Szczegółowy sposób używania, ewidencjonowania i przechowywania broni palnej krótkiej, amunicji oraz ręcznych miotaczy gazu w siedzibach Państwowej Straży Łowieckiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.179.1497

Akt utracił moc
Wersja od: 29 października 2002 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA1)
z dnia 14 października 2002 r.
w sprawie szczegółowego sposobu używania, ewidencjonowania i przechowywania broni palnej krótkiej, amunicji oraz ręcznych miotaczy gazu w siedzibach Państwowej Straży Łowieckiej.

Na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 2 oraz ust. 3 ustawy z dnia 13 października 1995 r. - Prawo łowieckie (Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 372 i Nr 113, poz. 984) zarządza się, co następuje:
1. 
Państwowa Straż Łowiecka posiada broń palną krótką, zwaną dalej "bronią", oraz amunicję, na podstawie pozwolenia na broń na okaziciela.
2. 
Pozwolenie na broń na okaziciela, o którym mowa w ust. 1, wydaje właściwy organ Policji w rozumieniu art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 1999 r. Nr 53, poz. 549, z 2001 r. Nr 27, poz. 298 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 117, poz. 1007) na wniosek komendanta Państwowej Straży Łowieckiej.
3. 
We wniosku, o którym mowa w ust. 2, określa się rodzaj broni oraz liczbę jej egzemplarzy. Dane te zamieszcza się w pozwoleniu na broń na okaziciela.
1. 
Broń, amunicja oraz ręczne miotacze gazu podlegają ewidencji w książce ewidencji broni, amunicji i ręcznych miotaczy gazu, której wzór stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Wydanie i przyjęcie broni, amunicji oraz ręcznych miotaczy gazu odnotowuje się w książce wydania i przyjęcia broni, amunicji i ręcznych miotaczy gazu, której wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3. 
Poszczególne karty książek, o których mowa w ust. 1 i 2, powinny być ponumerowane i przeszyte, a ostatnia strona opieczętowana pieczęcią Państwowej Straży Łowieckiej.
4. 
Książki, o których mowa w ust. 1 i 2, przechowuje się w magazynie broni.
1. 
Broń, amunicję i ręczne miotacze gazu przechowuje się w magazynie broni stanowiącym oddzielne pomieszczenie w budynku murowanym, w miejscu utrudniającym dokonanie włamania, w miarę możliwości na piętrze.
2. 
Magazyn broni, o którym mowa w ust. 1, powinien być objęty całodobową ochroną oraz posiadać następujące wyposażenie:
1)
podręczny sprzęt gaśniczy, sygnalizację alarmową oraz apteczkę pierwszej pomocy zawierającą w szczególności krople do oczu na wypadek porażenia gazem;
2)
szafy metalowe lub sejfy, zamykane na zamki atestowane i przystosowane do plombowania;
3)
drzwi wejściowe metalowe lub obite blachą stalową o grubości nie mniejszej niż 2 mm, wyposażone w blokadę przeciwwyważeniową oraz zamknięcia w postaci co najmniej 2 zamków atestowanych i zasuwy drzwiowej zamykanej na kłódkę atestowaną i przystosowanej do plombowania;
4)
okna osłonięte siatką stalową o wymiarach oczek nie większych niż 10 x 10 mm i średnicy drutu nie mniejszej niż 2,5 mm, zabezpieczone na stałe zamocowaną w murze kratą metalową wykonaną z prętów stalowych o średnicy nie mniejszej niż 12 mm albo płaskowników stalowych o wymiarach nie mniejszych niż 8 x 30 mm, przy czym odstęp pomiędzy prętami nie powinien przekraczać 120 mm w poziomie i w pionie, a pomiędzy płaskownikami - 80 mm w poziomie i 240 mm w pionie.
3. 
Dopuszcza się montaż:
1)
atestowanych drzwi antywłamaniowych - zamiast drzwi, o których mowa w ust. 2 pkt 3;
2)
szyb atestowanych, odpornych na przebicie lub rozbicie, w szczególności kuloodpornych, w oknach mocowanych trwale w otworach okiennych, bez możliwości otwierania - zamiast siatki i kraty, o których mowa w ust. 2 pkt 4.
4. 
Protokolarnej oceny spełnienia przez magazyn broni wymogów, o których mowa w ust. 1-3, dokonuje komisja powołana przez wojewodę, w której skład wchodzi przedstawiciel komendanta wojewódzkiego Policji właściwego ze względu na miejsce położenia magazynu broni.
1. 
Warunki przechowywania broni, amunicji i ręcznych miotaczy gazu powinny odpowiadać wymaganiom ich producenta.
2. 
Broń i amunicję przechowuje się w zamkniętych i zaplombowanych szafach lub sejfach, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 2.
3. 
Broń przechowywaną w magazynie broni wyjmuje się z futerału, rozładowuje i zabezpiecza. Broń ta powinna być kompletna, czysta i zakonserwowana, a także mieć zwolniony kurek i odłączony magazynek.
4. 
Amunicję przechowywaną w magazynie broni umieszcza się w opakowaniach lub pojemnikach, w sposób uniemożliwiający uderzenie w spłonkę naboju.
1. 
Prawo wstępu do magazynu broni mają:
1)
osoba prowadząca magazyn broni, zwana dalej "magazynierem";
2)
w obecności magazyniera - przedstawiciel wojewody będącego zwierzchnikiem Państwowej Straży Łowieckiej, przedstawiciel komendanta wojewódzkiego Policji właściwego ze względu na miejsce położenia magazynu broni oraz komendant Państwowej Straży Łowieckiej.
2. 
W czasie nieobecności magazyniera sygnalizacja alarmowa powinna być włączona, a drzwi do magazynu broni powinny być zamknięte i zaplombowane.
1. 
Strażnik Państwowej Straży Łowieckiej po zakończeniu pracy zdaje do magazynu broni wydaną broń, amunicję i ręczne miotacze gazu.
2. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, za pisemną zgodą komendanta Państwowej Straży Łowieckiej, broń, amunicja i ręczne miotacze gazu wydane strażnikowi Państwowej Straży Łowieckiej mogą być przechowywane w mieszkaniu tego strażnika, przy zachowaniu wymagań określonych w ustawie z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji. Przepis art. 27 ust. 1 tej ustawy stosuje się odpowiednio.
Traci moc rozporządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 23 czerwca 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad posiadania, ewidencjonowania i przechowywania broni palnej, amunicji oraz ręcznych miotaczy gazu w siedzibach Państwowej Straży Łowieckiej (Dz. U. z 1997 r. Nr 73, poz. 461).
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.
______
1)
Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej - środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. z 2002 r. Nr 85, poz. 766).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

