Szczegółowy tryb kontroli rodzaju paliwa używanego do napędu pojazdów mechanicznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.160.1334

Akt utracił moc
Wersja od: 23 października 2004 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 24 września 2002 r.
w sprawie szczegółowego trybu kontroli rodzaju paliwa używanego do napędu pojazdów mechanicznych.

Na podstawie art. 15 ust. 8b ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2002 r. Nr 7, poz. 58, Nr 19, poz. 185, Nr 74, poz. 676, Nr 81, poz. 731, Nr 113, poz. 984, Nr 115, poz. 996 i Nr 153, poz. 1271) zarządza się, co następuje:
1. 
Kontrolę rodzaju paliwa używanego do napędu pojazdu mechanicznego przeprowadza się poprzez:
1)
próbę kwasową dokonywaną przez policjanta;
2)
analizę dokonywaną przez laboratorium posiadające certyfikat akredytacji w zakresie badań paliw płynnych, wydany przez krajową jednostkę akredytującą na podstawie odrębnych przepisów.
2. 
W celu przeprowadzenia kontroli, o której mowa w ust. 1, policjant w obecności kierującego pojazdem, a gdy to niemożliwe, w obecności osoby przybranej, pobiera ze zbiornika kontrolowanego pojazdu próbkę paliwa w niezbędnej ilości, jednak nie większej niż 0,5 dm3.
3. 
Do pobrania próbki policjant stosuje urządzenie umożliwiające pobranie (zassanie) ze zbiornika pojazdu odpowiedniej ilości paliwa, a następnie przelanie (przetłoczenie) do naczynia, w którym będzie poddane próbie kwasowej, lub do pojemników, w których zostanie przekazane do analizy, o której mowa w ust. 1 pkt 2.
4. 
Przed każdym pobraniem próbki urządzenie, o którym mowa w ust. 3, policjant przepłukuje paliwem pobranym ze zbiornika kontrolowanego pojazdu.
Do zatrzymania pojazdu mechanicznego w celu przeprowadzenia kontroli rodzaju paliwa używanego do jego napędu stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące kontroli ruchu drogowego2).
1. 
Próbę kwasową przeprowadza się poprzez dodanie odpowiedniej ilości próbki paliwa do naczynia, w którym znajduje się 18% wodny roztwór kwasu solnego, wymieszanie cieczy, a następnie pozostawienie mieszaniny przez okres 10 minut.
2.  1
 Oddzielenie się po upływie okresu, o którym mowa w ust. 1, warstwy o zabarwieniu od różowego do czerwonego oznacza, że w kontrolowanym paliwie znajduje się znacznik przeznaczony do znakowania oleju opałowego, określony w przepisach dotyczących podatku akcyzowego3).
1. 
Decyzję o przeprowadzeniu analizy, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 2, podejmuje policjant w przypadku uzasadnionego zastrzeżenia co do wyników próby kwasowej albo na żądanie kierującego pojazdem.
2. 
Pobrana do analizy próbka paliwa jest umieszczana w dwóch jednakowych szczelnie zamykanych pojemnikach, zabezpieczających paliwo przed zmianą jego cech charakterystycznych, oznaczonych w sposób zapewniający ustalenie pojazdu, z którego pobrano próbkę, kierującego tym pojazdem, daty i miejsca pobrania próbki i sposobu jej zabezpieczenia, oraz wyłączający zmianę ich zawartości w czasie przesyłki. W każdym z pojemników umieszcza się co najmniej 200 ml paliwa.
3. 
Próbkę paliwa umieszczoną w dwóch pojemnikach Policja dostarcza niezwłocznie, jednak nie później niż w ciągu 7 dni od dnia pobrania próbki, do laboratorium, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 2.
4. 
Paliwo zawarte w jednym z pojemników przeznacza się do badań, natomiast paliwo znajdujące się w drugim z pojemników stanowi zapas kontrolny laboratorium.
1. 
Z przeprowadzonej kontroli rodzaju paliwa używanego do napędu pojazdu mechanicznego, z zastrzeżeniem ust. 2, sporządza się protokół, którego wzór określa załącznik do rozporządzenia.
2. 
Jeżeli w wyniku kontroli, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, nie stwierdzono zastrzeżeń co do rodzaju paliwa używanego do napędu pojazdu mechanicznego, protokół sporządza się wyłącznie na żądanie kierującego kontrolowanym pojazdem, o czym należy go pouczyć.
3. 
Protokół sporządza się w dwóch egzemplarzach, a jeżeli zachodzi konieczność przekazania próbki do analizy, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 2, w trzech egzemplarzach. Jeden egzemplarz otrzymuje kierujący kontrolowanym pojazdem, drugi dołącza się do akt sprawy, trzeci egzemplarz, jeżeli został sporządzony, dołącza się do próbki przesłanej do laboratorium.
Pozostałość pobranej próbki paliwa, niewykorzystaną do kontroli, przelewa się (przetłacza) z powrotem do zbiornika pojazdu, za zgodą kierującego pojazdem, a w przypadku braku zgody umieszcza się w pojemniku na zlewki.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. z 2002 r. Nr 35, poz. 325 i Nr 58, poz. 533).

2) § 3-5 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 25 maja 1999 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego (Dz. U. z 1999 r. Nr 53, poz. 563 oraz z 2002 r. Nr 2, poz. 25).

3) § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie podatku akcyzowego (Dz. U. z 2002 r. Nr 27, poz. 269, Nr 98, poz. 885 i Nr 125, poz. 1065).

ZAŁĄCZNIK  2

WZÓR

pieczęć nagłówkowa

jednostki Policji ............., dnia ............

kontroli rodzaju paliwa używanego do napędu pojazdu mechanicznego

Działając na podstawie art. 15 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia

6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2002 r. Nr 7, poz.

58, z późn. zm.)

............................................................

(stopień, imię i nazwisko policjanta)

w/na*) ............................................................

(wskazać miejscowość, nr drogi oraz inne informacje

dotyczące miejsca kontroli)

dokonał kontroli / pobrania do analizy*) próbki paliwa

używanego do napędu pojazdu: ...............................

(marka i typ pojazdu)

............. nr rej. ................... kierowanego przez:

............................................................

(podać dane personalne i adres osoby kierującej pojazdem)

............................................................

należącego do: .............................................

(podać ustalone dane dotyczące właściciela lub

posiadacza pojazdu)

............................................................

W wyniku próby kwasowej stwierdzono: .......................

............................................................

(opisać zmiany, jakie zaszły w próbce poddanej próbie

kwasowej, lub wskazać ich brak)

............................................................

............................................................

Pobrana próbka paliwa zostanie przekazana do laboratorium

posiadającego certyfikat akredytacji w celu dokonania

analizy.*)

Według oświadczenia kierującego pojazdem ostatnie tankowanie

pojazdu odbyło się w: ......................................

..........................................................*)

Kierujący pojazdem odmówił poinformowania kontrolującego o

ostatnim miejscu tankowania pojazdu.*)

Uwagi kierującego pojazdem lub policjanta: .................

............................................................

............................................................

........................... .........................

(podpis kierującego (podpis policjanta)

kontrolowanym pojazdem

lub osoby przybranej)

*) Niepotrzebne skreślić.

1 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 7 września 2004 r. (Dz.U.04.219.2226) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 października 2004 r.
2 Załącznik zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 7 września 2004 r. (Dz.U.04.219.2226) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 października 2004 r.