Rozdział 5 - Szkolenie w zakresie ochrony informacji niejawnych - Szczegółowe zadania pełnomocników ochrony w zakresie ochrony informacji niejawnych w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.322 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 9 lutego 2022 r.

Rozdział  5

Szkolenie w zakresie ochrony informacji niejawnych

§  7. 
W jednostkach organizacyjnych przeprowadza się następujące rodzaje szkoleń:
1)
podstawowe;
2)
uzupełniające;
3)
specjalistyczne;
4)
specjalistyczne uzupełniające.
§  8. 
1. 
Celem szkolenia podstawowego jest zapoznanie osób pełniących służbę wojskową oraz zatrudnionych w jednostce organizacyjnej:
1)
z tematyką określoną w art. 19 ust. 1 ustawy;
2)
z instrukcją dotyczącą sposobu i trybu przetwarzania w jednostce organizacyjnej informacji niejawnych o klauzuli "zastrzeżone";
3)
ze sposobem i trybem przetwarzania w jednostce organizacyjnej informacji niejawnych o klauzuli "poufne";
4)
z zasadami ochrony informacji niejawnych międzynarodowych - w przypadku przetwarzania tego typu informacji w jednostce organizacyjnej lub przed wyjazdem zagranicznym wiążącym się z dostępem do informacji niejawnych NATO lub UE.
2. 
Szkolenie podstawowe organizuje i przeprowadza pełnomocnik ochrony lub wyznaczeni przez niego pracownicy pionu ochrony, w miejscu oraz w terminach ustalonych z kierownikami komórek organizacyjnych.
3. 
(uchylony).
§  9. 
1. 
Celem szkolenia uzupełniającego jest uaktualnianie wiedzy uzyskanej podczas szkolenia podstawowego w zakresie ochrony informacji niejawnych.
2. 
Szkolenie uzupełniające dla osób pełniących służbę wojskową lub zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych stosownie do potrzeb organizuje i przeprowadza pełnomocnik ochrony lub wyznaczeni przez niego pracownicy pionu ochrony.
3. 
Szkolenie uzupełniające przeprowadza się w miejscu i terminach uzgodnionych z kierownikami komórek organizacyjnych; do przeprowadzenia szkolenia dopuszcza się wykorzystanie platformy "e-learning".
4. 
Szkolenie uzupełniające dla osób pełniących służbę wojskową lub zatrudnionych w komórkach organizacyjnych ministerstwa przeprowadza, w miejscu i terminach zaplanowanych przez kierowników tych komórek, Pełnomocnik Ministra lub wyznaczona przez niego osoba.
§  10. 
1. 
Celem szkolenia specjalistycznego jest przygotowanie osób, o których mowa w ust. 2, do wykonywania obowiązków służbowych.
2. 
Szkoleniem specjalistycznym obejmuje się kandydatów na:
1)
pełnomocnika ochrony i zastępcę pełnomocnika ochrony;
2)
administratora systemu teleinformatycznego, w którym przetwarza się informacje niejawne;
3)
pracownika pionu ochrony pełniącego funkcję inspektora bezpieczeństwa teleinformatycznego;
4)
pracowników kancelarii tajnej, kancelarii tajnej międzynarodowej oraz innych niż kancelaria tajna komórek organizacyjnych odpowiedzialnych za przetwarzanie materiałów niejawnych.
§  11. 
1. 
Szkoleniem specjalistycznym uzupełniającym, w cyklu nie dłuższym niż pięcioletni, obejmuje się pracowników kancelarii tajnej i kancelarii tajnej międzynarodowej oraz innych niż kancelaria tajna komórek organizacyjnych odpowiedzialnych za przetwarzanie informacji niejawnych, z jednostek organizacyjnych.
2. 
Celem szkolenia specjalistycznego uzupełniającego jest uzupełnienie wiedzy specjalistycznej osób, o których mowa w ust. 1.
§  12. 
1. 
Potrzeby w zakresie szkolenia osób, o których mowa w § 10 ust. 2, na rok następny zgłaszają corocznie:
1)
Pełnomocnikowi Ministra:
a)
kierownicy komórek organizacyjnych ministerstwa,
b)
kierownicy jednostek organizacyjnych bezpośrednio podporządkowanych Ministrowi Obrony Narodowej, osobom zajmującym kierownicze stanowiska ministerstwa oraz kierownikom komórek organizacyjnych ministerstwa, a także kierownicy podległych im jednostek organizacyjnych;
2)
pełnomocnikom ochrony kierowników jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 4 ust. 2 - kierownicy komórek organizacyjnych tych jednostek oraz kierownicy podległych jednostek organizacyjnych odpowiednio według podległości.
2. 
Listy uczestników szkoleń, o których mowa w § 10 ust. 2 pkt 1-3, sporządzone na podstawie zapotrzebowań, są przekazywane SKW w celu ewidencji i weryfikacji.
3. 
Szkolenie specjalistyczne, o którym mowa w § 10 ust. 2 pkt 1-3, organizują, zgodnie z właściwościami określonymi w ust. 1, odpowiednio Pełnomocnik Ministra i pełnomocnicy wymienieni w § 4 ust. 2; zajęcia szkoleniowe przeprowadzają żołnierze, funkcjonariusze lub pracownicy SKW zgodnie z programem szkolenia opracowanym przez SKW.
4. 
Szkolenie specjalistyczne, o którym mowa w § 10 ust. 2 pkt 4, oraz szkolenie specjalistyczne uzupełniające, organizują i przeprowadzają, zgodnie z właściwościami określonymi w ust. 1, odpowiednio Pełnomocnik Ministra albo pełnomocnicy ochrony wymienieni w § 4 ust. 2.
5. 
Szkolenie specjalistyczne, o którym mowa w § 10 ust. 2 pkt 4, oraz szkolenie specjalistyczne uzupełniające, przeprowadza się zgodnie z programem szkolenia opracowanym przez Pełnomocnika Ministra w porozumieniu z Szefem SKW.
6. 
Terminy szkoleń, o których mowa w § 10 ust. 2 pkt 1-3, Pełnomocnik Ministra oraz pełnomocnicy ochrony wymienieni w § 4 ust. 2 ustalają w porozumieniu z SKW do dnia 30 listopada roku kalendarzowego na rok następny.
7. 
W uzasadnionych przypadkach szkolenie specjalistyczne może być organizowane w trybie roboczym, z pominięciem terminów określonych w ust. 6.
8. 
(uchylony).