KSIĄŻKA EWIDENCJI BRONI, AMUNICJI I RĘCZNYCH MIOTACZY GAZU

Nr ewidencyjnyNazwa i markaKaliberSeria i numerRok produkcjiIlość i rodzaj amunicjiIlość magazynkówWyposażenie dodatkowePodstawa nabycia lub przydziałuUwagiData wpisu do ewidencji i podpis
1234567891011

Objaśnienia:

1) kolumnę 3 wypełnia się w przypadku rejestracji broni i amunicji;

2) kolumnę 6 wypełnia się w przypadku rejestracji amunicji;

3) kolumnę 7 wypełnia się w przypadku rejestracji broni;

4) kolumnę 9 wypełnia się w przypadku rejestracji broni i amunicji.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

KSIĄŻKA WYDANIA I PRZYJĘCIA BRONI, AMUNICJI I RĘCZNYCH MIOTACZY GAZU

Lp.Nr ewidencyjnyPotwierdzenie wydania z magazynu broni Potwierdzenie przyjęcia do magazynu broniUwagi
datagodz.nazwa i markaseria i numerilość magazynków ilość i rodzaj amunicjiwyposażenie dodatkowepozostały sprzętpodpis wydającego (czytelny)podpis pobierającego (czytelny) datagodz.podpis zdającego (czytelny) podpis przyjmującego (czytelny)
1234567891011121314151617

Objaśnienia:

1) kolumnę 7 wypełnia się w przypadku wydania i przyjęcia broni;

2) kolumnę 8 wypełnia się w przypadku wydania i przyjęcia amunicji.