Szczegółowe zasady wydawania zezwoleń na zakładanie i używanie na statkach żeglugi morskiej i śródlądowej oraz cywilnych statkach żeglugi powietrznej urządzeń radiowych, warunki ich używania oraz organy właściwe w tych sprawach.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1988.42.336

Akt utracił moc
Wersja od: 29 grudnia 1988 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU, ŻEGLUGI I ŁĄCZNOŚCI
z dnia 22 grudnia 1988 r.
w sprawie szczegółowych zasad wydawania zezwoleń na zakładanie i używanie na statkach żeglugi morskiej i śródlądowej oraz cywilnych statkach żeglugi powietrznej urządzeń radiowych, warunków ich używania oraz organów właściwych w tych sprawach.

Na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 3 i w związku z art. 11 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o łączności (Dz. U. Nr 54, poz. 275 i z 1987 r. Nr 33, poz. 180) zarządza się, co następuje:
Zakładanie i używanie na statkach żeglugi morskiej i śródlądowej oraz cywilnych statkach żeglugi powietrznej urządzeń radiowych nadawczych, nadawczo-odbiorczych i odbiorczych, zwanych dalej "urządzeniami radiowymi", wymaga zezwolenia.
1.
Wniosek o wydanie zezwolenia na zakładanie i używanie urządzeń radiowych na:
1)
statkach żeglugi morskiej - należy składać we właściwych terenowo okręgowych inspektoratach Państwowej Inspekcji Radiowej w Gdańsku, Koszalinie i Szczecinie,
2)
statkach żeglugi śródlądowej - należy składać we właściwych terenowo okręgowych inspektoratach Państwowej Inspekcji Radiowej w:
a)
Szczecinie, który jest właściwy dla właścicieli statków mających siedzibę na terenie województw: częstochowskiego, gorzowskiego, jeleniogórskiego, kaliskiego, katowickiego, konińskiego, koszalińskiego, legnickiego, leszczyńskiego, opolskiego, pilskiego, poznańskiego, sieradzkiego, szczecińskiego, wałbrzyskiego, wrocławskiego i zielonogórskiego,
b)
Gdańsku, który jest właściwy dla właścicieli statków mających siedzibę na terenie pozostałych województw,
3)
cywilnych statkach żeglugi powietrznej - należy składać w Głównym Inspektoracie Państwowej Inspekcji Radiowej w Warszawie.
2.
Wniosek o wydanie zezwolenia powinien zawierać następujące dane:
1)
na zakładanie i używanie urządzeń radiowych na statkach żeglugi morskiej i śródlądowej:
a)
nazwę statku,
b)
posiadany lub proponowany znak wywoławczy,
c)
określenie właściciela statku i jego adres,
d)
oznaczenie kategorii statku,
e)
opis sprzętu podstawowego i rezerwowego, określający typ, moc, rodzaje emisji i częstotliwości lub pasma częstotliwości pracy,
2)
na zakładanie i używanie urządzeń radiowych na cywilnych statkach żeglugi powietrznej:
a)
typ statku oraz miejsce zainstalowania urządzeń radiowych,
b)
znaki rejestracyjne statku,
c)
określenie właściciela statku i jego adres,
d)
opis sprzętu podstawowego i rezerwowego, określający typ, moc, rodzaje emisji i częstotliwości lub pasma częstotliwości pracy.
Organami właściwymi do wydawania zezwoleń są okręgowi inspektorzy Państwowej Inspekcji Radiowej i Główny Inspektor Państwowej Inspekcji Radiowej, stosownie do właściwości określonej w § 2 ust. 1.
Zezwolenie wydaje się na czas określony.
1.
Urządzenia radiowe mogą być używane na statkach żeglugi morskiej i śródlądowej oraz cywilnych statkach żeglugi powietrznej z zachowaniem następujących warunków:
1)
pracowania wyłącznie w zakresach częstotliwości przeznaczonych dla danej służby radiokomunikacyjnej i na częstotliwościach zgodnych z przyjętymi planami międzynarodowymi dla poszczególnych obszarów,
2)
utrzymania właściwego stanu technicznego urządzeń radiowych, wykluczającego możliwość promieniowania sygnałów poza przydzielonymi zakresami częstotliwości,
3)
nie przekraczania przydzielonej mocy wyjściowej nadajników w urządzeniach radiowych nadawczych i nadawczo-odbiorczych,
4)
posługiwania się wyłącznie przydzielonymi znakami wywoławczymi i numerami selektywnego wywołania.
2.
Urządzenia radiowe mogą być obsługiwane wyłącznie przez osoby posiadające uprawnienia operatorskie wydane przez Państwową Inspekcję Radiową.
Zezwolenia wydane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zachowują swoją ważność.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.