Szczegółowe zasady, warunki i tryb przyznawania i pozbawiania licencji sędziego sportowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.56.582

Akt utracił moc
Wersja od: 6 czerwca 2001 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 2 maja 2001 r.
w sprawie szczegółowych zasad, warunków i trybu przyznawania i pozbawiania licencji sędziego sportowego.

Na podstawie art. 46 ust. 3 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. Nr 25, poz. 113 i Nr 137, poz. 639, z 1997 r. Nr 106, poz. 680, Nr 121, poz. 769 i 770 i Nr 160, poz. 1078, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 1999 r. Nr 96, poz. 1106 i Nr 101, poz. 1178, z 2000 r. Nr 9, poz. 117, Nr 72, poz. 839 i Nr 120, poz. 1268 oraz z 2001 r. Nr 5, poz. 43) zarządza się, co następuje:
1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do osób zamierzających wykonywać funkcję sędziego sportowego w określonej dyscyplinie sportu w ramach współzawodnictwa sportowego prowadzonego przez właściwy polski związek sportowy.
2.
Przepisy rozporządzenia stosuje się także do osób zamierzających wykonywać funkcję sędziego sportowego w określonej dyscyplinie sportu w ramach współzawodnictwa sportowego prowadzonego przez związek sportowy zrzeszający sportowców niepełnosprawnych.
1.
Polski związek sportowy, w drodze decyzji, przyznaje, odmawia przyznania i pozbawia licencji sędziego sportowego w dyscyplinie sportu objętej zakresem działania związku lub wchodzącej w skład dziedziny sportu, w której ten związek działa.
2.
Licencję sędziego sportowego przyznaje się na czas nieokreślony, z zastrzeżeniem ust. 3.
3.
Licencja sędziego sportowego może być przyznana na czas określony na wniosek osoby ubiegającej się o przyznanie licencji.
1.
Osoba ubiegająca się o przyznanie licencji sędziego sportowego składa we właściwym polskim związku sportowym pisemny wniosek zawierający:
1)
imię i nazwisko, datę urodzenia oraz adres zamieszkania wnioskodawcy,
2)
określenie dyscypliny sportu, w jakiej wnioskodawca zamierza pełnić funkcję sędziego sportowego,
3)
określenie okresu ważności licencji w przypadku, o którym mowa w § 2 ust. 3,
4)
datę sporządzenia wniosku i podpis wnioskodawcy.
2.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć:
1)
oświadczenie o posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych oraz korzystaniu z pełni praw publicznych,
2)
zaświadczenie o braku przeciwwskazań lekarskich do wykonywania funkcji sędziego sportowego,
3)
zobowiązanie do uczestnictwa w szkoleniu i podnoszeniu kwalifikacji sędziowskich, organizowanym przez właściwy polski związek sportowy,
4)
zobowiązanie do wykonywania obowiązków sędziego sportowego, określonych w regulaminie sportowym właściwego polskiego związku sportowego.
Przyznanie licencji potwierdza dokument, którego wzór zawiera załącznik do rozporządzenia.
1.
Polski związek sportowy może odmówić przyznania licencji sędziego sportowego, jeżeli wnioskodawca nie spełnił warunków określonych w § 3 i 7, a braki formalne we wniosku nie zostały usunięte, mimo wezwania, w wyznaczonym terminie.
2.
Licencji sędziego sportowego nie może uzyskać osoba, która, pełniąc tę funkcję, została przez właściwy polski związek sportowy pozbawiona licencji z przyczyn określonych w § 6 ust. 1 pkt 3 - przez okres dwóch lat od daty wydania tej decyzji.
3.
Odmowa przyznania licencji wymaga uzasadnienia.
1.
Polski związek sportowy pozbawia licencji sędziego sportowego w razie:
1)
utraty lub ograniczenia zdolności do czynności prawnych albo utraty praw publicznych lub ograniczenia korzystania z tych praw, stwierdzonych prawomocnym orzeczeniem sądowym,
2)
utraty zdrowia uniemożliwiającej wykonywanie obowiązków sędziego sportowego, potwierdzonej zaświadczeniem wydanym przez lekarza,
3)
popełnienia przez sędziego sportowego czynów zagrożonych w regulaminie dyscyplinarnym polskiego związku sportowego karą dyskwalifikacji w najwyższym wymiarze lub karą skreślenia z listy sędziów sportowych.
2.
Polski związek sportowy może pozbawić sędziego sportowego licencji również w razie:
1)
odmowy lub zaprzestania uczestnictwa w szkoleniu i podnoszeniu kwalifikacji sędziowskich,
2)
naruszenia innych obowiązków sędziego sportowego, określonych w regulaminie sportowym właściwego polskiego związku sportowego.
3.
Pozbawienie sędziego sportowego licencji wymaga uzasadnienia.
Osoba ubiegająca się ponownie o przyznanie licencji sędziego sportowego dołącza do wniosku, oprócz dokumentów wymienionych w § 3 ust. 2, oświadczenie, że nie została pozbawiona licencji z przyczyn, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 3.
Organem odwoławczym w sprawach przyznawania i pozbawiania licencji sędziego sportowego jest Prezes Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu.
1.
Polski związek sportowy prowadzi ewidencję przyznanych licencji sędziego sportowego.
2.
Polski związek sportowy prowadzi odrębną ewidencję prawomocnych decyzji o odmowie przyznania i o pozbawieniu licencji sędziego sportowego oraz przechowuje dokumentację tych spraw i dokumenty, o których mowa w § 3 i 7.
Licencje przyznane sędziom sportowym przed wejściem w życie rozporządzenia zachowują ważność przez okres, na jaki zostały wydane, z zastrzeżeniem § 6.
Traci moc zarządzenie Prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki z dnia 18 lutego 1997 r. w sprawie zasad, warunków i trybu przyznawania i pozbawiania licencji sędziego sportowego (Monitor Polski Nr 13, poz. 109).
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Wzór

LICENCJA

sędziego sportowego

wzór