Rozdział 1 - Postanowienia ogólne - Szczegółowy tryb działania Krajowej Rady Sądownictwa oraz postępowania przed Radą.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2007.219.1623

Akt utracił moc
Wersja od: 2 grudnia 2010 r.

Rozdział  1

Postanowienia ogólne

§  1.
Krajowa Rada Sądownictwa, zwana dalej "Radą", wykonuje czynności przewidziane w ustawach i w trybie określonym w niniejszym rozporządzeniu.
§  2.
1.
Przewodniczący Rady, zwany dalej "Przewodniczącym", reprezentuje Radę oraz organizuje jej pracę, a w szczególności:
1)
zwołuje posiedzenia Rady, przewodniczy obradom i czuwa nad ich przebiegiem;
2)
podpisuje w imieniu Rady pisma;
3)
wykonuje czynności zlecone przez Radę.
2.
Wiceprzewodniczący Rady:
1)
w czasie nieobecności Przewodniczącego wykonują w jego zastępstwie czynności wymienione w ust. 1;
2)
wykonują ponadto inne czynności z upoważnienia Przewodniczącego.
3.
Podział czynności, o których mowa w ust. 2, między wiceprzewodniczących Rady wynika z przyjętych w tej sprawie ustaleń i może mieć charakter stały lub czasowy.
4.
W razie nieobecności Przewodniczącego i wiceprzewodniczących, posiedzeniom Rady przewodniczy i podpisuje w imieniu Rady pisma najstarszy wiekiem członek Prezydium Rady.
5.
Prezydium Rady, zwane dalej "Prezydium", wybierane na okres 2 lat, kieruje jej pracami oraz jest organem zapewniającym właściwe funkcjonowanie Rady w czasie między posiedzeniami plenarnymi. Prezydium w szczególności przygotowuje porządek posiedzeń plenarnych Rady.
6.
W nagłych przypadkach, wymagających podjęcia działań między posiedzeniami plenarnymi Rady, Prezydium może w jej imieniu podejmować czynności niezastrzeżone ustawowo do kompetencji Rady.
7.
W razie podjęcia przez Prezydium czynności w trybie określonym w ust. 6, Przewodniczący przedstawia sprawę Radzie na najbliższym posiedzeniu plenarnym.
§  3.
Rada powołuje rzecznika prasowego, który jest odpowiedzialny za współpracę ze środkami masowego przekazu.
§  4.
1.
Pierwsze posiedzenie Rady po zakończeniu kadencji Przewodniczącego zwołuje Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, który przewodniczy obradom do czasu wyboru nowego Przewodniczącego.
2.
Na pierwszym posiedzeniu po zakończeniu kadencji Przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego Rada dokonuje wyboru na te stanowiska.
3.
Wybór Przewodniczącego i wiceprzewodniczących przeprowadza się oddzielnie, przy nieograniczonej liczbie kandydatów.
4.
Jeżeli w pierwszym głosowaniu żaden z kandydatów nie otrzyma wymaganej większości głosów, w każdym kolejnym głosowaniu wyklucza się kandydata, który w poprzednim głosowaniu uzyskał najmniejszą liczbę głosów.
5.
W razie zwolnienia stanowiska Przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego, Rada dokonuje wyboru uzupełniającego na najbliższym posiedzeniu.
6.
Rada wybiera trzech członków Prezydium na pierwszym posiedzeniu po zakończeniu jego kadencji. Przepisy ust. 3-5 stosuje się odpowiednio.
§  5.
Rada wybiera rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych na pierwszym posiedzeniu po zgłoszeniu kandydatów przez zgromadzenia ogólne sędziów wszystkich apelacji.
§  6.
1.
Rada powołuje ze swego składu stałe komisje:
1)
komisję orzecznictwa i spraw ogólnych, której zadaniem jest projektowanie działań Rady zmierzających do ujednolicania wykładni prawa w orzecznictwie sądowym oraz opracowanie informacji z rocznej działalności Rady oraz postulaty co do aktualnych problemów i potrzeb wymiaru sprawiedliwości;
2)
komisję do spraw odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, której zadaniem jest analizowanie wyroków sądów dyscyplinarnych, składanie wniosków w przedmiocie żądania podjęcia czynności dyscyplinarnych, w tym żądania wszczęcia postępowania dyscyplinarnego w sprawach o sprzeniewierzenie się niezawisłości sędziowskiej, wnoszenie odwołań od wyroków sądów dyscyplinarnych pierwszej instancji i występowanie o wznowienie postępowania dyscyplinarnego;
3)
komisję budżetową, której zadaniem jest coroczne:
a)
projektowanie uchwały zawierającej plan dochodów i wydatków,
b)
dokonanie, do dnia 30 czerwca każdego roku, analizy danych zawartych w oświadczeniach prezesów sądów apelacyjnych oraz prezesów wojskowych sądów okręgowych o ich stanie majątkowym i przedstawianie Radzie wniosków z tej analizy;
4)
komisję do spraw wizytacji i lustracji, której zadaniem jest przygotowanie uchwał w sprawach przeprowadzenia wizytacji sądu albo jego jednostki organizacyjnej, lustracji działalności sądu w określonym zakresie albo lustracji pracy sędziego, którego indywidualna sprawa podlega rozpatrzeniu przez Radę;
5)
komisję do spraw etyki zawodowej sędziów, której zadaniem jest przygotowywanie uchwał dotyczących zbioru zasad etyki zawodowej sędziów oraz przestrzegania tych zasad.
2.
Rada może powoływać inne komisje problemowe dla opracowania spraw przewidzianych do rozpatrzenia przez Radę.
§  7.
Rada używa pieczęci z wizerunkiem godła Rzeczypospolitej Polskiej.