§ 12. - Szczegółowe zasady obliczania podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1986.7.43

Akt utracił moc
Wersja od: 31 marca 1987 r.
§  12. 45
 
1. 46
W jednostkach gospodarczych stosujących formułę opodatkowania indywidualnych wynagrodzeń kwotę należnego podatku stanowi różnica pomiędzy kwotami naliczonymi według zasad określonych w ust. 2-6 za rok podatkowy i za rok poprzedzający pierwszy rok stosowania tej formuły.
2.
Kwotę podatku za rok podatkowy ustala się jako sumę podatków od nadwyżek indywidualnych wynagrodzeń pracowników ponad kwotę wolną od podatku, określoną w centralnym planie rocznym na dany rok, i podatku od wynagrodzeń innych osób fizycznych. Podatek od wynagrodzeń innych osób fizycznych ustala się jako iloczyn kwoty tych wynagrodzeń i wskaźnika relacji podatku od wynagrodzeń pracowników do ich wynagrodzeń wypłaconych za rok podatkowy.
3.
Dla celów obliczenia podatku od indywidualnych wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy i pracowników, którzy nie przepracowali całego roku kalendarzowego, przyjmuje się ich wynagrodzenie przeliczone na pełny wymiar czasu pracy bądź na wynagrodzenia całoroczne. Podatek ustalony od tak wyliczonych wynagrodzeń uwzględnia się w kwocie naliczonego podatku za dany rok proporcjonalnie do czasu przepracowanego przez poszczególnych pracowników.
4.
Jednostki, o których mowa w ust. 1, obliczają kwotę naliczonego podatku za 1985 r. jako sumę podatków od nadwyżek indywidualnych wynagrodzeń pracowników ponad kwotę 120 tys. zł i podatku naliczonego od wynagrodzeń innych osób fizycznych, ustalonego w sposób analogiczny jak podatek od tych wynagrodzeń w roku podatkowym.
5.
Jednostki nowo powstałe stosujące formułę opodatkowania indywidualnych wynagrodzeń ustalają podatek za pierwsze dwa lata działalności tylko wówczas, gdy kwota wypłaconych wynagrodzeń jest wyższa od planowanej kwoty wynagrodzeń, o której mowa w § 9. W takim przypadku kwotę należnego podatku za dany rok stanowi różnica pomiędzy podatkiem naliczonym od kwoty wypłaconych wynagrodzeń według zasad określonych w ust. 2 i 3 a podatkiem naliczonym od tych wynagrodzeń, pomniejszonych o iloraz nadwyżki ponad planowaną kwotę wynagrodzeń i liczby pracowników w roku podatkowym.
6.
W jednostkach nowo powstałych stosujących formułę opodatkowania indywidualnych wynagrodzeń należny podatek począwszy od trzeciego roku działalności stanowi różnica pomiędzy naliczonym podatkiem za rok podatkowy a kwotą podatku naliczonego od wynagrodzeń wypłaconych w drugim roku działalności, zgodnie z ust. 2 i 3, z uwzględnieniem pomniejszeń, o których mowa w ust. 5.
7. 47
W jednostkach, o których mowa w ust. 1, indywidualne wynagrodzenia pracowników pomniejsza się w roku podatkowym i w roku poprzedzającym pierwszy rok stosowania tej formuły o wypłaty z rezerwy na wynagrodzenia utworzonej do tego roku. Kwotę pomniejszenia ustala się jako iloraz kwoty wypłat z rezerwy na wynagrodzenia i przeciętnej liczby pracowników ustalonej za dany rok na podstawie sprawozdawczości Głównego Urzędu Statystycznego bez pracowników zatrudnionych za granicą oraz w zakładach na zryczałtowanym rozrachunku.
45 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 16 października 1986 r. (Dz.U.86.38.189) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 października 1986 r., jednakże ma zastosowanie do obliczania podatku za okres od dnia 1 stycznia 1986 r., a w stosunku do jednostek gospodarczych prowadzących działalność rolniczą rozliczających się w roku gospodarczym, powołane rozporządzenie ma zastosowanie do obliczania podatku za okres - od dnia 1 lipca 1986 r. - zob. § 2 powołanego rozporządzenia.
46 § 12 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. a) rozporządzenia z dnia 30 marca 1987 r. (Dz.U.87.10.68) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 marca 1987 r., jednakże ma zastosowanie do obliczania podatku za okres od dnia 1 stycznia 1987 r. - zob. § 3 powołanego rozporządzenia.
47 § 12 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. b) rozporządzenia z dnia 30 marca 1987 r. (Dz.U.87.10.68) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 marca 1987 r., jednakże ma zastosowanie do obliczania podatku za okres od dnia 1 stycznia 1987 r. - zob. § 3 powołanego rozporządzenia.