Rozdział 3 - Postępowanie Rady w sprawach indywidualnych - Szczegółowy tryb działania Krajowej Rady Sądownictwa oraz postępowania przed Radą.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2007.219.1623

Akt utracił moc
Wersja od: 2 grudnia 2010 r.

Rozdział  3

Postępowanie Rady w sprawach indywidualnych

§  14.
Postępowanie Rady w sprawach indywidualnych dotyczy w szczególności:
1)
rozpatrywania i oceny kandydatów do pełnienia urzędu sędziowskiego na stanowiskach sędziów Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz na stanowiskach sędziowskich w sądach powszechnych, wojewódzkich sądach administracyjnych i sądach wojskowych;
2)
przedstawiania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosków o powołanie sędziów Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, sądów powszechnych, wojewódzkich sądów administracyjnych i sądów wojskowych;
3)
rozpatrywania i rozstrzygania wniosków w przedmiocie przeniesienia sędziego w stan spoczynku;
4)
rozpatrywania i rozstrzygania wniosków w przedmiocie stwierdzenia okoliczności wymienionych w art. 7 ust. 1 pkt 1-5, ust. 2 i ust. 3 oraz art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1997 r. o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 1998 r. Nr 98, poz. 607 oraz z 2001 r. Nr 98, poz. 1070).
§  15.
1.
Pisma w sprawach rozpatrywanych przez Radę doręcza się uczestnikom postępowania za zwrotnym poświadczeniem odbioru. Pisma adresowane do sędziów doręcza się za pośrednictwem prezesów właściwych sądów.
2.
Uchwały Rady doręcza się w odpisach uwierzytelnionych przez Biuro Rady.
3.
Akta spraw są dostępne dla uczestników postępowania w godzinach pracy Biura Rady z uwzględnieniem przepisów dotyczących ochrony informacji niejawnych oraz ochrony danych osobowych. Uczestnicy postępowania mogą przeglądać udostępnione akta spraw oraz sporządzać na swoje potrzeby odpisy lub wyciągi z tych akt. Na pisemny wniosek uczestnik postępowania może otrzymać odpisy i wyciągi z akt, z potwierdzeniem przez Biuro Rady ich zgodności z oryginałami.
4.
Za zezwoleniem Przewodniczącego, na zasadach określonych w ust. 3, akta sprawy mogą być na pisemny wniosek udostępnione do przejrzenia także innym osobom, jeżeli wykażą interes prawny w postępowaniu i nie zostaną przez to naruszone interesy uczestników postępowania.
5.
Po zakończeniu postępowania, za zgodą Przewodniczącego Rady, uczestnikowi postępowania może być wydany dokument złożony przez niego do akt. Wydanie dokumentu może być uzależnione od złożenia jego odpisu lub wyciągu z jego treści.
§  16.
1.
Po zapoznaniu się z wnioskiem w sprawach, o których mowa w § 14, Przewodniczący wydaje w jego sprawie zarządzenie. W razie braków wniosku uniemożliwiających jego rozpatrzenie, Przewodniczący zarządza jego uzupełnienie w terminie wskazanym w zarządzeniu, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.
2.
Jeżeli do rozpatrzenia indywidualnej sprawy sędziego są niezbędne akta osobowe, Przewodniczący zwraca się do właściwego sądu o ich przedstawienie Radzie. Rada zwraca akta niezwłocznie po ich wykorzystaniu.
§  17.
1.
Sprawy indywidualne są przygotowywane na posiedzenia plenarne w zespołach w składzie 3-5 członków Rady wyznaczanych przez Przewodniczącego. Zespół wybiera referentów poszczególnych spraw.
2.
Członkami zespołu nie mogą być sędziowie sądu, którego dotyczy sprawa, ani sędziowie sądu położonego w okręgu sądowym obejmującym ten sąd.
§  18.
1.
Referent przedstawia zespołowi stan sprawy oraz proponuje treść stanowiska.
2.
Zespół ocenia w pierwszej kolejności, czy materiały sprawy są wystarczające do zajęcia stanowiska i w razie stwierdzenia braków przedstawia sprawę Przewodniczącemu celem zarządzenia jego uzupełnienia. Zakres uzupełnienia wniosku powinien być ściśle określony. Jeżeli Przewodniczący nie podziela stanowiska zespołu, przedstawia sprawę Radzie.
