Szczegółowe zasady podnoszenia flagi państwowej z godłem Rzeczypospolitej Polskiej przez polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne oraz inne oficjalne przedstawicielstwa i misje za granicą.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.34.324

Akt obowiązujący
Wersja od: 4 kwietnia 2002 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH
z dnia 7 marca 2002 r.
w sprawie szczegółowych zasad podnoszenia flagi państwowej z godłem Rzeczypospolitej Polskiej przez polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne oraz inne oficjalne przedstawicielstwa i misje za granicą.

Na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 7, poz. 18, z 1985 r. Nr 23, poz. 100, z 1990 r. Nr 10, poz. 60 i Nr 34, poz. 199, z 1996 r. Nr 73, poz. 350, z 1997 r. Nr 141, poz. 943, z 1998 r. Nr 162, poz. 1126 oraz z 2000 r. Nr 120, poz. 1268) zarządza się, co następuje:
Flagę państwową z godłem Rzeczypospolitej Polskiej, zwaną dalej "flagą państwową", podnoszą polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne, misje dyplomatyczne oraz misje pokojowe przy organizacjach i komisjach międzynarodowych, urzędy kierowane przez konsulów honorowych oraz inne oficjalne przedstawicielstwa i misje za granicą na budynkach lub przed budynkami stanowiącymi ich siedziby urzędowe oraz rezydencje ich kierowników w dniach:
1)
3 maja - Święta Narodowego Trzeciego Maja i 11 listopada - Narodowego Święta Niepodległości,
2)
świąt narodowych państwa przyjmującego,
3)
wizyt oficjalnych w państwie przyjmującym: Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Prezesa Rady Ministrów lub Ministra Spraw Zagranicznych,
4)
żałoby narodowej w Rzeczypospolitej Polskiej,
5)
żałoby narodowej w państwie przyjmującym,
6)
wyłożenia księgi kondolencyjnej w siedzibie przedstawicielstwa, urzędu lub misji,
7)
wyłożenia księgi kondolencyjnej w siedzibie w organizacji lub komisji międzynarodowej, w której uczestniczy Rzeczpospolita Polska; obowiązek ten dotyczy polskich przedstawicielstw, urzędów lub misji, mających swe siedziby w miejscowości, w której została wyłożona księga kondolencyjna,
8)
innych wydarzeń lub uroczystości w Rzeczypospolitej Polskiej, państwie przyjmującym, organizacji lub komisji międzynarodowej, do której należy Rzeczpospolita Polska, na podstawie odrębnych przepisów, praktyki lub zwyczajów.
Kierownicy przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych oraz misji dyplomatycznych poza przypadkami, o których mowa w § 1, mogą:
1)
stale lub czasowo wywieszać flagę państwową na budynkach, wewnątrz budynków albo przed budynkami stanowiącymi siedziby urzędowe oraz ich rezydencje, o ile przewidują to przepisy, praktyka lub zwyczaje obowiązujące w państwie przyjmującym lub w miejscach ich urzędowania,
2)
wywieszać flagę państwową lub proporczyk na pojazdach służbowych w czasie ich oficjalnych przejazdów.
1. 
Flagę państwową podnosi się w godzinach porannych, nie później niż do godziny 800 czasu miejscowego, oraz opuszcza się ją po zachodzie słońca.
2. 
Z powodu żałoby oraz w przypadkach, o których mowa w § 1 pkt 6 i 7, flagę państwową opuszcza się do połowy masztu.
Rozporządzenia nie stosuje się, jeżeli w państwie przyjmującym lub miejscowości, w której znajduje się siedziba przedstawicielstwa, urzędu lub misji, obowiązują odmienne przepisy lub zwyczaje.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.