Rozdział 7 - Tryb opracowywania oraz niezbędne elementy planów ochrony informacji niejawnych, a także sposób nadzorowania ich realizacji - Szczegółowe zadania pełnomocników ochrony w zakresie ochrony informacji niejawnych w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.322 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 9 lutego 2022 r.

Rozdział  7

Tryb opracowywania oraz niezbędne elementy planów ochrony informacji niejawnych, a także sposób nadzorowania ich realizacji

§  18. 
1. 
Ochrona informacji niejawnych w jednostce organizacyjnej jest organizowana i realizowana na podstawie planu ochrony informacji niejawnych.
2. 
Plan ochrony informacji niejawnych opracowuje i aktualizuje pełnomocnik ochrony, w porozumieniu z osobą odpowiedzialną za ochronę obiektów jednostki organizacyjnej.
3. 
Opracowanie planu ochrony informacji niejawnych poprzedza przeprowadzenie analizy ryzyka, w tym szacowanie ryzyka i opracowanie dokumentacji określającej poziom zagrożeń związanych z nieuprawnionym dostępem do informacji niejawnych lub ich utratą.
4. 
Zmiany poziomu zagrożeń, lokalizacji stref ochronnych lub zmiany struktury jednostki organizacyjnej wymagają aktualizacji planu ochrony informacji niejawnych.
5. 
Aktualizację planu ochrony informacji niejawnych może przeprowadzać pełnomocnik ochrony samodzielnie po upoważnieniu przez kierownika jednostki organizacyjnej.
§  19. 
1. 
Plan ochrony informacji niejawnych zawiera w szczególności:
1)
określenie granic stref ochronnych oraz klauzul informacji niejawnych przetwarzanych w strefie ochronnej I, a także procedur nadawania uprawnień do przebywania w strefach ochronnych i sposobu realizacji kontroli dostępu do tych stref;
2)
określony dla jednostki organizacyjnej poziom zagrożeń związanych z nieuprawnionym dostępem do informacji niejawnych lub ich utratą, przedstawiony w dokumentacji, o której mowa w art. 43 ust. 4 ustawy;
3)
zasady i sposób przechowywania, wydawania i zdawania kluczy użytku bieżącego i zapasowych do pomieszczeń oraz urządzeń, w których są przechowywane materiały niejawne, a także zasady ustalania, zmiany i deponowania haseł lub kodów (szyfrów), w przypadku stosowania zamków szyfrowych oraz zasady ustalania, zmiany i deponowania haseł administracyjnych do niejawnych systemów teleinformatycznych;
4)
procedury postępowania z materiałami niejawnymi o klauzuli "ściśle tajne" lub "tajne" w razie wprowadzenia stanu nadzwyczajnego;
2. 
W planie ochrony informacji niejawnych uwzględnia się funkcjonowanie jednostki organizacyjnej w trakcie szkolenia, ćwiczeń oraz osiągania wyższych stanów gotowości bojowej.
§  20. 
1. 
Realizację zadań wynikających z planu ochrony informacji niejawnych nadzoruje pełnomocnik ochrony poprzez sprawdzenie funkcjonowania:
1)
ochrony fizycznej informacji niejawnych;
2)
technicznych środków wspomagających ochronę informacji niejawnych;
3)
systemu przepustkowego i kontroli dostępu, przechowywania, wydawania oraz zdawania kluczy i kodów oraz przestrzegania zasad używania urządzeń do rejestracji, kopiowania lub transmisji obrazu i dźwięku w strefach ochronnych.
2. 
Pełnomocnik ochrony, w zakresie realizacji zadań, o których mowa w ust. 1, współdziała z Żandarmerią Wojskową, Policją, jednostkami organizacyjnymi stacjonującymi w tym samym kompleksie (obiekcie) wojskowym oraz innymi organami porządkowymi i siłami ratowniczymi stosownie do zawartych porozumień w tym zakresie.