Szczegółowe wymagania techniczne dla stacji gazu ziemnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2019.1757

Akt utracił moc
Wersja od: 16 września 2019 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ENERGII 1
z dnia 28 sierpnia 2019 r.
w sprawie szczegółowych wymagań technicznych dla stacji gazu ziemnego 2

Na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1124, 1495, 1527 i 1716) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe wymagania techniczne dotyczące bezpiecznej eksploatacji, naprawy i modernizacji stacji gazu ziemnego;
2)
rodzaje badań technicznych stacji gazu ziemnego przeprowadzanych przez Urząd Dozoru Technicznego, zwany dalej "UDT", oraz sposób i terminy przeprowadzania tych badań;
3)
wysokość opłat za:
a)
wydanie przez Prezesa UDT opinii, o której mowa w art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych, zwanej dalej "ustawą",
b)
przeprowadzenie przez UDT badań technicznych, o których mowa w art. 27 ust. 1 ustawy.
Stacja gazu ziemnego, w zakresie bezpiecznej eksploatacji, powinna spełniać szczegółowe wymagania techniczne określone w aktualnej normie PN-EN ISO 16923 - w przypadku stacji gazu ziemnego wyposażonych w punkty tankowania sprężonego gazu ziemnego (CNG) lub PN-EN ISO 16924- w przypadku stacji gazu ziemnego wyposażonych w punkty tankowania skroplonego gazu ziemnego (LNG), oraz uwzględniać aktualny poziom wiedzy i dobre praktyki.
1. 
Stację gazu ziemnego eksploatuje się, uwzględniając:
1)
schemat stacji gazu ziemnego będący elementem dokumentacji powykonawczej stacji gazu ziemnego, z zaznaczeniem lokalizacji wszystkich urządzeń, osprzętu zabezpieczającego, ciśnieniowego oraz źródeł zasilania, z uwzględnieniem rozmieszczenia sąsiednich urządzeń lub budynków;
2)
schemat przedstawiający orurowanie i oprzyrządowanie będący elementem dokumentacji powykonawczej stacji gazu ziemnego;
3)
instrukcję eksploatacji stacji gazu ziemnego;
4)
opis techniczny stacji gazu ziemnego będący elementem dokumentacji powykonawczej lub eksploatacyjnej stacji gazu ziemnego;
5)
ocenę zagrożenia wybuchem oraz instrukcję bezpieczeństwa pożarowego, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1372, 1518 i 1593);
6)
protokoły przeprowadzonych badań, kontroli i prób szczelności.
2. 
Wszelkie prace w ramach eksploatacji obejmujące przeglądy serwisowe i konserwacje dokumentuje się w sposób potwierdzający ich przebieg.
Instrukcja eksploatacji, o której mowa w § 3 ust. 1 pkt 3, zawiera co najmniej opis:
1)
czynności związanych z uruchomieniem, ruchem i zatrzymaniem stacji gazu ziemnego, w tym zatrzymaniem awaryjnym;
2)
wymagań określonych w przepisach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwwybuchowej, przeciwpożarowej i ochrony środowiska oraz opis spełniania tych wymagań;
3)
sposobu konserwacji i kontroli stanu technicznego stacji gazu ziemnego prowadzonych na bieżąco przez operatora stacji gazu ziemnego wraz z określeniem sposobu ich dokumentowania, w szczególności sposobu i częstotliwości kontroli osprzętu zabezpieczającego, w tym automatyki zabezpieczającej;
4)
organizacji obsługi technicznej badań, o których mowa w § 7.
1. 
Naprawy stacji gazu ziemnego dokonuje się, uwzględniając konieczność przywrócenia stanu sprzed awarii lub uszkodzenia stacji gazu ziemnego.
2. 
Wszelkie prace w ramach naprawy wykonuje się zgodnie z instrukcją eksploatacji, o której mowa w § 3 ust. 1 pkt 3, i dokumentuje się w sposób potwierdzający ich przebieg.
3. 
W przypadku naprawy objętej badaniem, o którym mowa w § 7 pkt 2, sporządza się również opis naprawy wraz z uzasadnieniem jej przeprowadzenia.
1. 
Modernizacji stacji gazu ziemnego dokonuje się, uwzględniając konieczność dokonania zespołu czynności zmieniających konstrukcję stacji, zastosowane materiały, parametry techniczne lub obwody realizujące funkcje bezpieczeństwa, w stosunku do pierwotnie ustalonych, jednak bez istotnych zmian jej charakterystyki lub przeznaczenia, niepowodujących wzrostu zagrożenia związanego z eksploatacją stacji gazu ziemnego.
