Szczegółowe zasady i tryb postępowania dotyczące pozbawiania uprawnień kombatanckich oraz zasady przeprowadzania weryfikacji tych uprawnień.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1992.16.63

Akt utracił moc
Wersja od: 20 lutego 1992 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 12 lutego 1992 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania dotyczących pozbawiania uprawnień kombatanckich oraz zasad przeprowadzania weryfikacji tych uprawnień.

Na podstawie art. 25 ust. 6 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. Nr 17, poz. 75 i Nr 104, poz. 450) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady pozbawiania uprawnień kombatanckich i przeprowadzania weryfikacji tych uprawnień w przypadkach określonych w art. 25 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. Nr 17, poz. 75 i Nr 104, poz. 450), zwanej dalej "ustawą".
Decyzje w sprawie pozbawienia uprawnień kombatanckich podejmuje Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, zwany dalej "Kierownikiem Urzędu".
Przed podjęciem decyzji pozbawiającej uprawnień kombatanckich Kierownik Urzędu przeprowadza postępowanie:
1)
wyjaśniające - w przypadkach określonych w art. 25 ust. 2 pkt 1 lit. a) i art. 25 ust. 2 pkt 2 ustawy,
2)
weryfikacyjne - w przypadkach określonych w art. 25 ust. 2 pkt 1 lit. b) i art. 25 ust. 3 ustawy.
1.
Postępowanie, o którym mowa w § 3, podejmuje Kierownik Urzędu z własnej inicjatywy lub na wniosek stowarzyszeń kombatanckich albo Ministrów: Sprawiedliwości, Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1 powinien określać osobę, która ma być pozbawiona uprawnień kombatanckich, wskazywać podstawę pozbawienia uprawnień i zawierać uzasadnienie wraz z dokumentacją.
1.
Postępowania wyjaśniające i weryfikacyjne, o których mowa w § 3, polegają na badaniu dowodów.
2.
Jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy. W szczególności dowodem może być dokument urzędowy znajdujący się w posiadaniu jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministrów Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych oraz Głównej Komisji Badania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu - Instytutu Pamięci Narodowej. Dowodem może być również list, fotografia, publikacja i zaświadczenie znajdujące się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, które stanowiło podstawę do nadania uprawnień kombatanckich, oraz dokumenty weryfikacyjne byłego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację przejęte przez Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Więźniów Politycznych.
3.
W toku postępowania można przesłuchiwać świadków, w przypadku gdy z powodu braku wystarczających dowodów pozostają nie wyjaśnione fakty istotne do rozstrzygnięcia sprawy. W uzasadnionych przypadkach zamiast przesłuchiwania świadka można uznać za wystarczające zeznanie złożone przez świadka na piśmie.
1.
O decyzji pozbawiającej uprawnień kombatanckich zawiadamia się instytucje, które realizują uprawnienia kombatanckie.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadku uchylenia decyzji, o której mowa w tym przepisie.
W zakresie nie uregulowanym w rozporządzeniu do postępowania w sprawach, o których mowa w § 1, stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.