Rozdział 3 - Seminarium rekonwersyjne - Szczegółowe zasady i tryb przyuczenia do zawodu lub przekwalifikowania, doradztwa zawodowego, odbywania praktyk zawodowych oraz pośrednictwa pracy, a także szczegółowe zasady i warunki korzystania z pomocy w tym zakresie przez żołnierzy zwolnionych z zawodowej służby wojskowej pełnionej w jednostkach wojskowych podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2000.70.827

Akt utracił moc
Wersja od: 24 sierpnia 2000 r.

Rozdział  3

Seminarium rekonwersyjne

§  9.
1.
Przed planowanym terminem zwolnienia żołnierza zawodowego z zawodowej służby wojskowej z przyczyn, o których mowa w art. 88a ust. 1 ustawy, z zastrzeżeniem ust. 2, właściwy organ kieruje tego żołnierza na seminarium rekonwersyjne.
2.
Żołnierz zawodowy, któremu wypowiedziano stosunek służbowy zawodowej służby wojskowej, kierowany jest na seminarium rekonwersyjne najpóźniej na trzy miesiące przed upływem terminu wypowiedzenia.
3.
Żołnierz zawodowy może zrezygnować z udziału w seminarium rekonwersyjnym, składając w tej sprawie pisemne oświadczenie, które dołącza się do akt personalnych tego żołnierza.
4.
Seminarium rekonwersyjne realizowane jest przez właściwe organy w wymiarze dwóch lub trzech dni.
5.
W ramach seminarium rekonwersyjnego żołnierze zawodowi zapoznawani są w szczególności z:
1)
resortowym systemem pomocy rekonwersyjnej,
2)
prawnymi i finansowymi aspektami zwolnienia z zawodowej służby wojskowej,
3)
możliwościami i kierunkami przekwalifikowania zawodowego,
4)
kryteriami kwalifikowania, zasadami finansowania i trybem odbywania przyuczenia do zawodu lub przekwalifikowania organizowanego przez właściwe organy albo odbywanego w trybie indywidualnym,
5)
wybranymi zagadnieniami psychologii sukcesu,
6)
zasadami odbywania praktyk zawodowych,
7)
sytuacją społeczno-zawodową byłych żołnierzy zawodowych oraz głównymi problemami ich adaptacji zawodowej,
8)
metodami poszukiwania pracy.