3.
W razie niestwierdzenia braków wniosku, zespół zajmuje stanowisko co do jego merytorycznego załatwienia.
4.
Zespół podejmuje decyzje większością głosów, przy czym w razie równej liczby głosów decyduje głos referenta.
5.
Po głosowaniu sporządza się protokół, który zawiera wymienienie nazwisk członków zespołu ze wskazaniem referenta, określenie przedmiotu sprawy oraz daty posiedzenia, treść zajętego stanowiska oraz podpisy członków zespołu. Na żądanie członka zespołu w protokole wskazuje się sposób głosowania przez poszczególnych członków zespołu.
§  19.
1.
W uzasadnionych przypadkach, na wniosek zespołu lub z własnej inicjatywy, Przewodniczący zaprasza, celem odbycia rozmowy w siedzibie Rady, uczestnika postępowania, prezesa właściwego sądu, sędziego wizytatora lub innego sędziego.
2.
W zaproszeniu Przewodniczący, po uzgodnieniu z zespołem, określa termin, miejsce spotkania oraz jego przedmiot. Rozmowę przeprowadzają członkowie zespołu, Przewodniczący lub osoba przez niego wyznaczona.
3.
Przewodniczący może, z własnej inicjatywy albo na wniosek zespołu lub Rady, zaprosić osoby, o których mowa w ust. 1, na posiedzenie plenarne Rady.
§  20.
1.
W sprawach indywidualnych Rada podejmuje uchwały po wszechstronnym rozważeniu wszystkich okoliczności sprawy na podstawie udostępnionej dokumentacji oraz wyjaśnień uczestników postępowania. Rada nie rozważa okoliczności objętych ochroną informacji niejawnych, jeżeli nie zostały jej one przedstawione w sposób przewidziany prawem.
2.
Sprawy indywidualne umieszczone w porządku obrad przedstawia na posiedzeniu plenarnym referent sprawy lub w jego zastępstwie inny członek zespołu. Referent przedstawia zwięźle stan sprawy, zaznaczając okoliczności istotne dla podjęcia uchwały przez Radę, stanowisko zespołu w rozstrzyganej sprawie oraz odpowiada na pytania członków Rady zmierzające do uzupełnienia referatu oraz wyjaśnienia motywów zajętego stanowiska.
3.
W uzasadnionych przypadkach Rada może zażądać uzupełnienia materiałów sprawy. Przepisy § 16 ust. 1 oraz § 18 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  21.
1.
Uchwały Rady w sprawach indywidualnych dotyczące rozpatrzenia i oceny kandydatur do pełnienia urzędu sędziowskiego na stanowiskach sędziów Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz na stanowiskach sędziów w sądach powszechnych, wojewódzkich sądach administracyjnych i sądach wojskowych - nie podlegają pisemnemu uzasadnieniu i stanowią załączniki do protokołu posiedzenia Rady.
2.
Uchwały Rady w sprawach indywidualnych dotyczące przedstawienia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosków o powołanie sędziów w Sądzie Najwyższym, Naczelnym Sądzie Administracyjnym, sądach powszechnych, wojewódzkich sądach administracyjnych i sądach wojskowych - podlegają pisemnemu uzasadnieniu, jeżeli dotyczą kandydatury, która nie uzyskała oceny uzasadniającej objęcie wnioskiem do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
3.
Uchwały Rady w innych sprawach indywidualnych, w których zainteresowanemu przysługuje odwołanie lub skarga, podlegają pisemnemu uzasadnieniu. Do uchwały dołącza się wypis z protokołu posiedzenia zawierający wskazanie liczby członków Rady biorących udział w jej podjęciu oraz wyniki głosowania.
4.
Uzasadnienie uchwały sporządza się w terminie jednego miesiąca od jej podjęcia.
5.
Uchwałę w sprawie, o której mowa w ust. 3, doręcza się z urzędu uczestnikom postępowania wraz z uzasadnieniem i pouczeniem o dopuszczalności oraz trybie wniesienia odwołania lub skargi do Sądu Najwyższego.
§  22.
Rada umarza postępowanie, jeżeli podjęcie uchwały stało się zbędne lub niedopuszczalne.