Szczegółowe zasady udzielania, oprocentowania, spłaty, rozkładania na raty i umarzania pożyczek dla osób niepełnosprawnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1998.67.439

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 2007 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 22 maja 1998 r.
w sprawie szczegółowych zasad udzielania, oprocentowania, spłaty, rozkładania na raty i umarzania pożyczek dla osób niepełnosprawnych. 1

Na podstawie art. 12 ust. 7 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 i Nr 160, poz. 1082) zarządza się, co następuje:
1.
Pożyczka może być udzielona osobie niepełnosprawnej na rozpoczęcie działalności:
1)
wytwórczej, budowlanej, handlowej i usługowej, w rozumieniu przepisów o działalności gospodarczej,
2) 2
rolniczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych lub rozszerzenie tej działalności o rodzaj (profil) dotychczas nie prowadzony,
3)
polegającej na prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych,

bez względu na formę prawną jej prowadzenia.

2. 3
Pożyczka może być udzielona na:
1)
podjęcie działalności po raz pierwszy,
2)
ponowne rozpoczęcie działalności, jeśli od dnia wykreślenia wpisu do ewidencji działalności gospodarczej albo cofnięcia koncesji - w odniesieniu do działalności gospodarczej, lub wygaśnięcia obowiązku podatkowego z tytułu prowadzenia działalności rolniczej, lub wygaśnięcia obowiązku podatkowego z tytułu prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej upłynęło co najmniej 6 miesięcy.
3. 4
Osoba niepełnosprawna może otrzymać pożyczkę tylko raz oraz pod warunkiem, że nie korzysta aktualnie z pożyczki udzielonej z Funduszu Pracy.
(uchylony).
(uchylony).
(uchylony).
(uchylony).
(uchylony).
1. 10
Osoba niepełnosprawna ubiegająca się o uzyskanie pożyczki na rozpoczęcie działalności składa do starosty wniosek określający:
1)
kwotę wnioskowanej pożyczki,
2)
rodzaj zamierzonej działalności,
3)
kalkulację wydatków na uruchomienie działalności w ramach wnioskowanej pożyczki, deklarację zaangażowania środków własnych oraz innych źródeł finansowania,
4)
szczegółową specyfikację i harmonogram zakupów w ramach wnioskowanej pożyczki,
5)
przewidywane koszty i dochody prowadzenia działalności,
6)
proponowany okres karencji oraz termin spłaty pożyczki,
7)
proponowane formy zabezpieczenia spłaty pożyczki, w szczególności: poręczenie, weksel, hipoteka, zastaw na rzeczach.
2.
Osoba niepełnosprawna ubiegająca się o uzyskanie pożyczki obowiązana jest zabezpieczyć spłatę pożyczki w formie ustalonej między stronami umowy.
3.
Koszty związane z zabezpieczeniem pożyczki ponosi osoba niepełnosprawna ubiegająca się o uzyskanie pożyczki.
4.
Niezależnie od zabezpieczenia spłaty pożyczki, do zawarcia umowy pożyczki wymagana jest zgoda małżonka pożyczkobiorcy wyrażona w formie pisemnej, a w przypadku poręczenia - także zgoda małżonka poręczyciela wyrażona w formie pisemnej w obecności pożyczkodawcy.
5. 11
O przyznaniu lub odmowie przyznania pożyczki starosta powiadamia wnioskodawcę w formie pisemnej, w terminie nie przekraczającym 30 dni od dnia złożenia wniosku i innych niezbędnych do jego rozpatrzenia dokumentów.
(skreślony).
1.
Oprocentowanie pożyczki wynosi 5% udzielonej kwoty za cały okres spłaty pożyczki.
2.
Kwotę oprocentowania rozkłada się na cały okres spłaty pożyczki, nie dłuższy jednak niż 48 miesięcy.
1.
Umowa pożyczki, zwana dalej "umową", może przewidywać jej wypłacanie w transzach oraz uzależnienie uruchomienia kolejnych transz od rozliczenia się pożyczkobiorcy z wykorzystania uprzednio przekazanych środków.
2. 13
Wypłata pożyczki albo pierwszej transzy, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4, następuje po podpisaniu umowy i po dostarczeniu przez pożyczkobiorcę:
1)
zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej bądź o uzyskaniu koncesji - w przypadku działalności gospodarczej,
2)
kopii zawiadomienia właściwego urzędu skarbowego o rozpoczęciu prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej,
3)
zaświadczenia z urzędu gminy o podleganiu opodatkowaniu podatkiem rolnym - w przypadku rozpoczęcia innego rodzaju działalności rolniczej, obecnie nie prowadzonej,
4)
zobowiązania, że w ciągu 6 miesięcy pożyczkobiorca stanie się właścicielem lub posiadaczem (samoistnym lub zależnym) nieruchomości rolnej, w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego, o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 1 ha przeliczeniowy - w przypadku rozpoczęcia działalności rolniczej.
