Oddział 1 - Wymagania w zakresie rozdzielnicy wysokiego napięcia izolowanej gazem - Szczegółowe wymagania dla elementów zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy oraz dla elementów stacji elektroenergetycznych zlokalizowanych na morzu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.1257

Akt obowiązujący
Wersja od: 14 czerwca 2022 r.

Oddział  1

Wymagania w zakresie rozdzielnicy wysokiego napięcia izolowanej gazem

§  2. 
Rozdzielnicę wysokiego napięcia izolowaną gazem, zwaną dalej "rozdzielnicą GIS", wyposaża się w urządzenia i układy obwodów pierwotnych o napięciu, na którym został wybudowany zespół urządzeń służących do wyprowadzenia mocy.
§  3. 
1. 
Rozdzielnicę GIS umieszcza się w oddzielnym, przeznaczonym do tego celu pomieszczeniu, jeżeli nie została przystosowana do pracy napowietrznej.
2. 
W przypadku stacji elektroenergetycznej zlokalizowanej na morzu dopuszcza się, aby w pomieszczeniu, w którym jest umieszczona rozdzielnica GIS, były umieszczone systemy sterowania i automatyki zabezpieczeniowej, pod warunkiem spełnienia wymagań, o których mowa w rozdziale 8.
§  4. 
1. 
Przedziały gazowe rozdzielnicy GIS projektuje się i buduje w sposób:
1)
minimalizujący zakres koniecznych wyłączeń w przypadku przeprowadzania zabiegów eksploatacyjnych lub serwisowych;
2)
uniemożliwiający ubytek gazu w każdym module tej rozdzielnicy powyżej 0,5% objętości gazu na rok;
3)
zapewniający zastępowalność między modułami pełniącymi tę samą funkcję w rozdzielnicy GIS - jako jednolite dla całej rozdzielnicy GIS.
2. 
W każdym przedziale gazowym rozdzielnicy GIS instaluje się układy do monitorowania gęstości gazu.
§  5. 
Do połączeń między transformatorem a rozdzielnicą GIS zainstalowaną na stacji elektroenergetycznej zlokalizowanej na morzu stosuje się kable elektryczne lub szynoprzewody izolowane gazem.
§  6. 
Przekładniki napięciowe dostosowuje się w zakresie wytrzymałości elektromechanicznej i termicznej do rozładowywania pojemności kablowej linii eksportowej lub stosuje się inne, równoważne rozwiązanie umożliwiające rozładowanie pojemności kablowej linii eksportowej.
§  7. 
1. 
Wyłączniki instalowane w polach dławika, w polach kablowej linii eksportowej kompensowanej oraz w polach transformatora mocy wyposaża się w układ kontrolowanego łączenia biegunów.
2. 
Odstąpienie od wymagania, o którym mowa w ust. 1, jest możliwe w przypadku, gdy operator systemu przesyłowego zaakceptuje przedstawione przez wytwórcę, o którym mowa w art. 3 pkt 12 ustawy, analizy potwierdzające możliwości łączeniowe wyłącznika bez układu kontrolowanego łączenia biegunów, w szczególności analizy potwierdzające, że zastosowanie wyłączników bez układu kontrolowanego łączenia biegunów nie pogorszy warunków pracy innych elementów systemu elektroenergetycznego w porównaniu z warunkami dla wyłączników wyposażonych w układ kontrolowanego łączenia biegunów.
§  8. 
Dla wyłączników instalowanych w polach dławika, w polach kablowej linii eksportowej oraz w polach transformatora mocy:
1)
przeprowadza się analizy możliwości łączenia obciążeń indukcyjnych, analizy stanów dynamicznych oraz analizy przepięciowe;
2)
wyznacza się charakterystyki możliwych napięć powrotnych.
§  9. 
W dokumentacji projektowej rozdzielnicy GIS wskazuje się jej elementy rezerwowe.