Szczegółowe zasady tworzenia i funkcjonowania funduszu likwidacji kopalń, ustalania wysokości odpisów i terminów przekazywania środków na ten fundusz oraz ich wykorzystania.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1999.90.1010

Akt utracił moc
Wersja od: 8 listopada 1999 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 15 października 1999 r.
w sprawie szczegółowych zasad tworzenia i funkcjonowania funduszu likwidacji kopalń, ustalania wysokości odpisów i terminów przekazywania środków na ten fundusz oraz ich wykorzystania.

Na podstawie art. 17 ust. 5 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o dostosowaniu górnictwa węgla kamiennego do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej oraz szczególnych uprawnieniach i zadaniach gmin górniczych (Dz. U. Nr 162, poz. 1112) zarządza się, co następuje:
1.
Fundusz likwidacji kopalń, zwany dalej "funduszem", jest tworzony przez przedsiębiorstwo górnicze w ciężar kosztów prowadzonej działalności przez to przedsiębiorstwo do czasu zaprzestania wydobycia.
2.
Przedsiębiorstwo górnicze ustala corocznie wysokość odpisów na fundusz, o których mowa w art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o dostosowaniu górnictwa węgla kamiennego do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej oraz szczególnych uprawnieniach i zadaniach gmin górniczych (Dz. U. Nr 162, poz. 1112), zwanej dalej "ustawą", na podstawie planu amortyzacji w rozumieniu przepisów o rachunkowości.
3.
Wysokość odpisów na fundusz ustala się w zależności od:
1)
zakresu i sposobu likwidacji zakładu górniczego określonego w wieloletnim programie działania przedsiębiorstwa górniczego,
2)
okresu funkcjonowania zakładu górniczego przewidzianego do likwidacji.
Środki funduszu zwiększa się o wpływy z oprocentowania środków zgromadzonych na rachunkach bankowych oraz z oprocentowania papierów wartościowych, o których mowa w § 4 ust. 2.
Przedsiębiorstwo górnicze przekazuje środki przeznaczone na fundusz na wyodrębniony rachunek bankowy do dnia 20 następnego miesiąca po zakończeniu kwartału.
1.
Przedsiębiorstwo górnicze dysponuje środkami funduszu w sposób zapewniający realizację programu, o którym mowa w art. 13 ust. 3 pkt 1 ustawy.
2.
Środki funduszu, do czasu wykorzystania ich na cele likwidacji kopalni lub jej części, mogą być lokowane wyłącznie w bonach skarbowych i obligacjach, emitowanych lub gwarantowanych przez Skarb Państwa.
Środki funduszu wykorzystuje się na pokrycie następujących kosztów, ponoszonych na likwidację kopalni lub wyodrębnionej części kopalni:
1)
likwidacji oraz zabezpieczenia wyrobisk górniczych,
2)
likwidacji zbędnych budynków, instalacji oraz demontażu maszyn i urządzeń,
3)
usuwania szkód górniczych wywołanych eksploatacją górniczą, z wyjątkiem szkód wywołanych ruchem zakładu górniczego, powstałych w wyniku reaktywacji starych zrobów,
4)
rekultywacji terenów pogórniczych,
5)
utrzymania obiektów przeznaczonych do likwidacji - w kolejności zapewniającej bezpieczeństwo ruchu zakładu górniczego,
6)
wykonania prac zabezpieczających oraz przedsięwzięć zapobiegających zagrożeniom, w związku z likwidowanym zakładem górniczym,
7)
opracowania projektów, dokumentacji, opinii, ekspertyz i analiz związanych z likwidacją kopalń,
8)
ogólnego zarządu, w kopalni całkowicie likwidowanej, od chwili zaprzestania wydobycia.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2000 r.