Rozdział 2 - Szczegółowe zasady prowadzenia rejestru terytorialnego - Szczegółowe zasady prowadzenia, stosowania i udostępniania krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju oraz związane z tym obowiązki organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1998.157.1031

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 stycznia 2024 r.

Rozdział  2

Szczegółowe zasady prowadzenia rejestru terytorialnego

§  3. 
1.  4
 System identyfikatorów i nazw jednostek podziału terytorialnego obejmuje kody i nazwy podziału terytorialnego i jest zbudowany według hierarchicznej numeracji nadanej województwom, powiatom i gminom, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. 
Odrębne identyfikatory nadawane są miastom na prawach powiatu; w przypadku gmin odrębnymi identyfikatorami wyróżnia się gminy miejskie, gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie, a także miasta i obszary wiejskie w gminach miejsko-wiejskich oraz dzielnice i delegatury w gminach miejskich.
3. 
Identyfikator jednostek podziału terytorialnego jest trzyczłonowy. Poszczególne człony identyfikatora są symbolami numerycznymi i oznaczają:
1)
pierwszy człon - dwucyfrowy symbol województwa nadany województwom ułożonym w kolejności alfabetycznej z liczb parzystych w przedziale liczb 02-98,
2)
drugi człon - dwucyfrowy symbol powiatu nadany powiatom danego województwa ułożonym w kolejności alfabetycznej, a następnie miastom na prawach powiatu odpowiednio:
a)
z liczb 01-60 - symbol powiatu,
b)
z liczb 61-99 - symbol miasta na prawach powiatu,
3)
trzeci człon - trzycyfrowy symbol gminy, w którym:
a)
dwie pierwsze cyfry stanowią kolejne liczby w przedziale liczb 01-99, nadane gminom (dzielnicom, delegaturom) po ich ułożeniu w kolejności alfabetycznej w powiatach, począwszy od gmin miejskich (dzielnic, delegatur w kolejności alfabetycznej po gminie miejskiej, do której należą), po nich w kolejności gminy wiejskie i gminy miejsko-wiejskie,
b)
trzecia cyfra stanowi symbol rodzaju jednostki i oznacza:

1 - gmina miejska,

2 - gmina wiejska,

3 - gmina miejsko-wiejska,

4 - miasto w gminie miejsko-wiejskiej,

5 - obszar wiejski w gminie miejsko-wiejskiej,

8 - 5  dzielnice m.st. Warszawy,

9 - delegatury i dzielnice innych gmin miejskich.