2. 
Każdorazowo po dokonaniu modernizacji aktualizuje się dokumenty, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1-5.
3. 
Wszelkie prace w ramach modernizacji dokumentuje się w sposób potwierdzający ich przebieg.
4. 
W przypadku modernizacji sporządza się również opis modernizacji wraz z uzasadnieniem jej przeprowadzenia.
Wyróżnia się następujące rodzaje badań technicznych, jakim podlega stacja gazu ziemnego:
1)
badanie techniczne wstępne - przeprowadzane przed oddaniem do eksploatacji stacji gazu ziemnego;
2)
badanie techniczne eksploatacyjne - przeprowadzane każdorazowo w przypadku naprawy, z wyłączeniem czynności wynikających z instrukcji eksploatacji, o której mowa w § 3 ust. 1 pkt 3, opracowanej przez podmiot odpowiedzialny za budowę stacji gazu ziemnego lub jego upoważnionego przedstawiciela, lub modernizacji stacji gazu ziemnego.
Badanie, o którym mowa w § 7 pkt 1, polega na:
1)
weryfikacji dokumentacji, o której mowa w § 3 ust. 1;
2)
ocenie wizualnej stanu technicznego stacji gazu ziemnego;
3)
sprawdzeniu działania stacji gazu ziemnego, w tym sprawdzeniu działania osprzętu zabezpieczającego oraz automatyki zabezpieczającej.
Badanie, o którym mowa w § 7 pkt 2, polega na:
1)
weryfikacji dokumentacji, o której mowa w § 3 ust. 1 pkt 3 i ust. 2, § 5 ust. 2 i 3, § 6 ust. 3 i 4, oraz, jeżeli jest to uzasadnione zakresem, rodzajem lub charakterem naprawy lub modernizacji - dokumentacji, o której mowa w § 3 ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 5;
2)
ocenie wizualnej stanu technicznego stacji gazu ziemnego w celu potwierdzenia przeprowadzenia naprawy lub modernizacji zgodnie z przedłożonymi dokumentami.
Badaniom, o których mowa w § 7, podlegają wyłącznie stacje gazu ziemnego całkowicie zmontowane i przygotowane do eksploatacji.
Badania, o których mowa w § 7, UDT wykonuje w obecności operatora stacji gazu ziemnego lub osoby przez niego upoważnionej.
1. 
UDT przeprowadza badania, o których mowa w § 7, w terminie 30 dni od dnia złożenia przez operatora stacji gazu ziemnego w UDT wniosku o przeprowadzenie badania.
2. 
Z przeprowadzonego badania technicznego sporządza się protokół.
Wniosek o przeprowadzenie badania, o którym mowa w § 7 pkt 2, operator stacji gazu ziemnego składa w terminie do 7 dni od dnia zakończenia naprawy lub modernizacji.
Wysokość opłaty, o której mowa w art. 26 ust. 3 oraz art. 27 ust. 5 ustawy, jest ustalana w odniesieniu do przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", zgodnie z art. 5 ust. 7 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1352), obowiązującego w dniu złożenia wniosku, i wynosi:
1)
20% tego wynagrodzenia za przeprowadzenie badania, o którym mowa w § 7 pkt 1;
2)
4% tego wynagrodzenia za każdą rozpoczętą godzinę badania, o którym mowa w § 7 pkt 2, jednakże nie więcej niż 20% tego wynagrodzenia;
3)
4% tego wynagrodzenia za każdą rozpoczętą godzinę opracowania opinii w zakresie zgodności dokumentacji technicznej projektowanej stacji gazu ziemnego z wymaganiami technicznymi określonymi w przepisach niniejszego rozporządzenia oraz warunkami tankowania pojazdów określonymi w art. 25 ustawy, jednakże nie więcej niż 200% tego wynagrodzenia.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Energii kieruje działem administracji rządowej - energia, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Energii (Dz. U. poz. 2314).
2 Niniejsze rozporządzenie zostało notyfikowane Komisji Europejskiej w dniu 15 maja 2019 r. pod numerem 2019/212/PL, zgodnie z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych (Dz. U. poz. 2039 oraz z 2004 r. poz. 597), które wdraża dyrektywę (UE) 2015/1535 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 września 2015 r. ustanawiającą procedurę udzielania informacji w dziedzinie przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informatycznego (ujednolicenie) (Dz. Urz. UE L 241 z 17.09.2015, str. 1).