Medal za Zasługi dla Policji" lub "W imieniu ministra właściwego do spraw wewnętrznych wręczam Medal za Zasługi dla Policji".
1.
Odznakę Medalu nosi się na lewej stronie piersi, chyba że przepisy państwa, z którego pochodzi osoba wyróżniona, stanowią inaczej.
2.
Zamiast odznaki Medalu można nosić baretkę.
Ewidencja osób wyróżnionych Medalem oraz osób, które zostały go pozbawione, jest prowadzona przez właściwą w sprawach osobowych komórkę organizacyjną Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w formie wykazów tych osób.
W przypadku zagubienia lub zniszczenia odznaki Medalu albo legitymacji, na wniosek osoby wyróżnionej, wydaje się ich wtórniki.
Terminu, o którym mowa w § 2 ust. 1, nie stosuje się do wniosków o nadanie Medalu składanych w 2001 r.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR WNIOSKU O NADANIE MEDALU ZA ZASŁUGI DLA POLICJI

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR LEGITYMACJI MEDALU ZA ZASŁUGI DLA POLICJI