§  4. 
1. 
Jednostkom zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa, wprowadzonego ustawą z dnia 24 lipca 1998 r. o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa (Dz. U. Nr 96, poz. 603 i Nr 104, poz. 656) oraz rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 1998 r. w sprawie utworzenia powiatów (Dz. U. Nr 103, poz. 652), z dniem 1 stycznia 1999 r. ustala się identyfikatory określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2.  6
 System identyfikatorów i nazw jednostek podziału terytorialnego jest aktualizowany po każdej zmianie w podziale terytorialnym według następujących zasad:
1)
nowo utworzonym jednostkom podziału terytorialnego nadaje się symbol w kolejności po ostatnim w ramach liczb przewidzianych dla danego szczebla podziału i rodzaju jednostki,
2)
identyfikatory jednostek likwidowanych wyłącza się z systemu identyfikatorów i nazw jednostek podziału terytorialnego i nie mogą być one powtórnie użyte,
3)
zmiana nazwy i granic jednostki podziału terytorialnego nie powoduje zmiany identyfikatora,
4)
przeniesienie miasta lub gminy do innego powiatu oraz przeniesienie powiatu lub miasta na prawach powiatu do innego województwa wymaga zmiany identyfikatora,
5)
zmiana rodzaju gminy powoduje zmianę identyfikatora w ostatniej cyfrze trzeciego członu.
§  5. 
1. 
System identyfikatorów i nazw miejscowości obejmuje:
1)
urzędową nazwę miejscowości,
2)
identyfikator miejscowości nadany zgodnie z ust. 2,
3)
rodzaj miejscowości,
4)
województwo, powiat i gminę, na terenie których jest położona miejscowość.
2. 
Identyfikator miejscowości jest stały, niepowtarzalny i składa się z siedmiu cyfr.
3.  7
 System identyfikatorów i nazw miejscowości jest aktualizowany po wprowadzeniu zmian urzędowych nazw miejscowości oraz zmian w podziale terytorialnym.
4. 
Zmiany w podziale terytorialnym, o których mowa w ust. 3, są wprowadzane na podstawie przekazywanych przez gminy urzędom statystycznym załączników do protokołów zdawczo-odbiorczych - zestawienie danych dotyczących obszarów przekazywanych w związku z dokonaną zmianą w podziale terytorialnym, na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  6. 
1. 
System rejonów statystycznych i obwodów spisowych obejmuje identyfikatory podziału dokonanego dla celów statystycznych według następujących zasad:
1)
obszar każdej jednostki podziału terytorialnego jest podzielony na rejony statystyczne i obwody spisowe,
2)
granice rejonów statystycznych i obwodów spisowych są zawsze dostosowane do granic jednostek podziału terytorialnego oraz spójne z granicami obrębów, o których mowa w przepisach o ewidencji gruntów i budynków, a na wsi - z granicami miejscowości,
3)
kryterium wielkości obwodu spisowego i rejonu statystycznego jest liczba mieszkań i ludności odpowiednio dla rejonu statystycznego nie więcej niż 2.700 osób i 999 mieszkań, a dla obwodu spisowego 500 osób i 200 mieszkań,
4)
każdy budynek mieszkalny lub budynek, w którym znajduje się przynajmniej jedno mieszkanie, wchodzi w całości do jednego obwodu spisowego bądź jest dzielony na dwa (lub więcej) obwody spisowe; budynek, o którym mowa wyżej, nie może być dzielony między dwa lub więcej rejony statystyczne i w całości wchodzi do jednego rejonu statystycznego, niezależnie od tego, czy w nim mieszka więcej niż 2.700 osób lub znajduje się więcej niż 999 mieszkań,
5)
w skład jednego obwodu spisowego lub rejonu statystycznego może wchodzić jedna lub więcej całych miejscowości lub część miejscowości, natomiast zarówno obwód spisowy, jak i rejon statystyczny nie może stanowić połączenia całej (całych) miejscowości z częścią (częściami) innej (innych) miejscowości,
6)
przy określaniu granic rejonów statystycznych i obwodów spisowych dodatkowo uwzględnia się miejscowe warunki ukształtowania terenu (np. jeziora, bagna, nierówności, charakter zabudowy, warunki dojścia i dojazdu do poszczególnych zabudowań mieszkalnych).
2. 
Każdy rejon statystyczny otrzymuje niepowtarzalny sześciocyfrowy identyfikator nadany przy tworzeniu rejonu statystycznego.
3. 
Identyfikatory obwodów spisowych są jednocyfrowe w przedziale liczb od 1 do 9 w ramach jednego rejonu statystycznego; przekroczenie maksymalnej liczby obwodów powoduje konieczność dokonania nowego podziału.
4. 
W skład systemu rejonów statystycznych i obwodów spisowych wchodzą identyfikatory rejonów statystycznych i obwodów spisowych wraz z liczbą zamieszkałych osób i mieszkań oraz następująca dokumentacja:
1)
mapy i szkice sytuacyjne określające granice każdego rejonu statystycznego i obwodu spisowego,
2)
arkusze aktualizacyjne zmian wniesionych do systemu rejonów statystycznych i obwodów spisowych.
5. 
Aktualizacja systemu rejonów statystycznych i obwodów spisowych następuje co najmniej raz w roku i obejmuje zmiany w:
1) 8
 podziale terytorialnym,
2)
zabudowie i szacunkowym zaludnieniu poszczególnych terenów,
3)
podziale kraju na rejony statystyczne i obwody spisowe,
4)
podziale na obręby, o których mowa w przepisach o ewidencji gruntów i budynków.
§  7. 
1. 
System identyfikacji adresowej ulic, nieruchomości, budynków i mieszkań obejmuje:
1)
budynki mieszkalne,
2)
inne budynki, w których znajduje się przynajmniej jedno mieszkanie,
3) 9
 mieszkania wraz z ich danymi adresowymi oraz numerem obrębu ewidencyjnego i numerem działki ewidencyjnej, przyporządkowanymi do rejonów statystycznych i obwodów spisowych.
2. 
W systemie, o którym mowa w ust. 1, nadawany jest pięciocyfrowy niepowtarzalny identyfikator nazwom ulic oraz wprowadzane są dane adresowe, które stanowią identyfikację budynków i mieszkań, o których mowa w ust. 1.
3. 
W ramach systemu identyfikacji adresowej ulic, nieruchomości, budynków i mieszkań prowadzony jest centralny katalog ulic obejmujący nazwy ulic zgodne z brzmieniem uchwał o ich nadaniu, utworzony przez alfabetyczne ułożenie nazw ulic; ulicom o takiej samej nazwie, występującym w różnych miejscowościach, nadawany jest jeden, ten sam identyfikator wraz z określeniem jednostek podziału terytorialnego, w których dana nazwa występuje.
4. 
Zmiany do systemu, o którym mowa w ust. 1, są wprowadzane każdorazowo po zmianie nazw ulic lub zmianie numeracji porządkowej nieruchomości i budynków, na podstawie informacji przekazywanych przez gminy.
5. 
Aktualizacja systemu identyfikacji adresowej ulic, nieruchomości, budynków i mieszkań w powiązaniu z aktualizacją systemu rejonów statystycznych i obwodów spisowych, o której mowa w § 6 ust. 5, jest dokonywana co najmniej raz w roku.
4 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2010 r. (Dz.U.10.257.1727) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 stycznia 2011 r.
5 § 3 ust. 3 pkt 3 lit. b) ppkt 8 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 15 października 2002 r. (Dz.U.02.177.1459) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 października 2002 r.
6 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2010 r. (Dz.U.10.257.1727) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 stycznia 2011 r.
7 § 5 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2010 r. (Dz.U.10.257.1727) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 stycznia 2011 r.
8 § 6 ust. 5 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2010 r. (Dz.U.10.257.1727) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 stycznia 2011 r.
9 § 7 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 30 marca 2012 r. (Dz.U.12.403) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 kwietnia 2012 r.