Rozdział 2 - Posiedzenia Rady - Szczegółowy tryb działania Krajowej Rady Sądownictwa oraz postępowania przed Radą.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2007.219.1623

Akt utracił moc
Wersja od: 2 grudnia 2010 r.

Rozdział  2

Posiedzenia Rady

§  8.
1.
Posiedzenia Rady w sprawie przedstawienia opinii dotyczącej powołania lub odwołania prezesa sądu powszechnego Przewodniczący zwołuje w czasie umożliwiającym podjęcie przez Radę uchwały w tej sprawie w ustawowym terminie.
2.
Zwołując posiedzenie Rady, Przewodniczący przesyła jej członkom zawiadomienie o terminie, miejscu i proponowanym porządku obrad. Zawiadomienia oraz materiały będące przedmiotem rozpatrzenia przez Radę powinny być doręczone nie później niż na 14 dni przed terminem posiedzenia.
3.
Przewodniczący może zapraszać na posiedzenia osoby spoza Rady.
§  9.
1.
Członkowie Rady jak również, po przedłożeniu Przewodniczącemu upoważnienia, przedstawiciel Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego albo Ministra Sprawiedliwości, potwierdzają obecność na posiedzeniu złożeniem podpisu na liście obecności.
2.
Przewodniczący przedstawia Radzie do zatwierdzenia projekt porządku obrad. Porządek obrad może być rozszerzony o sprawy, których pilność rozpatrzenia jest uzasadniona. Po zatwierdzeniu porządku obrad może być on rozszerzony na wniosek członka Rady tylko w przypadkach wyjątkowych. Porządek obrad nie może być rozszerzony o sprawy określone w § 4 ust. 2-6 i w § 5.
3.
Sprawy przedstawione do rozpatrzenia są referowane przez członków Rady wskazanych przez Przewodniczącego lub Radę.
§  10.
1.
Rozstrzygnięcia są przyjmowane przez Radę na zasadzie uzgodnienia, a rozstrzygnięcia związane z koniecznością podjęcia uchwały lub dokonania wyboru są przyjmowane w drodze głosowania.
2.
Bezwzględną większość, o której mowa w art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, uzyskuje wniosek, za którym oddano więcej niż połowę ważnych głosów.
3.
Jeżeli w sprawie dotyczącej powołania na stanowisko sędziego wymaganą większość głosów otrzyma więcej kandydatów niż liczba wolnych stanowisk sędziowskich, uznaje się za wybranych tych, którzy otrzymali kolejno najwięcej głosów. W przypadku gdy dwóch lub więcej kandydatów otrzymało równą, najmniejszą wymaganą liczbę głosów, a uznanie wszystkich kandydatów za wybranych spowodowałoby przekroczenie liczby wolnych stanowisk sędziowskich, w stosunku do tych kandydatów przeprowadza się dalsze głosowanie.
4.
Powtórzenie głosowania może nastąpić w przypadku naruszenia zasad postępowania lub ujawnienia nowych istotnych okoliczności, na podstawie uchwały Rady podjętej na wniosek członka Rady zgłoszony w terminie określonym do zgłaszania zastrzeżeń do protokołu posiedzenia.
5.
Przewodniczący ustala wyniki głosowania.
6.
Uchwały Rady w sprawach niebędących sprawami indywidualnymi nie wymagają sporządzenia pisemnego uzasadnienia.
§  11.
Dla przygotowania projektu uchwały Przewodniczący może powołać zespół lub wyznaczyć referenta.
§  12.
1.
W sprawie uchwały o wystąpieniu do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności z Konstytucją aktów normatywnych w zakresie dotyczącym niezależności sądów i niezawisłości sędziów, przed wystąpieniem z tym wnioskiem Rada może zasięgnąć opinii prawnej.
2.
Rada wyznacza swoich przedstawicieli w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym.
§  13.
1.
Z posiedzenia Rady jest sporządzany protokół.
2.
W protokole zamieszcza się:
1)
listę osób biorących udział w posiedzeniu;
2)
przyjęty porządek obrad;
3)
postanowienia, stanowiska i uchwały Rady;
4)
skrót wypowiedzi członków Rady oraz biorącego udział w posiedzeniu przedstawiciela Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego albo Ministra Sprawiedliwości; na zarządzenie Przewodniczącego lub na wniosek wypowiadającego się zamieszczeniu podlega pełna wypowiedź.
3.
Protokoły posiedzeń i uchwały Rady podpisuje Przewodniczący lub wiceprzewodniczący.
4.
Protokół jest wykładany do wglądu członków Rady w sekretariacie na trzy dni przed kolejnym posiedzeniem Rady. Przy braku zastrzeżeń, które można zgłosić przed zatwierdzeniem porządku obrad kolejnego posiedzenia, protokół uznaje się za przyjęty, co odnotowuje się w protokole tego posiedzenia.