3. 14
Wypłata pożyczki może nastąpić przed spełnieniem warunku określonego w ust. 2 pkt 1, jeżeli wydanie zezwolenia (koncesji) uzależnione jest od posiadania przedmiotów lub urządzeń niezbędnych do prowadzenia danego rodzaju działalności, a osoba niepełnosprawna ubiegająca się o uzyskanie pożyczki zamierza dokonać zakupu tych przedmiotów i urządzeń w ramach udzielonej pożyczki.
4. 15
W przypadku, o którym mowa w ust. 3, pożyczkobiorca jest zobowiązany do przedstawienia pożyczkodawcy zezwolenia (koncesji) w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia wypłacenia pożyczki pod rygorem postawienia pożyczki w stan natychmiastowej wymagalności.
1.
Umowę zawiera się w formie pisemnej.
2.
Zmiana jakiegokolwiek warunku umowy wymaga aneksu w formie pisemnej i może być dokonana na wniosek każdej ze stron.
1.
Umowa powinna zobowiązywać pożyczkobiorcę do:
1)
rozpoczęcia działalności w terminie określonym w umowie i przedstawienia pożyczkodawcy dokumentów świadczących o celowym wykorzystaniu pożyczki,
2)
terminowej spłaty pożyczki wraz z odsetkami, w ratach, zgodnie z planem spłaty pożyczki stanowiącym integralną część umowy,
3)
przedkładania, na wniosek pożyczkodawcy, zaświadczenia z urzędu skarbowego (w odniesieniu do działalności gospodarczej oraz prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej), zaświadczenia z urzędu gminy (w odniesieniu do działalności rolniczej) o prowadzeniu działalności,
4)
niezwłocznego każdorazowego powiadamiania pożyczkodawcy o zmianach miejsca zamieszkania i prowadzonej działalności oraz o zaprzestaniu bądź zawieszeniu działalności lub innych okolicznościach mających wpływ na realizację umowy.
2. 16
W czasie trwania umowy pożyczki starosta, zwany dalej "pożyczkodawcą", przeprowadza kontrolę w celu sprawdzenia wiarygodności informacji i dokumentów, o których mowa w ust. 1 pkt 1.
3.
Zmiana profilu działalności w okresie obowiązywania umowy wymaga zgody pożyczkodawcy wyrażonej na piśmie.
1.
Umowa powinna przewidywać możliwość umorzenia pożyczki do wysokości 50% kwoty udzielonej pożyczki, pod warunkiem prowadzenia działalności przez okres co najmniej 24 miesięcy i spełnienia pozostałych warunków umowy. Kwota umorzenia pożyczki nie może przekroczyć w dniu jej umorzenia nie spłaconej części pożyczki.
2. 17
Potwierdzeniem prowadzenia działalności, z zastrzeżeniem ust. 2a, jest:
1)
zaświadczenie o wywiązywaniu się z obowiązku podatkowego, wydane przez:
a)
urząd skarbowy - w odniesieniu do działalności gospodarczej oraz prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej,
b)
urząd gminy - w odniesieniu do działalności rolniczej,
2)
protokół przeprowadzonej kontroli faktycznego prowadzenia działalności przez pożyczkobiorcę, sporządzony przez pożyczkodawcę.
2a. 18
W przypadku prowadzenia innego rodzaju działalności rolniczej, potwierdzeniem prowadzonej działalności jest protokół przeprowadzonej kontroli faktycznego prowadzenia działalności przez pożyczkobiorcę, sporządzony przez pożyczkodawcę.
3.
W przypadku umorzenia kwoty pożyczki umorzeniu podlegają również odsetki, jakie przysługiwałyby od kwoty umorzonej.
4.
O umorzeniu bądź odmowie umorzenia pożyczki pożyczkodawca powiadamia pożyczkobiorcę w formie pisemnej w terminie nie przekraczającym 30 dni od złożenia wniosku o umorzenie.
5.
Złożenie wniosku w sprawie umorzenia pożyczki nie zwalnia pożyczkobiorcy z obowiązków wynikających z umowy, a w szczególności z kontynuowania działalności i wpłat kolejnych rat.
6.
W przypadku niepodjęcia w terminie określonym w ust. 5 decyzji o umorzeniu bądź odmowie umorzenia pożyczki, następuje zawieszenie wpłat kolejnych rat pożyczki do czasu otrzymania decyzji.
7.
W przypadku śmierci pożyczkobiorcy i przejęcia jego majątku w drodze spadku oraz kontynuowania przez spadkobiercę działalności prowadzonej przez spadkodawcę, umorzenie części pożyczki może nastąpić, jeżeli:
1)
spadkobiercą jest osoba niepełnosprawna

lub

2)
spadkobiercą jest małżonek będący osobą pełnosprawną, która:
a)
ma na utrzymaniu osoby niepełnosprawne

lub

b)
pozbawiona jest jakiegokolwiek źródła dochodu.
8. 19
W przypadku ubiegania się o odroczenie terminu spłaty pożyczki, rozłożenia jej spłaty na raty lub umorzenia spłaty w części lub w całości z uwagi na trudną sytuację materialną lub losową dłużnik powinien do wniosku dołączyć dokumenty potwierdzające te okoliczności.
 
