Szczegółowe zasady ochrony przed elektromagnetycznym promieniowaniem niejonizującym szkodliwym dla ludzi i środowiska.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1980.25.101

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1998 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 listopada 1980 r.
w sprawie szczegółowych zasad ochrony przed elektromagnetycznym promieniowaniem niejonizującym szkodliwym dla ludzi i środowiska. *

Na podstawie art. 63 ust. 1 i art. 71 ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska (Dz. U. Nr 3, poz. 6) zarządza się, co następuje:
1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady ochrony ludzi i środowiska przed promieniowaniem niejonizującym w postaci pól elektromagnetycznych o częstotliwości 50 Herców (Hz), wytwarzanych w szczególności przez stacje i linie elektroenergetyczne, oraz w postaci pól elektromagnetycznych o częstotliwościach od 0,1 do 300 000 Megaherców (MHz), wytwarzanych w szczególności przez urządzenia radiokomunikacyjne, radionawigacyjne i radiolokacyjne.
2.
Zasady określone w rozporządzeniu stosuje się również do ochrony przed innymi promieniowaniami niejonizującymi nie wymienionymi w ust. 1, jeżeli powodują one zagrożenie środowiska i zdrowia ludzi.
1.
Jednostki organizacyjne i osoby fizyczne, które projektują, instalują i użytkują urządzenia wytwarzające pole elektromagnetyczne oraz projektują obiekty położone w otoczeniu tych urządzeń, są obowiązane do stosowania środków technicznych i organizacyjnych w celu maksymalnego ograniczenia zagrożenia środowiska i zdrowia ludzi przez pola elektromagnetyczne.
2.
Zaintresowani ministrowie w porozumieniu z Ministrem Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska oraz Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej wydadzą szczegółowe wytyczne projektowania i eksploatacji urządzeń wytwarzających szkodliwe pola elektromagnetyczne, uwzględniające ochronę środowiska i zdrowia ludzi.
1.
Na obszarach otaczających źródła pól elektromagnetycznych wymienionych w § 1 ust. 1 ustanawia się strefy ochronne pierwszego i drugiego stopnia.
2.
Wartości graniczne dla poszczególnych stref ochronnych określa załącznik do rozporządzenia.
1.
Decyzję w sprawie ustanowienia stref ochronnych wydaje terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego w porozumieniu z państwowym wojewódzkim inspektorem sanitarnym na podstawie wyników pomiarów kontrolnych oraz opinii właściwych jednostek wymienionych w § 8 ust. 1, uwzględniającej wartości graniczne określone w załączniku do rozporządzenia.
2.
Minister Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej ustala zasady przebywania na określonym obszarze, jeżeli ocena stopnia zagrożenia ludzi i środowiska przez pola elektromagnetyczne na tym obszarze budzi wątpliwości, a w szczególności jeżeli działają tam jednocześnie pola o różnych zakresach częstotliwości.
1.
Ustala się następujące zasady przebywania ludności w poszczególnych strefach ochronnych i zagospodarowania tych stref:
1)
na obszarze strefy ochronnej pierwszego stopnia przebywanie ludności jest zabronione, z wyjątkiem osób zatrudnionych przy eksploatacji źródeł pól; zasady przebywania tych osób regulują odrębne przepisy,
2)
na obszarze strefy ochronnej drugiego stopnia dopuszcza się okresowe przebywanie ludności związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, turystycznej, rekreacyjnej itp., natomiast na obszarze tej strefy zabrania się lokalizować budynki mieszkalne i budynki wymagające szczególnej ochrony przed działaniem pól elektromagnetycznych, a zwłaszcza szpitale, internaty, żłobki, przedszkola itp.
2.
Odstępstwa od zasad określonych w ust. 1 mogą być stosowane na czas określony w wypadkach uzasadnionych szczególnymi względami technicznymi, ekonomicznymi i społecznymi, jeżeli budynki mieszkalne i obiekty będące źródłem pól elektromagnetycznych zostały zbudowane i zagospodarowane przed wejściem w życie rozporządzenia.
3.
Decyzję o udzieleniu zgody na odstępstwa podejmuje terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego w porozumieniu z państwowym wojewódzkim inspektorem sanitarnym po zasięgnięciu opinii właściwych jednostek wymienionych w § 8 ust. 1.
1.
Instalowanie w istniejących obiektach urządzeń wytwarzających pola elektromagnetyczne określone w § 1 ust. 1 wymaga uzyskania opinii właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego oraz zgody właściwego terenowego organu administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.
2.
We wniosku o wyrażenie zgody na instalowanie urządzeń, o których mowa w ust. 1, należy przedstawić przewidywane rozkłady natężeń i gęstości strumienia energii pól, zasięg granic stref ochronnych w otoczeniu obiektów i urządzeń oraz w razie potrzeby opinie właściwych jednostek wymienionych w § 8 ust. 1.
3.
Strefy ochronne oraz wartości natężeń i gęstości strumienia energii pól elektromagnetycznych, na etapie ustalania lokalizacji urządzeń wytwarzających pola elektromagnetyczne, wyznacza się na podstawie obliczeń projektowych i badań modelowych.
4.
O oddaniu do eksploatacji urządzenia wytwarzającego pole elektromagnetyczne określone w § 1 ust. 1 należy zawiadomić właściwy terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego oraz właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.
1.
Użytkownicy urządzeń wytwarzających pola elektromagnetyczne są obowiązani zapewnić przeprowadzenie przez właściwe jednostki wymienione w § 8 ust. 1 pomiarów kontrolnych i przedstawić właściwemu terenowemu organowi administracji państwowej stopnia wojewódzkiego wyniki tych pomiarów wraz z opinią tych jednostek.
2.
Pomiary kontrolne pól elektromagnetycznych wytwarzanych przez urządzenia będące w eksploatacji powinny być wykonywane bezpośrednio po uruchomieniu urządzeń i każdorazowo w razie zmiany warunków eksploatacji, które mogą wpływać na zmianę wartości natężeń i gęstości strumienia energii pól elektromagnetycznych oraz zasięgów stref ochronnych. Pomiary kontrolne pól elektromagnetycznych wytwarzanych przez urządzenia pracujące w zakresie częstotliwości od 0,1 do 300 000 MHz powinny być przeprowadzane co najmniej raz na 3 lata.
1.
Pomiary kontrolne przeprowadzają:
1)
Zakłady Pomiarowo-Badawcze Energetyki "ENERGO-POMIAR" - w odniesieniu do pól elektromagnetycznych o częstotliwości 50 Hz,
2)
Państwowa Inspekcja Radiowa - w odniesieniu do pól elektromagnetycznych o częstotliwości od 0,1 do 300 MHz,
3)
Przemysłowy Instytut Telekomunikacji - w odniesieniu do pól elektromagnetycznych o częstotliwości powyżej 300 do 300 000 MHz.
2.
W wypadkach uzasadnionych względami ochrony zdrowia ludności pomiary, o których mowa w ust. 1, mogą być przeprowadzone również przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
3.
Minister Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej na wniosek zainteresowanego ministra może wyrazić zgodę na wykonywanie pomiarów określonych w ust. 1 przez inne jednostki organizacyjne.
4.
Minister Łączności w uzgodnieniu z Prezesem Polskiego Komitetu Normalizacji, Miar i Jakości określi przy współpracy z zainteresowanymi ministrami sposób przeprowadzania pomiarów kontrolnych i oceny ich wyników oraz oznakowania stref ochronnych pierwszego stopnia do celów ochrony środowiska.
5.
Pomiary, o których mowa w ust. 1 i 2, wykonywane na rzecz użytkowników urządzeń wytwarzających pola elektromagnetyczne oraz inwestorów i użytkowników obiektów położonych w otoczeniu tych urządzeń są odpłatne.
Ministrowie Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrami Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska oraz Zdrowia i Opieki Społecznej dostosują przepisy rozporządzenia do warunków jednostek organizacyjnych resortów obrony narodowej i spraw wewnętrznych.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o ministrach, rozumie się przez to również kierowników urzędów centralnych.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WARTOŚCI GRANICZNE STREF OCHRONNYCH

