Rozdział 5 - Polowanie zbiorowe - Szczegółowe warunki wykonywania polowania i znakowania tusz.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2005.61.548

Akt obowiązujący
Wersja od: 16 listopada 2022 r.

Rozdział  5

Polowanie zbiorowe

§  25.  46
1. 
Polowanie zbiorowe może być wykonywane z udziałem zarówno naganki, jak i psów.
2. 
Pierwsze pędzenie nie może rozpocząć się wcześniej niż o wschodzie słońca, a ostatnie pędzenie nie może zakończyć się później niż o zachodzie słońca.
§  26. 
1. 
Prowadzący polowanie jest odpowiedzialny za jego przeprowadzenie zgodnie z przepisami oraz w warunkach zapewniających bezpieczeństwo uczestnikom i otoczeniu.
2. 
Prowadzący polowanie powinien przeprowadzać je w sposób niepowodujący szkód w uprawach.
3. 
Prowadzący polowanie może zlecić uczestnikom wykonanie niektórych czynności związanych z polowaniem.
§  27. 
1. 
Podczas polowania zbiorowego jego uczestnicy są obowiązani podporządkować się poleceniom prowadzącego polowanie.
2. 
Jeżeli polecenia wydawane przez prowadzącego polowanie zbiorowe lub sposób prowadzenia przez niego polowania są sprzeczne z obowiązującymi przepisami lub mogą zagrażać bezpieczeństwu otoczenia, myśliwy może wycofać się z polowania, zawiadamiając o tym prowadzącego polowanie.
3. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, myśliwy zawiadamia o tym niezwłocznie dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego.
§  28.  47
 (uchylony).
§  29. 
1.  48
 Prowadzący polowanie lub wyznaczony przez niego myśliwy przed rozpoczęciem polowania sporządza listę naganiaczy, psów biorących udział w polowaniu oraz osób towarzyszących, dokonuje odprawy naganki, informuje o warunkach polowania, w szczególności o obowiązkach i sposobie zachowania się podczas polowania, w tym używania psów i poszukiwania postrzałków.
2. 
Osoby przyjęte do naganki należy otoczyć opieką, a w czasie polowania sprawdzać ich obecność.
3. 
Organizujący polowanie zbiorowe oraz prowadzący to polowanie są odpowiedzialni za zaopatrzenie naganiaczy w wierzchnie okrycie zapewniające ich dobrą widzialność przez myśliwych.
§  30. 
1. 
Prowadzący polowanie jest odpowiedzialny za sporządzenie listy myśliwych przed przystąpieniem do odprawy.
2.  49
 Polowanie uważa się za rozpoczęte z chwilą zajęcia pierwszego stanowiska przez myśliwego podczas rozprowadzania myśliwych przed pierwszym pędzeniem.
§  31. 
1.  50
 Prowadzący polowanie przed rozpoczęciem pierwszego pędzenia przeprowadza odprawę myśliwych, w trakcie której powinien:
1)
poinformować, jaką zwierzynę, w jakiej ilości przewidziano do odstrzału;
2)
poinformować, komu powierzono apteczkę;
3)
omówić przewidziane sygnały i obowiązujące zasady bezpieczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem aktualnych warunków terenowych i atmosferycznych, oraz przekazać inne uwagi dotyczące polowania;
4)
okazać myśliwym uczestniczącym w polowaniu wszystkie psy, które mogą brać udział w tym polowaniu;
5)
sprawdzić dokumenty uprawniające do udziału w polowaniu.
2. 
Po odprawie dokonuje się losowania stanowisk; numeracja stanowisk zaczyna się od lewej flanki.
3. 
Prowadzący polowanie może nie brać udziału w losowaniu stanowisk; w takim przypadku po rozprowadzeniu ma obowiązek zająć stanowisko za ostatnim z rozprowadzonych myśliwych.
§  32. 
1. 
Na polowaniu używa się sygnałów dźwiękowych oznaczających:
1)
ruszenie naganki;
2)
zakaz strzału w miot;
3)
koniec pędzenia i obowiązek usunięcia nabojów z komór nabojowych.
2. 
Prowadzący polowanie:
1)
ustala rodzaj sygnałów oznaczających czynności, o których mowa w ust. 1;
2) 51
 może zarządzić pominięcie pierwszego i drugiego sygnału jako niecelowych lub mogących wprowadzić w błąd uczestników polowania; naganka rusza wówczas o godzinie określonej przez prowadzącego polowanie;
3)
jest obowiązany w przypadku, o którym mowa w pkt 2, poinformować wszystkich uczestników polowania o tych zmianach i o znaczeniu każdego sygnału;
4)
jest odpowiedzialny za rozprowadzenie myśliwych na stanowiska;
5)
powinien każdorazowo, przed rozprowadzeniem myśliwych na stanowiska, podać im miejsce lub kierunek zbiórki po zakończeniu pędzenia.