1.
Spłatę pożyczki rozkłada się na nie więcej niż 48 miesięcznych rat w wysokości ustalonej w umowie.
2.
Raty ustala się w wysokości umożliwiającej pożyczkobiorcy spłatę 50% udzielonej pożyczki w okresie 24 miesięcy prowadzenia przez niego działalności gospodarczej.
3.
Umowa zawiera plan spłaty pożyczki.
1. 21
Umowa może przewidywać karencję w spłacie pożyczki wraz z oprocentowaniem, przy czym okres karencji nie może być dłuższy niż 6 miesięcy i jest wliczany do okresu spłaty pożyczki. Okres całkowitej spłaty pożyczki nie może jednak przekroczyć 48 miesięcy od dnia wypłacenia całej kwoty pożyczki, a w przypadku wypłaty w transzach - ostatniej transzy.
2.
Na wniosek pożyczkobiorcy, uzasadniony szczególnymi względami społecznymi lub gospodarczymi, pożyczkodawca może okres spłaty pożyczki wydłużyć do 54 miesięcy od dnia jej wypłacenia.
Umowa powinna przewidywać jej wypowiedzenie w przypadku niedotrzymania nawet jednego z warunków umowy. Zwrot nie spłaconej pożyczki powinien nastąpić w terminie nie dłuższym niż 90 dni od daty wypowiedzenia umowy:
1)
wraz z należnymi odsetkami w przypadkach niezawinionych od pożyczkobiorcy,
2)
wraz z odsetkami w wysokości 15% od udzielonej kwoty, w przypadku gdy pożyczkodawca stwierdzi niewłaściwe realizowanie umowy z winy pożyczkobiorcy, zwłaszcza przeznaczenie jej na inne cele.
W razie śmierci pożyczkobiorcy i nieprzyjęcia spadku przez spadkobierców, obowiązek uregulowania zobowiązań wobec pożyczkodawcy przechodzi solidarnie na poręczycieli, jeśli poręczenie stanowi zabezpieczenie pożyczki. W razie zabezpieczenia pożyczki w innej formie niż poręczenie, pożyczkodawca dochodzi należności w sposób stosowny do formy zabezpieczenia.
Środki finansowe uzyskane z wpłat:
1)
rat pożyczek,
2)
oprocentowania pożyczek,
3)
zwrotów pożyczek wypowiedzianych w przypadku niedotrzymania warunków umowy,

starosta zwraca Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ciągu 14 dni od ostatniego dnia miesiąca, w którym nastąpiła wpłata.

Rozporządzenie ma zastosowanie do pożyczek udzielonych po dniu jego wejścia w życie.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Tytuł zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 maja 2003 r. (Dz.U.03.100.929) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2003 r.
2 § 1 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 18 lutego 1999 r. (Dz.U.99.16.148) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
3 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 maja 2003 r. (Dz.U.03.100.929) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2003 r.
4 § 1 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 maja 2003 r. (Dz.U.03.100.929) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2003 r.
5 § 1a:

- dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2004 r. (Dz.U.04.174.1810) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 sierpnia 2004 r.

- uchylony przez § 1 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2004 r. (Dz.U.04.174.1810) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2007 r.

6 § 1b:

- dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2004 r. (Dz.U.04.174.1810) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 sierpnia 2004 r.

- uchylony przez § 1 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2004 r. (Dz.U.04.174.1810) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2007 r.

7 § 1c:

- dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2004 r. (Dz.U.04.174.1810) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 sierpnia 2004 r.

- uchylony przez § 1 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2004 r. (Dz.U.04.174.1810) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2007 r.

8 § 1d:

- dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2004 r. (Dz.U.04.174.1810) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 sierpnia 2004 r.

- uchylony przez § 1 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2004 r. (Dz.U.04.174.1810) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2007 r.

9 § 1e:

- dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2004 r. (Dz.U.04.174.1810) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 sierpnia 2004 r.

- uchylony przez § 1 rozporządzenia z dnia 26 lipca 2004 r. (Dz.U.04.174.1810) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2007 r.

10 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 18 lutego 1999 r. (Dz.U.99.16.148) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
11 § 2 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 18 lutego 1999 r. (Dz.U.99.16.148) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
12 § 3 skreślony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 18 lutego 1999 r. (Dz.U.99.16.148) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
13 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia z dnia 18 lutego 1999 r. (Dz.U.99.16.148) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
14 § 5 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 18 lutego 1999 r. (Dz.U.99.16.148) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
15 § 5 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 18 lutego 1999 r. (Dz.U.99.16.148) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
16 § 7 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 18 lutego 1999 r. (Dz.U.99.16.148) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
17 § 8 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a) rozporządzenia z dnia 18 lutego 1999 r. (Dz.U.99.16.148) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
18 § 8 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 6 lit. b) rozporządzenia z dnia 18 lutego 1999 r. (Dz.U.99.16.148) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
19 § 8 ust. 8 dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 maja 2003 r. (Dz.U.03.100.929) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2003 r.
20 § 8a dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 maja 2003 r. (Dz.U.03.100.929) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2003 r.
21 § 9 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 maja 2003 r. (Dz.U.03.100.929) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2003 r.
22 § 11a dodany przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 18 lutego 1999 r. (Dz.U.99.16.148) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.