Szczegółowe zasady, zakres i tryb włączania jednostek ochrony przeciwpożarowej do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1994.140.800

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1994 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 28 grudnia 1994 r.
w sprawie szczegółowych zasad, zakresu i trybu włączania jednostek ochrony przeciwpożarowej do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

Na podstawie art. 20 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 81, poz. 351 oraz z 1994 r. Nr 27, poz. 96 i Nr 89, poz. 414) zarządza się, co następuje:
1.
Do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, zwanego dalej "systemem", włącza się jednostki ochrony przeciwpożarowej, zwane dalej "jednostkami", wyznaczone w trybie określonym w § 2 ust. 2.
2.
Właściwi komendanci wojewódzcy Państwowej Straży Pożarnej opracowują plany ratownicze na potrzeby systemu na terenie danego województwa, zwane dalej "planami". W planach ustala się liczbę i rodzaj jednostek niezbędnych do włączenia do systemu.
1.
Na podstawie planów, o których mowa w § 1 ust. 2, właściwy komendant rejonowy Państwowej Straży Pożarnej dokonuje wyboru jednostek do systemu na terenie danego rejonu.
2.
Wyznaczenie jednostki do systemu następuje w drodze porozumienia między właściwym komendantem rejonowym Państwowej Straży Pożarnej a podmiotem utrzymującym daną jednostkę oraz tą jednostką.
3.
Porozumienie, o którym mowa w ust. 2, określa prawa i obowiązki każdej ze stron, w szczególności:
1)
liczbę i rodzaj sił i środków jednostki przewidzianych do wykorzystania w systemie,
2)
zasady utrzymania sił i środków w stanie zdolności do podjęcia działań ratowniczych w ramach systemu,
3)
określenie warunków alarmowania,
4)
określenie wymaganego poziomu wyszkolenia.
1.
Komendant rejonowy Państwowej Straży Pożarnej przedstawia właściwemu komendantowi wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej wykaz jednostek, z którymi zawarł porozumienia, o których mowa w § 2 ust. 2.
2.
Na wniosek właściwego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej wydaje decyzję w sprawie włączenia do systemu danej jednostki. Do decyzji stosuje się przepisy kodeksu postępowania administracyjnego.
1.
W wypadku zaniechania przez daną jednostkę wykonywania jednego z warunków porozumienia, o którym mowa w § 2 ust. 2, właściwy komendant rejonowy Państwowej Straży Pożarnej wzywa do przywrócenia stanu zgodnego z tymi warunkami w wyznaczonym terminie.
2.
Niezastosowanie się do wezwania określonego w ust. 1 powoduje powiadomienie właściwego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, który kieruje do Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej wniosek o wyłączenie jednostki z systemu.
3.
Wyłączenie jednostki z systemu z przyczyn wskazanych w ust. 1 oraz na wniosek jednostki, skierowany za pośrednictwem właściwego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, następuje w trybie, o którym mowa w § 3 ust. 2.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej prowadzi ewidencję jednostek ochrony przeciwpożarowej włączonych do systemu.
1.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej na podstawie planów rzeczowo-finansowych, przedkładanych przez komendantów wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej, określa corocznie wielkość środków w celu dofinansowania z budżetu państwa jednostek włączonych do systemu.
2.
Plany rzeczowo-finansowe, o których mowa w ust. 1, są opracowywane na podstawie analizy kosztów utrzymania jednostek w roku ubiegłym.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1995 r.