Postać promieniowaniaStrefa ochronna
pierwszego stopniadrugiego stopnia
Pole elektromagnetyczne 50 Hzpowyżej 10 kV/mpowyżej 1 kV/m do 10 kV/m
o częstotliwości (składowaod 0,1 do 10 MHzpowyżej 20 V/mpowyżej 5 V/m do 20 V/m
elektryczna)powyżej 10 MHz do 300 MHzpowyżej 7 V/mpowyżej 2 V/m do 7 V/m
Pole elektromagnetyczne o częstotliwości powyżej 300 MHz do 300 000 MHz
- stacjonarnepowyżej 0,1 W/m2powyżej 0,025 W/m2 do 0,1 W/m2
- niestacjonarnepowyżej 1 W/m2powyżej 0,25 W/m2 do 1 W/m2
Uwagi:

1. Wartości graniczne podane w tabeli odpowiadają:

a) wartościom skutecznym natężeń pól elektrycznych o częstotliwości 50 Hz i od 0,1 do 300 MHz,

b) wartościom średnim gęstości strumienia energii pól elektromagnetycznych o częstotliwości powyżej 300 MHz do 300 000 MHz.

2. Definicje pól stacjonarnych i niestacjonarnych określają odrębne przepisy.

* Z dniem 1 stycznia 1998 r. rozporządzenie utraciło moc w części wydanej na podstawie art. 71 ust. 4 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska (Dz.U.94.49.196), zgodnie z art. 1 pkt 44 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o zmianie ustawy o chronie i kształtowaniu środowiska oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.97.133.885).