Rozdział 2 - Zasady i tryb udzielania kredytów - Szczegółowe zasady i tryb udzielania kredytów oraz pożyczek ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego oraz niektóre wymagania dotyczące projektowania mieszkań finansowanych przy udziale tych środków.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1996.49.214

Akt utracił moc
Wersja od: 25 kwietnia 1996 r.

Rozdział  2

Zasady i tryb udzielania kredytów

§  3.
1.
Kredyt może być udzielony:
1)
towarzystwu budownictwa społecznego oraz spółdzielni mieszkaniowej na realizację przedsięwzięć inwestycyjno-budowlanych,
2)
gminie na realizację infrastruktury technicznej towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu realizowanemu na zasadach określonych w ustawie.
2.
Warunkiem udzielenia kredytu na realizację przedsięwzięć inwestycyjno-budowlanych jest spełnienie wymagań określonych w rozporządzeniu oraz ustalenie kosztu budowy w wysokości nie przekraczającej iloczynu powierzchni minimalnej określonej dla poszczególnych kategorii mieszkań w załączniku nr 1 do rozporządzenia i ogłoszonego przez wojewodę wskaźnika przeliczeniowego 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, o którym mowa w ustawie z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 105, poz. 509 i z 1995 r. Nr 86, poz. 433 i Nr 133, poz. 654), obowiązującego w dniu zawarcia umowy kredytowej, z zastrzeżeniem ust. 3.
3.
Kredyt na realizację infrastruktury technicznej może być udzielony, jeżeli wykonanie projektowanej infrastruktury jest niezbędne dla wybudowania budynków mieszkalnych realizowanych na zasadach określonych w ustawie.
4.
Bank może udzielić kredytu na realizację przedsięwzięcia, w którym koszt budowy przekracza wysokość określoną w ust. 2, uwzględniając czynniki zwiększające ten koszt, do których zalicza się wyjątkowe utrudnienia, w szczególności budowę na terenach podlegających eksploatacji górniczej i trudne warunki posadowienia.
§  4.
1.
Wniosek o udzielenie kredytu składany jest w Banku Gospodarstwa Krajowego, zwanym dalej "Bankiem". Wniosek powinien zawierać:
1)
określenie statusu prawnego wnioskodawcy,
2)
informację o sytuacji ekonomiczno-finansowej wnioskodawcy,
3)
informacje o programie działania i zamierzeniach inwestycyjnych w okresie kredytowania,
4)
opis programu inwestycyjnego wraz z analizą jego celowości i wykonalności,
5)
określenie przewidywanych kosztów realizacji inwestycji oraz źródeł jej finansowania.
2.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć:
1)
dokumenty potwierdzające status prawny wnioskodawcy (wyciąg z właściwego rejestru) oraz jego sytuację ekonomiczno-finansową,
2)
zaświadczenie z urzędu skarbowego właściwego dla wnioskodawcy oraz banku prowadzącego rachunek podstawowy,
3)
zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotyczące stanu płatności składek na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych i Fundusz Pracy.
3.
Do wniosku o udzielenie kredytu na finansowanie przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlanego poza dokumentami, o których mowa w ust. 2, należy dołączyć kalkulację składników czynszu i opłat za świadczenia związane z eksploatacją mieszkania oraz koncepcję architektoniczno-budowlaną przedsięwzięcia wraz z opisami i szkicami, zawierającą:
1)
informacje o położeniu i stanie prawnym nieruchomości oraz projektowane zagospodarowanie działki lub terenu, w tym dane dotyczące urządzeń budowlanych związanych z budynkami oraz sieci uzbrojenia terenu, z podaniem podstawowych wymiarów i odległości,
2)
informacje o możliwości przyłączenia uzbrojenia działki lub budynków do zewnętrznej sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, elektroenergetycznej oraz cieplnej bądź o korzystaniu z indywidualnych źródeł ciepła,
3)
podstawowe rozwiązania architektoniczno-budowlane określające formę i funkcje budynku, w tym informacje o jego części obejmującej lokale użytkowe oraz zestawienie ilości i powierzchni mieszkań poszczególnych kategorii,
4)
rodzaj układu konstrukcyjnego budynku i rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe jego podstawowych elementów, w szczególności przegród zewnętrznych, w tym okien, z podaniem ich właściwości termicznych,
5)
dane dotyczące instalacji grzewczych i sanitarnych oraz wyposażenia technicznego budynku,
6)
charakterystykę energetyczną budynku, z podaniem przewidywanego rocznego zużycia ciepła na cele ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, oraz dane wykazujące, że przyjęte rozwiązania budowlane i instalacyjne spełniają wymagania dotyczące oszczędności energii cieplnej, zawarte w przepisach techniczno-budowlanych, Polskich Normach oraz w niniejszym rozporządzeniu,
7)
szacunkowy koszt 1m2 powierzchni użytkowej.
4.
Do wniosku o udzielenie kredytu na realizację infrastruktury technicznej należy dołączyć:
1)
opis stanu i programu infrastruktury komunalnej gminy,
2)
przedmiot i zakres projektowanej infrastruktury technicznej oraz uzasadnienie konieczności jej wykonania w związku z zamierzonymi przedsięwzięciami inwestycyjno-budowlanymi,
3)
koncepcję projektową infrastruktury technicznej, zawierającą niezbędne opisy i szkice techniczne,
4)
szacunkowy koszt budowy projektowanej infrastruktury technicznej.
§  5.
Bank, w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku o udzielenie kredytu, sprawdzi, czy spełnia on wymogi określone w § 4. Jeżeli wniosek nie spełnia tych wymogów, Bank wzywa wnioskodawcę do uzupełnienia braków w terminie nie krótszym niż 30 dni. Nieuzupełnienie braków w wyznaczonym terminie spowoduje pozostawienie wniosku bez dalszego biegu.
§  6.
Wniosek odpowiadający wymogom określonym w § 4 podlega rejestracji, a następnie ocenie w zakresie:
1)
zdolności kredytowej wnioskodawcy,
2)
spełnienia warunków udzielenia kredytu, o których mowa w rozporządzeniu.
§  7.
1.
W terminie nie dłuższym niż 2 miesiące od zarejestrowania wniosku Bank na podstawie oceny, o której mowa w § 6, kwalifikuje wniosek do udzielenia kredytu, z zastrzeżeniem ust. 2, bądź odmawia jego udzielenia. O odmowie udzielenia kredytu Bank niezwłocznie zawiadamia wnioskodawcę.
2.
Jeżeli kwota wynikająca z wniosków o udzielenie kredytu, które spełniają warunki wynikające z rozporządzenia, przekracza sumę środków przeznaczonych w danym okresie na ich udzielenie zgodnie z planem finansowym Funduszu, Bank kwalifikuje wnioski do udzielenia kredytu po zasięgnięciu opinii Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa. O zakwalifikowanych wnioskach Bank informuje Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w okresach kwartalnych.
3.
Bank zawiadamia wnioskodawcę o zakwalifikowaniu wniosku do udzielenia kredytu, określając wymogi, których spełnienie będzie warunkiem zawarcia umowy kredytowej, oraz termin ich spełnienia, nie dłuższy niż 6 miesięcy.
4.
Jeżeli kredytobiorca nie będzie mógł dotrzymać terminu, określonego przez Bank zgodnie z ust. 3, zawiadamia o tym niezwłocznie Bank, który może ten termin przedłużyć.
§  8.
Warunkiem zawarcia umowy kredytowej jest:
1)
przedstawienie dowodu zatwierdzenia projektu budowlanego przez właściwy organ nadzoru budowlanego oraz kosztorysu inwestorskiego,
2)
stwierdzenie zgodności charakterystyki ekonomicznej i technicznej inwestycji z deklarowaną w dokumentach dołączonych do wniosku o udzielenie kredytu,
3)
spełnienie wymogów określonych zgodnie z § 7 ust. 3,
4)
ustanowienie prawnego zabezpieczenia spłaty kredytu na rzecz Banku.
§  9.
1.
Okres wykorzystania kredytu nie może być dłuższy niż 24 miesiące od daty zawarcia umowy kredytowej.
2.
Kredyt jest uruchamiany po udokumentowaniu zaangażowania środków własnych kredytobiorcy w wysokości co najmniej 25% planowanego kosztu inwestycji.
§  10.
1.
Stopa oprocentowania kredytu na realizację przedsięwzięć inwestycyjno-budowlanych jest zmienna, ustalana w stosunku rocznym jako stopa efektywna, równa stopie redyskonta w Narodowym Banku Polskim, pomniejszonej o sześć punktów procentowych, jednak nie niższej niż 0,5 stopy redyskonta w Narodowym Banku Polskim.
2.
Stopa oprocentowania kredytu na wykonanie infrastruktury technicznej jest zmienna, ustalana w stosunku rocznym w wysokości stopy redyskonta w Narodowym Banku Polskim.
§  11.
1.
Zadłużenie z tytułu kredytu udzielonego na realizację przedsięwzięcia inwestycyjno-budowlanego jest spłacane miesięcznie.
2.
Kwotę pierwszej miesięcznej spłaty zadłużenia, o którym mowa w ust. 1, ustala się, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, w wysokości nie niższej niż 0,33% kwoty udzielonego kredytu. W wypadku kredytu udzielonego towarzystwu budownictwa społecznego, kwota ta nie może być wyższa, jeżeli powodowałoby to naruszenie warunku określonego w art. 28 ust. 2 ustawy.
3.
Kwota spłaty zadłużenia, o której mowa w ust. 2, w pozostałym okresie spłaty podlega w okresach kwartalnych zwiększeniu o 85% wzrostu wskaźnika przeliczeniowego 1 m2 powierzchni użytkowej, o której mowa w § 3 ust. 2.
4.
Bank przeznacza środki wnoszone przez kredytobiorcę w pierwszej kolejności na spłatę odsetek, a następnie na spłatę kredytu.
5.
Na wniosek kredytobiorcy Bank może odroczyć spłatę zadłużenia, o którym mowa w ust. 1, na okres nie dłuższy niż 30 miesięcy, licząc od dnia udzielenia kredytu.
6.
Odsetki naliczone za okres, o którym mowa w ust. 5, oraz przekraczające kwotę spłaty, o której mowa w ust. 2 i 3, są dopisywane do stanu zadłużenia kredytobiorcy na ostatni dzień każdego miesiąca.
§  12.
Zadłużenie z tytułu kredytu udzielonego na wykonanie infrastruktury technicznej jest spłacane miesięcznie, a okres i warunki jego spłaty określa Bank w umowie z kredytobiorcą.