§  33. 
Na polowaniu zbiorowym:
1)
myśliwy zajmuje stanowisko w miejscu wskazanym mu przez rozprowadzającego, przy czym wolno mu przesunąć się nie więcej niż trzy metry w prawo lub w lewo wzdłuż linii myśliwych;
2)
w czasie zajmowania stanowisk oraz na stanowisku myśliwy jest obowiązany zachowywać się cicho i spokojnie;
3)
po zajęciu stanowiska myśliwy nawiązuje łączność wzrokową z myśliwymi na sąsiednich stanowiskach i w miarę możliwości potwierdza to widocznym ruchem ręki;
4)
myśliwy pozostaje na stanowisku aż do sygnału oznajmiającego koniec pędzenia, z zastrzeżeniem pkt 5;
5)
w sytuacji wymagającej niesienia w nagłych wypadkach pomocy innym osobom myśliwy, schodząc ze stanowiska, powinien w miarę możliwości powiadomić o tym swoich sąsiadów oraz rozładować broń, z zastrzeżeniem pkt 6;
6)
zejście ze stanowiska z bronią załadowaną jest dopuszczalne tylko w razie konieczności udzielenia pomocy osobie zaatakowanej przez zwierzynę;
7) 52
 myśliwy jest obowiązany posiadać na wierzchnim okryciu jaskrawe elementy garderoby, zapewniające jego dobrą widzialność przez innych uczestników polowania.
§  34. 
1. 
Na polowaniu zbiorowym na zwierzynę grubą prowadzący polowanie może obsadzić myśliwymi stałe miejsca przechodzenia zwierzyny, w tym także z boków i z tyłu pędzenia.
2. 
Jeżeli myśliwy lub myśliwi spełniają w danym pędzeniu rolę naganki, obowiązuje ich bezwzględny zakaz strzelania, z uwzględnieniem ust. 3, a broń muszą mieć rozładowaną.
3. 
Jeżeli nagankę stanowią wyłącznie jeden lub dwaj myśliwi korzystający z psów, prowadzący polowanie może zezwolić jednemu lub obu na strzelanie podczas pędzenia wyłącznie do dzików.
4. 
Jeżeli w polowaniu na zwierzynę grubą dopuszcza się możliwość strzelania zajęcy, do naganiania zwierzyny nie wolno używać psów.
§  35. 
Polowanie na zające odbywa się przy udziale co najmniej sześciu myśliwych, z uwzględnieniem dodatkowo następujących warunków:
1)
pędzenie odbywa się bez udziału psów;
2)
myśliwi są rozstawieni na linii wzdłuż jednego z boków miotu i na flankach, a naganka jest rozstawiona naprzeciwko tej linii;
3)
na flance nie może znajdować się więcej niż dwóch myśliwych.
§  36. 
1. 
Myśliwy po zajęciu stanowiska może strzelać do ukazującej się zwierzyny, pod warunkiem że jego sąsiedzi zajęli już stanowiska.
2. 
Myśliwy może strzelać do zwierzyny znajdującej się co najwyżej w połowie odległości między stanowiskami, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. 
Do zwierzyny znajdującej się bliżej stanowiska sąsiada wolno strzelać dopiero po oddaniu przez niego dwóch nieskutecznych strzałów lub po wyraźnym zasygnalizowaniu przez niego rezygnacji z oddania strzałów lub drugiego strzału.
§  37. 
W przypadku małych odległości między stanowiskami myśliwych prowadzący polowanie zbiorowe może zarządzić strzelanie tylko w lewą stronę; ograniczenie to nie dotyczy stojącego na prawej flance.
§  38. 
Prowadzący polowanie może zarządzić oddanie pierwszego strzału do określonego gatunku zwierzyny lub zdecydować w danym pędzeniu o wyłączności strzału do określonego gatunku zwierzyny.
§  39.  53
 Myśliwy może, za zgodą prowadzącego polowanie, zabrać ze sobą na stanowisko psa lub psy. W takim przypadku pies lub psy powinny być trzymane na otoku.
§  40. 
1.  54
 Obowiązek zapewnienia poszukiwania postrzałka i jego uśmiercenia spoczywa na myśliwym, który go postrzelił.
2. 
Prowadzący polowanie obowiązany jest dopilnować spełnienia obowiązku, o którym mowa w ust. 1.
2a.  55
 Myśliwy może poszukiwać postrzałka tylko po zakończeniu pędzenia i za zgodą prowadzącego polowanie.
3.  56
 Prowadzący polowanie, na prośbę myśliwego, powinien udzielić mu pomocy podczas poszukiwania postrzałka zwierzyny grubej.
4.  57
 Myśliwy poszukujący postrzałka nie może wymagać przerwania polowania.
5. 
