Szczegółowe zasady tworzenia Państwowego Funduszu Kombatantów i Więźniów Obozów Koncentracyjnych i zarządzania tym funduszem.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1975.45.237

Akt utracił moc
Wersja od: 29 grudnia 1975 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 grudnia 1975 r.
w sprawie szczegółowych zasad tworzenia Państwowego Funduszu Kombatantów i Więźniów Obozów Koncentracyjnych i zarządzania tym funduszem.

Na podstawie art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 23 października 1975 r. o dalszym zwiększeniu świadczeń dla kombatantów i więźniów obozów koncentracyjnych (Dz. U. Nr 34, poz. 186) zarządza się, co następuje:
1.
Źródłem dochodów Państwowego Funduszu Kombatantów i Więźniów Obozów Koncentracyjnych, zwanego dalej "funduszem", jest dotacja z budżetu centralnego.
2.
Wysokość dotacji ustala roczny plan funduszu.
3.
Projekt rocznego planu funduszu opracowuje Minister do Spraw Kombatantów w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami oraz Zarządami Głównymi: Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, Związku Inwalidów Wojennych PRL oraz Związku Ociemniałych Żołnierzy PRL.
1.
W rocznym planie funduszu uwzględnia się środki finansowe niezbędne na pokrycie potrzeb funduszu, a w szczególności na:
1)
wypłatę emerytur i rent przyznanych lub podwyższonych na podstawie art. 6 ustawy z dnia 23 października 1975 r. o dalszym zwiększeniu świadczeń dla kombatantów i więźniów obozów koncentracyjnych (Dz. U. Nr 34, poz. 186) oraz innych świadczeń pieniężnych przysługujących osobom pobierającym te emerytury i renty,
2)
wypłatę rent inwalidzkich i rodzinnych oraz innych świadczeń pieniężnych przewidzianych w ustawie z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 21, poz. 117),
3)
budowę i wyposażenie sanatoriów uzdrowiskowych, zakładów leczniczych oraz domów zasłużonego kombatanta,
4)
koszty utrzymania oraz koszty remontów obiektów, o których mowa w pkt 3,
5)
doraźną pomoc pieniężną dla członków zwyczajnych i podopiecznych Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, Związku Inwalidów Wojennych PRL oraz Związku Ociemniałych Żołnierzy PRL,
6)
doraźną pomoc pieniężną dla kombatantów i więźniów obozów koncentracyjnych oraz pozostałych po nich członków rodzin, udzielaną przez Urząd do Spraw Kombatantów,
7)
inne wydatki na pomoc socjalną dla osób wymienionych w pkt 5 i 6.
2.
Środki finansowe funduszu nie wydatkowane w roku budżetowym przechodzą na rok następny.
Środki finansowe funduszu przeznaczone na emerytury i renty oraz inne świadczenia pieniężne wypłacane przez oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Minister do Spraw Kombatantów przekazuje temu Zakładowi.
1.
Środki finansowe funduszu przeznaczone na budowę i wyposażenie obiektów, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 3, Minister do Spraw Kombatantów przekazuje łącznie z limitami nakładów inwestycyjnych Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej, a w części dotyczącej inwestycji objętych planem terenowym - właściwym terenowym organom administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.
2.
Przekazanie z funduszu środków finansowych łącznie z limitami nakładów inwestycyjnych, o których mowa w ust. 1, następuje po wprowadzeniu inwestycji do planu inwestycyjnego.
Środki finansowe funduszu przeznaczone na pokrycie kosztów utrzymania oraz kosztów remontów obiektów, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 3, Minister do Spraw Kombatantów przekazuje Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej; część tych środków Minister Zdrowia i Opieki Społecznej może przekazać terenowym organom administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.
1.
Środki finansowe funduszu przeznaczone na doraźną pomoc pieniężną dla osób wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 5 Minister do Spraw Kombatantów przekazuje Zarządom Głównym: Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, Związku Inwalidów Wojennych PRL oraz Związku Ociemniałych Żołnierzy PRL - na podstawie wniosków zarządów głównych tych związków.
2.
Minister do Spraw Kombatantów w porozumieniu z zarządami głównymi związków wymienionych w ust. 1 ustala zasady udzielania przez te związki doraźnej pomocy pieniężnej oraz wysokość kwot, jakie mogą być świadczone w ramach tej pomocy.
1.
W sprawach nie unormowanych rozporządzeniem mają zastosowanie przepisy dotyczące funduszów celowych wydane przez Ministra Finansów na podstawie Prawa budżetowego.
2.
Organy, zarządy główne organizacji społecznych i inne jednostki, którym przekazano środki z funduszu, są dysponentami niższego stopnia w rozumieniu przepisów o funduszach celowych.
W § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 sierpnia 1968 r. w sprawie pokrywania wydatków na zaopatrzenie emerytalne niektórych osób (Dz. U. Nr 31, poz. 205) skreśla się pkt 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1976 r.