§ 5. - Szczegółowe zasady, tryb i kryteria udzielania, spłacania oraz umarzania pożyczek i kredytów studenckich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2017.1905

Akt utracił moc
Wersja od: 12 października 2017 r.
§  5. 
1. 
Przy ustalaniu dochodu na osobę w rodzinie wnioskodawcy uwzględnia się dochody osiągane przez:
1)
wnioskodawcę;
2)
małżonka wnioskodawcy, a także będące na utrzymaniu wnioskodawcy lub jego małżonka dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26. roku życia, a jeżeli 26. rok życia przypada w ostatnim roku studiów wyższych - do ich ukończenia, oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek;
3)
rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych wnioskodawcy i będące na ich utrzymaniu dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26. roku życia, a jeżeli 26. rok życia przypada w ostatnim roku studiów wyższych - do ich ukończenia, oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek.
2. 
Przy ustalaniu dochodu na osobę w rodzinie wnioskodawcy nie uwzględnia się dochodów osób, o których mowa w ust. 1 pkt 3, jeżeli wnioskodawca spełnia łącznie następujące warunki:
1)
posiada stałe źródło dochodów w bieżącym roku;
2)
jego przeciętny miesięczny dochód w bieżącym roku nie jest mniejszy od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ogłaszanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, obowiązującego w miesiącu złożenia wniosku o udzielenie pożyczki albo kredytu;
3)
złożył oświadczenie, że nie pozostaje na utrzymaniu rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych.
3. 
Do dochodów, o których mowa w ust. 1, nie wlicza się:
1)
dochodów tego z rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych, który wyrokiem sądu lub ugodą sądową został zobowiązany do płacenia alimentów na rzecz wnioskodawcy;
2)
kwot alimentów świadczonych na rzecz innych osób.
4. 
Przez dochody, o których mowa w ust. 1-3, należy rozumieć dochody wymienione w art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.
5. 
Dochód, o którym mowa w § 4 ust. 3 pkt 5 lit. c, ustala się zgodnie z art. 5 ust. 7a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.
6. 
Dochód z prowadzenia gospodarstwa rolnego ustala się na podstawie powierzchni użytków rolnych w hektarach przeliczeniowych i przeciętnego dochodu z 1 hektara przeliczeniowego, określanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 18 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1892). W przypadku uzyskiwania dochodów z gospodarstwa rolnego oraz dochodów pozarolniczych, dochody te sumuje się.
7. 
W przypadku przejścia w bieżącym roku na emeryturę, rentę lub utraty stałego źródła dochodu członka rodziny wnioskodawcy, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lub 3, dochód ustala się na podstawie połowy dochodu z ostatniego roku podatkowego i dwukrotności dochodu z ostatnich trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o udzielenie pożyczki albo kredytu.