Myśliwy powracający z poszukiwania postrzałka jest obowiązany zatrzymać się w bezpiecznym miejscu; może włączyć się do polowania po zakończeniu pędzenia i zgłoszeniu powrotu prowadzącemu polowanie.
§  41. 
1. 
Myśliwy, który spóźnił się na polowanie, może wziąć w nim udział, za zgodą prowadzącego polowanie, nie wcześniej niż po zakończeniu rozpoczętego pędzenia; nie może żądać powtórzenia losowania stanowisk i zajmuje stanowisko według wskazań prowadzącego polowanie.
2. 
Uczestnik polowania, który zamierza opuścić polowanie przed jego zakończeniem, może to zrobić w przerwie między pędzeniami i po powiadomieniu prowadzącego polowanie.
3. 
Do obowiązków prowadzącego polowanie należy poinformowanie wszystkich uczestników o dołączeniu lub wycofaniu się uczestnika polowania.
§  41a.  58
 Przerwy zarządzone przez prowadzącego polowanie nie są polowaniem.
§  42. 
1. 
Polowanie zbiorowe uważa się za zakończone z chwilą ogłoszenia jego zakończenia przez prowadzącego polowanie.
2. 
Prowadzący polowanie zbiorowe, w terminie do siedmiu dni od zakończenia polowania, sporządza protokół zawierający:
1)
numer lub numery obwodów łowieckich;
2)
datę odbycia polowania zbiorowego;
3)
wyszczególnienie gatunków zwierzyny przewidzianej do odstrzału;
4)
godzinę rozpoczęcia i zakończenia polowania zbiorowego;
5)
listę uczestników;
6)
wyszczególnienie pozyskanej zwierzyny;
7)
sposób zagospodarowania pozyskanej zwierzyny;
8)
uwagi dotyczące przebiegu polowania zbiorowego.
3. 
Prowadzący polowanie przekazuje protokół, o którym mowa w ust. 2, dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego.
4. 
Dla tusz zwierzyny pozyskanej na polowaniu zbiorowym dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego wydaje świadectwo pochodzenia zwierzyny będące drukiem ścisłego zarachowania.
5. 
Świadectwo pochodzenia zwierzyny wydaje się w dwóch egzemplarzach, z czego jeden dostarcza się osobie prowadzącej punkt skupu wraz z tuszami pozyskanej zwierzyny.
6. 
Świadectwo pochodzenia zwierzyny stanowi druk ścisłego zarachowania, który zawiera:
1) 59
 pieczątkę dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego albo nazwę i adres siedziby dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego;
2)
miejsce i datę wystawienia;
3)
numer dokumentu;
4)
dane dotyczące zwierzyny pozyskanej na polowaniu zbiorowym:
a)
gatunek oraz płeć sztuki zwierzyny,
b)
datę oraz godzinę pozyskania;
5)
miejsce pozyskania:
a)
numer obwodu łowieckiego,
b)
nadleśnictwo,
c)
województwo;
6)
czytelny podpis za dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego.
46 § 25 zmieniony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 22 września 2010 r. (Dz.U.10.186.1250) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 października 2010 r.
47 § 28 uchylony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 10 września 2019 r. (Dz.U.2019.1782) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 września 2019 r.
48 § 29 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 10 września 2019 r. (Dz.U.2019.1782) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 września 2019 r.
49 § 30 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 10 września 2019 r. (Dz.U.2019.1782) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 września 2019 r.
50 § 31 ust. 1 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 10 września 2019 r. (Dz.U.2019.1782) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 września 2019 r.
51 § 32 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 15 rozporządzenia z dnia 22 września 2010 r. (Dz.U.10.186.1250) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 października 2010 r.
52 § 33 pkt 7 dodany przez § 1 pkt 16 rozporządzenia z dnia 22 września 2010 r. (Dz.U.10.186.1250) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 października 2010 r.
53 § 39 zmieniony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 10 września 2019 r. (Dz.U.2019.1782) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 września 2019 r.
54 § 40 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 13 lit. a rozporządzenia z dnia 10 września 2019 r. (Dz.U.2019.1782) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 września 2019 r.
55 § 40 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 13 lit. b rozporządzenia z dnia 10 września 2019 r. (Dz.U.2019.1782) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 września 2019 r.
56 § 40 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 13 lit. c rozporządzenia z dnia 10 września 2019 r. (Dz.U.2019.1782) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 września 2019 r.
57 § 40 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 13 lit. c rozporządzenia z dnia 10 września 2019 r. (Dz.U.2019.1782) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 września 2019 r.
58 § 41a dodany przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 10 września 2019 r. (Dz.U.2019.1782) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 września 2019 r.
59 § 42 ust. 6 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 15 rozporządzenia z dnia 10 września 2019 r. (Dz.U.2019.1782) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2020 r.